Strona główna / psychologia / Wyniki badań wykazały, iż w badanej populacji problem uzależnienia z internetu pojawia się sporadycznie.

Wyniki badań wykazały, iż w badanej populacji problem uzależnienia z internetu pojawia się sporadycznie.

Reklama: Psychoterapeuta Toruń

Wyniki badań wykazały, że w badanej populacji problem uzależnienia z internetu pojawia się sporadycznie. A nie ważna tego stwierdzenia uogólniać na pełne nasze społeczeństwo ze względu na strony osób objętych badaniami. Stanowią zatem pracownicy aktywni życiowo, pracujący lub studiujący. Są ogromniejsze wykształcenie bądź je kupują. 

Inaczej umieszczają się wyniki analogicznych badań bezrobotnej i niezawierającej się młodzieży. Wśród nich za uzależnionych można uznać 12% populacji i aż 36% internautów. Ogromna suma czasu wolnego skłania ich do nadmiernego czerpania z internetu. Inną w Polsce większością osób zagrożonych uzależnieniem od internetu są kobiety prowadzące gospodarstwa domowe. Niepokojąco wydłuża się czas pogawędek internetowych wśród coraz to mniejszej młodzieży. Oznacza to, że zagrożenie uzależnieniem od internetu jest. Jednak nie przeceniałbym skali tego działania, często bardziej medialnego niż realnego zagrożenia. 

Dużo więcej internautów ma się za uzależnionych niż dotyczyło to z czasu poświęcanego przez nich na internet lub analizy objawów. Także badacze podejmujący zagadnienie uzależnienia z internetu mają go jak istotny problem społeczny o stosukowo dużej mocy rozpowszechnienia. Na ogół kieruje się, że 6% internautów jest zależnych z sieci. W Polsce umożliwiało to grupę około 600 000 nałogowców! Dlaczego się tak dzieje? Jedną z okazji, moim zdaniem, jest nie rozróżnianie pojęć zależności od uzależnienia. 

Jesteśmy w twórz oczywisty zależni z jedzenia, prądu elektrycznego, samochodu. Dziecko jest ograniczone od rodziców. Są wtedy wprawdzie dobre relacje. Po przekroczeniu pewnych granic może natomiast powstać patologiczna funkcję oraz ostatnie istnieje uzależnienie. Przykładowo dzieje się tak, gdy dla dorosłego mężczyzny, konieczny staje się codzienny kontakt z matką, stanowiącą o prawie wszystkim jego wykonywaniu. Jak wskazuje praktyka psychopatologiczna można uzależnić się praktycznie od wszystkiego, co daje przyjemność (pobudza mózgowy układ nagrody). Znane są przypadki uzależnienia od pracy, seksu, krzyżówek, wędkarstwa, operacji plastycznych, itd. Istnieją i ludzie wiele godzin dziennie spędzających przy komputerze. Natomiast na tym wierzy ich praca zawodowa. Bez komputera czują się zagubieni, gdyż tracą swoje podstawowe narzędzie pracy. Jednak, gdy mają chwila wolny starają się go spędzić jak bardzo od komputera lub internetu. Druga jest forma, gdy po wielu godzinach pracy przy komputerze informatyk postępuje w walki internetowe lub buszuje po internecie.

O admin

Sprawdź także

Są bogate techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z obecnego, jak często im słuchamy.

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń Są przeróżne techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie przygody z ostatniego, …