Strona główna / Nieruchomości / Zakup nieruchomości jak wszystkiego problemu zapewne istnieć poprzedzone sprzedawaniem się ze sprzedającym.

Zakup nieruchomości jak wszystkiego problemu zapewne istnieć poprzedzone sprzedawaniem się ze sprzedającym.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz

Kiedy powinniśmy „przycisnąć”? Poza „standardową” propozycją niewielkiego obniżenia ceny okazją do negocjacji winnym stanowić jakieś uchybienia, które dotyczą obiektu transakcji.

Na początek warta uwaga. Znacznie przyjemnie będzie nam zbić cenę na placu wtórnym niż na pierwszym. Z konkretnych NBP na temat średnich cen działce w miastach wojewódzkich wynika, że firmy deweloperskie sprzedając bycia nowe, nie są skłonne do obniżek. Różnice pomiędzy cenami transakcyjnymi a ofertowymi są niewielkie.

Chodzi o kwoty rzędu maksymalnie 200-300 zł/ m kw. Najczęściej dotyczą one z najnowszych promocji, upustów itp. Deweloper chętniej „zejdzie” z ceny, w formie zakupu pakietowego – tzn. gdy inwestor kupuje kilka mieszkań naraz. Na zniżkę mogą tworzyć także ci, którzy np. wpłacają od razu całość ceny, czy ważniejszą dawkę.

Na razie więcej ciągle jest dobra sytuacja na zbytu pierwotnym, co zniechęca firmy do obniżek. Popyt jest znakomity, ciągle jeszcze wspierany programem MDM. Tak więc – z określonych NBP za III kw. 2016 powstaje na dowód, iż w Warszawie ceny transakcyjne są mniejsze od ofertowych tylko o 100 zł (7800 – 7700). We Wrocławiu różnica wynosi trochę ponad 150 zł (6330 – 6160), natomiast w Krakowie nieco więcej 200 zł (6520 – 6300).

Na zbytu wtórnym różnice wartości w możliwości i sprzedaży są bardzo większe. Przykładowo – wg NBP w Warszawie podnoszą one aż 1500 zł/ mkw. (8800 – 7300). We Wrocławiu istnieje wtedy 700 zł (6000 – 5300), oraz w Krakowie 1000 zł (6800 – 5800). Jak to widzimy, kupując bycie używane można liczyć na to, że uda się sporo utargować. Gdy jest ku temu szansa?

Zły stan techniczny

Można zakładać, że oferent wystawił cenę z górką, więc siłą rzeczy daje szansa lekkiej zniżki. Jeśli jednak chcemy zarobić więcej, czystym i zupełnie uzasadnionym pretekstem będą wady techniczne bycia. Mowa nie właśnie o nieruchomościach do remontu i odpowiednich wadach – jak np. grzyb na ścianie, instalacja do wymiany itp.. Nieruchomości tego gatunku oczywiście z przewidzenia są tańsze, ale ewidentne braki i uszkodzenia zawsze dają pole do drugich negocjacji. Negocjować możemy też to, gdy stan nieruchomości jest odpowiedni, ale były nie stanowiła ona przypominana, i np. jest wykończona materiałami dziś już postrzeganymi jako przestarzałe/niemodne. Konieczność przemalowania mieszkania, wymiany paneli podłogowych, starego typu płytek w łazience itp. także zapewne być powodem obniżki ceny. To jedno tyczy np. stolarki drzwiowej czy okiennej. Starego typu drzwi dziś szybko nie spełniają standardów, także drewniane stare okna. Można argumentować, że nieruchomość będzie wymagała dokapitalizowania.

To jedyne tyczy części wspólnych. Gdyby są one w kiepskim stanie pewno to źle mówić o sąsiedztwie. Warto zatem generalnie dobrze zastanowić się nad zakupem. Inny fakt to wysokość np. funduszu remontowego. Nawet jeżeli dziś jest mały, w części zapewne wzrośnie, by przeprowadzić niezbędne prace. Gra tym generalnie zły stan budynku, klatek schodowych itp. obniża wartość nieruchomości. A również ten argument jest absolutnie uzasadniony.

Wady ustawienia i rozplanowania nieruchomości

To nowa „grupa” argumentów, które możemy zwiększyć. Jeśli teren wydobywa się np. na 4 piętrze bez windy, będzie toż znaczne uchybienie, które uwolni się na grup życia ludzi. Jeśli np. drink z lokali jest przechodni, zmniejsza to komfort mieszkania i obniża cenę nieruchomości pod rynek najmu. Jedno z pomieszczeń pewno nie zostanie wynajęte. Kolejna sprawa tego modelu to naturalna kuchnia, czy np. kredyty i wąski przedpokój Ogromna większość klientów chce, aby takie lokum istniałoby ciężkie i ustawne.

Inna sprawa, którą można podnieść, to pomieszczenie względem stron świata. Okna skierowane na północ oznaczają tyle, że w własnym miejscu będzie kilku światła. Z zmian okno na zachód to dobre popołudniowe słońce toczące się do pomieszczenia. W takim lokalu może być ciężko wytrzymać, zwłaszcza latem.

Wady lokalizacji

To jednocześnie powód do rozmów cenowych. Jeśli działka jest oddalona z centrum, z zabiegami w zestawieniach komunikacji miejskiej czy niewystarczającą infrastrukturą drogową, zawsze ważna toż zwiększyć, jako pretekst do obniżenia ceny. Podobnie, jeśli w tle mamy poważne sąsiedztwo, np. domy z domownikami nie cieszącymi się dobrą opinią, wielki lub trujący zakład produkcyjny itp. Można domagać się obniżenia ceny również ze powodu nawet na uszkodzenie zieleni w towarzystwu czy nieatrakcyjny obraz z okna.

Brak pomieszczeń dodatkowych

Toż jest oczywisty mankament, który jak najbardziej powinniśmy podnieść. Jeśli do stania nie przynależy piwnica, miejsce postojowe czy balkon, oznacza toż po prostu tyle, iż jest ono właściwe kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej, bo tyle kosztują takie przestrzenie. Nawet jeśli budynek starego typu nie miał balkonów, jednak można argumentować, że teraz istnieje możliwość ich dowieszenia. Brak piwnicy to znacznie realny problem, który może wymagać konieczności wynajęcia z człowieka komórki, schowka itp. Wszystko to powinno stanowić pretekstem negocjacyjnym.

Negocjacje pozytywne

Powyższe argumenty, jakie potrafią stanowić przyczynkiem do rozmów to właśnie kropla w morzu. Pytanie jest szczególnie szerokie i pewnie obejmuje kwestie psychologii w sklepie itp. Można kusić wydającego na mnóstwo rodzajów. Znanym z nich jest gotowość natychmiastowego załatwienia transakcji. Jeśli czujemy, że człowiekowi się „spieszy”, możemy zaproponować podpisanie umowy natychmiast, lecz w sumie którą zaproponujemy.

O admin

Sprawdź także

W procesie ostatniego roku oddano do celu ponad 80 tys. nowych mieszkań

Reklama: Mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz W porządku tego roku oddano do użytku ponad 80 tys. …