Strona główna / Kuchnia / Wszystko, co pragnęli wiedzieć o pomidorach

Wszystko, co pragnęli wiedzieć o pomidorach

Wszystko, co pragnęli wiedzieć o pomidorach. Dla kogo są wskazane, kto powinien obejmować ich spożycie?
Pomidor – produkt bądź warzywo?
Kiedyś Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych – porządkując kwestię zróżnicowania ceł na warzywa oraz produkty – dla obowiązków podatkowych uznał pomidor za warzywo (na zasadzie jego wykorzystań kulinarnych), nie wyrokując natomiast w istocie jego klasyfikacji botanicznej. Z logicznego punktu widzenia pomidor pozostaje owocem. W Polsce najpopularniejszym gatunkiem szkolonym i jedzonym jest pomidor zwyczajny.
Pomidor – leczy?
Dzięki sporej ilości witaminy C pomidory wzmacniają odporność i zwiększają gojenie się ran. Duży zysk (ok. 180 g) w 60% pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy. Pomidory zawierają również wielu właściwej dla skóry oraz oczu witaminy E (25 proc. dziennego zapotrzebowania) oraz beta-karotenu także jego pochodnych (likopen), czyli silnych antyoksydantów, bezcennych dla własnego zdrowia substancji neutralizujących szkodliwe wolne rodniki. W pomidorach są także witaminy z grupy B, w współczesnym witamina PP, która korzystnie przychodzi na metabolizm cukru i cholesterolu we natur, a i witamina K mająca właściwości regulujące krzepliwość krwi w układzie.

Pomidory to ponad bogactwo mikro- i makroelementów. Samym z najistotniejszych jest potas, który dzięki własnemu życiu moczopędnemu obniża ciśnienie krwi. Ale warzywa te sprowadzają nam jeszcze wapnia, magnezu oraz żelaza. Zlokalizujemy w nich ponad rzadko widziane w skutkach spożywczych mangan, miedź czy kobalt.
Ketchup lepszy od młodego pomidora?
Najcenniejszym składnikiem pomidora jest likopen, barwnik, któremu pomidory zawdzięczają czerwony kolor. Stanowi obecne najzdrowszy antyutleniacz z wszystkiej rodziny pochodnych karotenu. Likopen jest węglowodorem nienasyconym o budowie zbliżonej do powszechnie znanego kauczuku. W krwi otaczają go pomidory, arbuzy, czerwone grapefruity oraz owoce dzikiej róży. Ze względu na wartość i powszechność bycia najistotniejsze znaczenie praktyczne mają oczywiście pomidory.

Co dobre, szczególnie dobrze przyswajalny dla typa jest likopen poddany termicznej obróbce, czyli wprowadzony w zupach, ketchupie, przecierach, sosach, sokach i koncentratach. Podczas obróbki termicznej dochodzi do zerwania niektórych wiązań chemicznych, w zysku czego likopen zamienia się w ruch o dużo łatwiej przyswajalny dla własnego organizmu. Poziom likopenu we natur po zjedzeniu przetworów pomidorowych jest dwa-trzy razy szerszy niż po spożyciu świeżych pomidorów.
Pomidor – ochrona męskości (i nie dopiero)
W literaturze fachowej opublikowano wyniki kilkunastu badań klinicznych, w których oceniano wpływ likipenu lub pomidorów na raka prostaty. W grupy przypadków odnotowano korzystne zmiany specyficznego antygenu prostaty PSA po spożyciu likopenu.
W badaniach wykazano, że wzrost spożycia likopenu (w budowie pomidorów, pasty i soku) powodował zmniejszenie ryzyka raka prostaty o 53%. Odnotowano, że skuteczność ochronna likopenu stanowi silniejsza wobec bardziej zaawansowanych stadiów nowotworu. Jednocześnie przeprowadzona analiza ponad 20 badań potwierdziła wysoką korelację pomiędzy stężeniem likopenu w surowicy i obniżeniem ryzyka raka prostaty.

Naukowcy z Toronto stwierdzili, że likopen zapobiega utlenianiu tzw. złego cholesterolu – LDL – zapobiegając tym jedynym rozwojowi miażdżycy. Dowiedziono również, że pomidory hamują proces zwyrodnienia plamki żółtej, które stanowi jedną z inicjatyw utraty wzroku po 65 roku bycia.

Likopen jest znacznym przeciwutleniaczem i potencjalnie środkiem neuroprotekcyjnym (pomagającym w sytuacji poddanej termicznej obróbce neurony w umysłu), a jego dobroczynny wpływ na układ ludzki wymaga dalszych badań, które to potwierdzą wyniki egzaminów na zwierzętach.
Pomidory mogą szkodzić
Dieta bogata w pomidory nie istnieje natomiast niezbędna dla osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów i dnę moczanową. Muszą również na nie uważać mający z względu zgagi. Jeśli mamy wrażliwy przewód pokarmowy, obierajmy pomidory ze skóry – najłatwiej schodzi po wcześniejszym sparzeniu. Też należy postąpić, jak udzielamy je postaciom planującym kłopoty z gryzieniem. Warto także wiedzieć, że pomidory mogą uczulać. Powinny uważać ich matki karmiące, a do diety dzieci pragną istnieć wprowadzane stopniowo – zmniejszy to ryzyko pojawienia się alergii.
Niebezpieczne zielone pomidory?
Bardzo ostrożnie powinniśmy iść do zielonych pomidorów. Nie brzmią one tylu substancji odżywczych, co dojrzałe, mają jednak znacznie dobrze tomatyny, która stanowi szkodliwym alkaloidem. Uaktywnia się on najbardziej po skropieniu warzyw octem. Dlatego tak jedzenie znacznych ilości sałatki z świeżych pomidorów z sosem winegret może wpływać migreny. Takich informacji nie będą przecież wywoływać produkty z tychże tychże zielonych pomidorów. Tomatyna pod wpływem wysokiej temperatury traci wszystkie nasze szkodliwe właściwości.

O admin

Sprawdź także

Jeszcze dobrze młodych Norwegów wybiera ze domowej diety mięso.

Coraz więcej małych Norwegów wybiera ze domowej diety mięso. Niektórzy rezygnują ze wszelkich efektów pochodzenia …