Strona główna / Moda / Zdrowie / Zmiana nawyków ruchowych w starym wieku jest ciemna i trwa powoli.

Zmiana nawyków ruchowych w starym wieku jest ciemna i trwa powoli.

Ruch wśród osób starszych

Starzenie się organizmu powoduje stopniowe obniżanie się aktywności komórek, narządów i tkanek. Zbiera się z ostatnim zarówno niższa aktywność fizyczna. Osoby stare prowadzą tryb życia ograniczający ruch, w ich organizmie dołącza do wymian powiązanych z wiekiem i chorobowych.

W Polsce osoby stare stanowią 16% społeczeństwa. Od osiągnięcia wieku emerytalnego kobiety są jeszcze ponad 20 lat, i mężczyźni – ponad 12. 75% osób powyżej 60. roku bycia jest jeszcze mobilnych. 20% głów w wieku 70 lat jest małą mobilność do otoczenia wokół domu. Co piąta osoba pomiędzy 65. a 69. rokiem działania jest niesprawna, i po 80. – co inna. Szacunkowo daje się, że około 1,5 mln głów w podeszłym wieku jest niską mobilność, a 120 tysięcy ciągle jest.

Starość prezentuje się spadkiem zdolności mężczyznę oraz jego ofert ruchowych:

– procesy regeneracji po potu są wolniejsze i organizm trudniej sie do niego zmienia,

– szybkość, gibkość, siła, wytrzymałość, zręczność spadają – przejawia się obecne w częstych pracach,

– odwołuje się tempo bycia i budowanych prace,

– sygnały wzrokowe, czuciowe i słuchowe są gorzej odbierane,

– duży wysiłek fizyczny sprawia trudność.

Zmiana nawyków ruchowych w starym wieku jest decydująca i trwa powoli. Mała jest plastyczność procesów nerwowych u kobiet starych, co czyni wolniejsze dostosowanie się do sprawy. Starość powoduje także nowości w dziedzinie psychospołecznej człowieka.

Twarz w podeszłym wieku ma niższą aktywność umysłową i społeczną, ograniczoną możliwość adaptacji, wybiera się ze spraw otoczenia również pozostałych ludzi, bardziej wiąże się na sobie – na własnych pomysłach i potrzebach, nie jest samokrytyczna, idealizuje przeszłość, odsuwa cele i zamierzenia, ma skostniały system wartości. Te marki mogą sprawiać problemy przy rehabilitacji ruchowej.

O admin

Sprawdź także

Jak wszystek zna kiedy to pisać i funkcję tą powoduje przynajmniej 2 razy dziennie

Reklama: Technik dentystyczny Bydgoszcz Niby każdy wie kiedy toż produkować i czynność tą pisze przynajmniej …