Strona główna / Bez kategorii / Znaczenie aktywności fizycznej dla seniorów

Znaczenie aktywności fizycznej dla seniorów

bieganie Rodzaje treningów zalecanych podczas pracy z osobami starymi.
Trening siłowy – według wieloletnich doświadczeń i kontroli, spowalnia proces utraty masy i wielkości mięśni, i u kobiet starszych. Polecany jest także jako składowa rehabilitacji pacjentów i element pomagający utrzymać wysoką sprawność zdrowych osób. Lecz w Polsce jest wyjątkowo proponowanym rodzajem treningu dla pań w podeszłym wieku, na świecie zajmuje się wielką popularnością. Zauważono, że zapewnia seniorom wiele zalecie. Liczne doniesienia mówią, że nawet sam dzień treningu siłowego w tygodniu przynosi pozytywne rezultaty. Poprawia jakość chodu, usprawnia wchodzenie po schodach, niweluje trudności z prowadzeniem równowagi, podnoszeniem cięższych przedmiotów.
je trudności z użyciem równowagi, podnoszeniem cięższych przedmiotów. W przypadku osób starych trzeba wziąć wyjątkową uwaga. Reklamuje się przeprowadzenie badań lekarskich, obserwowanie, monitorowanie i rozwijanie wielkości i sztuki ćwiczeń. Badacze podkreślają znaczenie takiej metody treningu dla zwolnienia tempa spadku energie i wielkości mięśni. Jednocześnie zaznaczają, iż nie powstrzyma on zakładających wraz z wiekiem procesów utraty wielkości i szybkości mięśniowej . Opinię tę potwierdzają rekordowe wyniki zawodników w liczbach masters (skos w dal i styl na dystansie 100m). Zestawienie z zawodnikami z zdrowszych kategorii, pokazuje wyraźny spadek siły i szybkości mięśni kończyn dolnych w tempie około 7-10% na dekadę.
Trening wytrzymałościowy – według piśmiennictwa jest polecany niezależnie od wieku. W błyskawicznym tempie przynosi widoczną poprawę jakości, i u osób starszych. W licznych badaniach zaobserwowano, że zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. Przede wszystkim chorób połączonych z zespołem krążenia i metabolicznych, szczególnie cukrzycy typu II. Specjaliści zauważyli, że jeszcze korzystnie wpływa na wygląd emocjonalny trenujących. Wzrasta samoocena, zmniejsza się poziom lęku, kształtują się zdolności poznawcze. Przypuszcza się, że zawiera to kontakt z poprawą perfuzji mózgu w sezonie wysiłku wytrzymałościowego. Intensywność wysiłku fizycznego podczas treningu wytrzymałościowego nie powinna przekroczyć progu mleczanowego, zwanego też progiem anaerobowym lub progiem przemian beztlenowych, im istnieje on wyższy tym wydolność większa. Próg tlenowy, zwany także aerobowym, jest wielkością obciążenia treningowego przy którego źródłem chęci do przeprowadzenia wysiłku fizycznego są prawie wyłącznie procesy metaboliczne. Jak podaje literatura, próg tlenowy występuje wtedy, gdy obciążenie wysiłkowe liczy się między 40-50% a 60% max. U ról w dawniejszym wieku zaobserwowano znaczne zmniejszenie zarówno progu mleczanowego kiedy i max. Odnosi się to ze zmniejszeniem wraz z wiekiem zdolności organizmu do wysiłków długotrwałych. Orientacyjnie, maksymalna wielkość tętna w ciągu wysiłku, dla 65 letniego mężczyzny, to 162 wpadnięcia na minutę. Inną formą wykorzystywaną do oceny „ciężkości” pocie jest skala odczuwania ciężkości pracy według Borga. Technologia obecna jest zależna, to osoba ćwicząca sama ocenia natężenie odczuwanego wysiłku. Zaobserwowano, że kilka tygodni regularnego treningu wytrzymałościowego o stałej mocy daje widoczne korzyści. Dopasowuje się stabilność metaboliczna mięśni, zmniejszenie skurczów serca w kłopotu o określonej mocy, podwyższenie granicy odczuwania bólu. Kolejne tygodnie systematycznej pracy areobowej powodują poprawę progu mleczanowego, wzrost siły fizycznej i wielkości mięśni. Jak wskazują autorzy, trening form to minimum 30 minut ćwiczeń o średniej intensywności. Do obecnego terminu można wliczyć rozgrzewkę i fazę uspokojenia jeżeli posiadają cel ćwiczeń wytrzymałościowych. Nie należy tu wliczać ćwiczeń siłowych, rozwijających i koordynacyjno-równoważnych. Aby trening areobowy był silny, aby stworzył trwałe zmiany fizjologiczne ustroju potrzebna jest podobna forma oraz wielkość danej pracy. Za mała intensywność wysiłku, nawet przy wydłużonym okresie trwania, nie jest poprawnym i pozytywnym bodźcem.

Sponzorovaný odkaz: čo jesť po cvičení

O admin

Sprawdź także

Witamina C lewoskrętna – obalamy niebezpieczny mit towar stanowi promowany

Poznaj najaktualniejsze rady dotyczące różne witaminy C lewoskrętnej. Efekt ostatni jest proponowany poprzez kilku nieuczciwych …