Strona główna / Historia / Zamek Książ jest trzecim pod względem wielkości, po Malborku i Wawelu, pałacem w Polsce.

Zamek Książ jest trzecim pod względem wielkości, po Malborku i Wawelu, pałacem w Polsce.

Zamek Książ jest trzecim pod względem liczby, po Malborku i Wawelu, pałacem w Polsce. Z trzech stron otoczony jest jarem. Umieszczony zostawił w uroczym miejscu, na otwartym skalistym urwisku. Obecnie włączają się tutaj muzeum, restauracja, hotel także magazyn z pamięciami. Obok zamku rozciąga się park. 

Gmach budowli słynie z bogato zdobionych, stylowych wnętrz, wśród których najpełniejsze wrażenie robi barokowa Sala Maksymiliana. Bardzo atrakcyjne są również eksponowane tutaj ceramika intelektualna i porcelana użytkowa, realizowane w wałbrzyskich fabrykach. Z zamkowej wieży podziwiać można panoramę Sudetów. Odwiedzić można stajnie, powozownię i chronioną ujeżdżalnię koni.

Przy domu rzciągają się starannie utrzymane tarasy wielopoziomowe, jakie ważna odwiedzać w momencie od kwietnia do września, stanowiące miniatury parków we francuskim stylu. Zamek Książ słynie podobnie ze renomowanej stadniny koni oraz palmiarni, w jakiej rośnie również sto gatunków egzotycznych roślin, przyniesionych z pełnego globu.

Zwiedzanie zamku dopuszczalne istnieje ale z przewodnikiem. Poprawiają je cztery wyznaczone trasy wycieczkowe. Trasa „Książ barokowy” to normalna trasa turystyczna, która opowiada poprzez salony barokowe: Salon Zielony, reprezentacyjną Salę Maksymiliana, Salon Biały, Salon Chiński, Salon Sztuk oraz Salon Barokowy. Trasa „Śladami Hochbergów” uzupełniona jest o najstarsze pomieszczenia zamkowe, które pozostały przebudowane podczas kolejnej wojny światowej, i sale zamkowe: Hol Myśliwski, Salę Balową, Salę Konrada z Ciemnym Dziedzińcem. Droga „Od Piastów do tajemnic drugiej wojny światowej” obejmuje także oglądanie tunelu z poziomu wojny, a trasa „Szlakiem Daisy” – kompleksowe zwiedzanie domu oraz ogrodzie.

O admin

Sprawdź także

Baron von Fahrenheit był chyba najróżniejszym człowiekiem Prus Wschodnich. Ludzie traktowali, że prowadząc jedynie poprzez prywatne dobra mógł dojechać z domowego domu prosto do Królewca.

Baron von Fahrenheit był może najróżniejszym człowiekiem Prus Wschodnich. Ludzie mówili, że jadąc właśnie poprzez …