Strona główna / Dla domu / Wymiary bram garażowych. Jak dużo dobrać bramę? Najpierw trzeba doświadczyć w układzie, jaki wymiar bramy garażowej jest pozytywny.

Wymiary bram garażowych. Jak dużo dobrać bramę? Najpierw trzeba doświadczyć w układzie, jaki wymiar bramy garażowej jest pozytywny.

Reklama: Bramy garażowe Bydgoszcz

Wymiary bram garażowych. Jak prawidłowo wybrać bramę? Najpierw trzeba doświadczyć w programie, jaki wymiar bramy garażowej jest pozytywny. Później należy jeszcze dobrać rodzaj bramy. Do dyspozycji masz bramy segmentowe, bramy uchylne lub rozwieralne.

Zwykle bramę zamawia się w ostatnim jednym czasie co okna oraz drzwi, lub jak chcesz zamknąć stan surowy. Dom jest a już wzniesiony. Firma sprzedająca bramy garażowe musi dokonać obmiar otworu, zanim zamówienie zostanie zatwierdzone i przekazane do produkcji. Dają się to czasem trudne momenty. Pewno się okazać, że otwór jest zbyt mały albo za duży do planowanej bramy. Nie nosi problemu, gdyby istnieje zatem różnica taka, że ważna dobrać inny wymiar. Rozwiązaniem z sprawie potrafi być te zamontowanie bramy różnego typu, niż wcześniej zamierzałeś kupić, ponieważ tabele rozmiarów dla konkretnych rodzajów bram się różnią.

Wymiary otworów dla bram garażowych

W planach gotowych wielkość bramy jest często dobierana do wysokości garażu a pełnego domu. Zatem najczęściej nieduży garaż ma bramę o szerokości 180-190 cm, i cały – 230-270 cm. Do garażu, w którym ma stać samochód i motocykl, podaje się bramę o szerokości na dowód 300 cm. Niestety, daje się, iż te aspekty nie są dobre z tabelami producentów.

Na placu są dostępne bramy garażowe o wielkości od 180 do 600 cm (podwójna) i wielkości od 200 do 350 cm. Najbezpieczniejsze i najczęściej kupowane bramy mają wysokość 200-260 cm, a szerokość 200-250 cm (pojedyncza) i 400-500 cm (podwójna). Wysokość 212,5 czy 225 cm pozwoli wygodnie wjeżdżać go garażu wysokim samochodem terenowym, a 237,5 cm – autem z bagażnikiem na dachu. Jeżeli jednak prowadzimy działalność finansową i stosujemy samochodów dostawczych, może stanowić niezbędny wjazd o wysokości nieco większej, sięgającej blisko 300 cm. Producenci są własne tabele rozmiarów (podawanych w milimetrach). Tabela wymienia wysokości dzielące się skokowo o 10 cm (bramy najniższe), 12,5 cm (średnie – najpopularniejsze) i 15 cm (najwyższe). 

Dwa najważniejsze aspekty, które trzeba sprawdzić podczas zamawiania bramy garażowej, to pewnie szerokość a wysokość otworu. Następne dwa równie istotne to wysokość ściany nad otworem i wielkość filarków po bokach otworu. Toż do nich instaluje się bramę. Etapy te pragną stanowić więc dobre i stabilne. Gdy otwór jest za szeroki, jego zwężenie przez nadlanie betonu czy podmurowanie połówki cegły nie zachodzi w rachubę. Podkuć otwór czasem można, natomiast toż kosztuje i dostarcza brud i bałagan na platformę. Jednak gdy ściany są stworzone na dowód z pustaków ceramicznych, nie potrafimy tegoż wykonać, bo pokruszone elementy nie będą ciekawe.

Bramę należy dawać w już wykończonym garażu. Ściany oraz sufit winnym stanowić otynkowane i pomalowane. Jedynie glify mogą stanowić niewykończone. Jeśli zamierzasz zastosowanie bramy otwieranej automatycznie, instalacja elektryczna musi być doprowadzona w wygodne miejsce jeszcze przed otynkowaniem garażu. Brama otwierana do głowy ma napęd umieszczony pod sufitem, czyli tam musi być doprowadzona instalacja. Powinien pamiętać, iż jej długość od otworu chce od wysokości bramy, typu prowadzenia i długości napędu. Coraz powszechnie wdraża się dodatkowe dania do obsługi bramy, na przykład klawiaturę kodową, przycisk wyłącznika, fotokomórki. One więcej wymagają odpowiedniego zasilania i wymagasz znać, gdzie będą dane.

Mogą stanowić łączone przed otworem albo w dole. Zwykle nasuwa się je niezbyt głęboko w dole, tak że są zlicowane ze ścianami obok. Takie bramy są często robione z drewna. Są zupełnie duże, więc wymagają dużej konstrukcji. Rama ościeżnicy że posiadać 4-5 cm szerokości. W przypadku montażu wewnątrz otworu stracisz kilka centymetrów z dowolnej strony w świetle wjazdu. Bramy rozwieralne można otwierać za pomocą napędu w ról ramion poruszających skrzydłami. Siłowniki można postawić na skrzydłach po części wewnętrznej. Natomiast jeśli brama będzie się otwierać jedynie do kąta 90o, światło bramy że się znacznie zmniejszyć. Lepiej zamontować bramę w otworze z napędem o ramionach łamanych. Siłowniki mogą stanowić zlokalizowane na ścianie obok, pomagaj to musi co najmniej kilkunastu centymetrów wolnej przestrzeni po obu stronach bramy dwuskrzydłowej.

Bramy uchylne

Są umieszczane w otworze lub za nim, czyli wewnątrz garażu. Przeważnie są lekkie, mają tylko płaty blachy trapezowej na budów nośnej. Mają próg o wysokości nieco więcej 3 cm, a przed montażem bramy winna stanowić obecnie zrobiona wylewka w garażu. Można i zamówić bramę uchylną z gumową listwą dociskową. Otwiera się je sprężynami naciągowymi umieszczonymi w prostych prowadnicach zamocowanych do granic po bokach. Brama przesuwa się i chroni pod sufitem trzymana w prowadnicach poziomych. Żeby zamontować ją w garażu, potrzeba 10-12 cm ściany nad otworem a po bokach. Aby zamocować ją w otworze, na umieszczenie prowadnic powinien będzie przeznaczyć 4-6 cm wysokości ściany. Informacją jest brama uchylna z napędem, jaką można ulokować w dole stosującym do sufitu. Podczas montażu musisz dbać, że ościeżnica, prowadnice z zespołem otwierającym i próg zajmą sporo przestrzeni. Światło przejazdu zmniejszy się o nieco dużo kilkanaście centymetrów na wysokość i wielkość.

Bramy segmentowe

Można je łączyć w otworze czy zbyt nim. Wielu producentów w bramach mniejszych (do 300 cm wielkości oraz do 250 lub 262,5 cm wysokości) montuje sprężyny naciągowe, oraz do bram ważnych i ciężkich, zaleca skrętne. Istnieją te producenci, którzy wykorzystują wyłącznie ten drugi rodzaj. Przy sprężynach naciągowych ściana nad otworem musi posiadać wysokość min. 17 cm. Sprężyny skrętne potrafią stanowić instalowane w kilku pozycjach zależnie od liczby otwartej przestrzeni pod sufitem. Prowadzenie normalne ze przyczynami umieszczonymi poziomo z początku bramy nad otworem można przygotować, gdyby jest tam wolne mieszkanie o wielkości od 21 cm. Czy można przygotować prowadzenie niskie z zespołem sprężyn skrętnych montowanych na suficie na tyle prowadnic, równolegle do otworu. Wtedy minimalna wysokość ściany nad otworem to 13 cm. Jeżeli jesteś kilka miejsca, ale co chwila 8 cm wysokości, dostosowuje się niskie wykonywanie z silnikiem szynowym. Gdy garaż stanowi niesamowicie wysoki układa się prowadzenie wysokie.

Brama segmentowa boczna

Bramy segmentowe szykuje się dodatkowo w grup bocznej, więc jako tworzone na bok. To wspanialsze rozwiązanie, ale wygodne, ponieważ taka brama może spełniać funkcję drzwi. Prowadnice są wprowadzane na ścianie nad otworem oraz z boku bramy także w ziemi. Na zamocowanie prowadzenia wskazana jest przestrzeń o wielkości około 10 cm, za to element ściany, na jakiej będzie napęd, powinien zawierać co chwila 20 cm szerokości. Lepiej, żeby przed montażem bramy bocznej podłoga w garażu nie była wykończona, bo więc można jeszcze zrobić próg zagłębiony w posadzce.

Bramy rolowane (roletowe)

Najczęściej lokuje się je wewnątrz garażu, lub za otworem. Możliwe istnieje również umieszczenie bramy w dole, ale potrzebował on żyć znacznie cenny, bo ważną część światła przejazdu zajęłaby kaseta. Ten sposób bramy zamocowanej przed otworem to czasem ta deska ratunku, w spraw jak nie możesz skorzystać żadnej innej. Płaszcz bramy zabiera się do kasety z wałkiem wewnątrz lub na nieosłonięty wałek. Wielkość kasety chce od wysokości bramy – im wyższa brama, tym niewiele roletek musi się zmieścić w bębnie. Do montażu kasety bram roletowych standardowej wysokości pomocna jest ściana o wysokości 30 cm nad otworem i filarek o wielkości około 20 cm po tej cesze, po której będzie położony napęd. Brama roletowa boczna wymaga podobnych warunków montażowych jak segmentowa tego gatunku.

O admin

Sprawdź także

W współczesnych czasach jeszcze częściej idziemy w zakładzie

W aktualnych czasach jeszcze częściej dokonujemy w bloku, zazwyczaj przy komputerze lub wykonując różnego typu …