Strona główna / Ciekawostki / Woda z wodociągów musi spełniać rygorystyczne normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Woda z wodociągów musi spełniać rygorystyczne normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozwiewamy twoje wątpliwości raz na zawsze: tak, wodę z kranu wolno pić! Woda z wodociągów musi robić rygorystyczne normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Nowe technologie wykorzystywane w wodociągach zezwalają na sprawne i efektywne oczyszczenie wody, i badania dowodzą, że polskie wodociągi kierują do swoich kranów bezpieczną wodę. Stanowi ona pod stałą kontrolą.

Drinku z czynników oddziałujących na pogorszenie walorów użytkowych wody jest chlor, wykorzystywany jak środek dezynfekujący. Jego obecność w wodzie mówi o bezpieczeństwie bakteriologicznym i pomocy przed rozwojem mikroorganizmów. Niestety może być cierpki gust oraz aromat, ale – co istotne – dawki chloru dołączane do wody są całkowicie bezpieczne.

To stereotyp, który jest produktem nieuzasadnionych obaw przed spożyciem wody skażonej bakteriologicznie. Tymczasem woda kranowa jest wygodna!

Kilku z nas zna, że wydarzenie to jest dane zawartością minerałów – magnezu i wapnia. Duża zawartość tych detali jest okazją mętności herbaty i „kożucha” na jej powierzchni. Często działamy niekonsekwentnie – narzekamy na moc wody i kupimy wody butelkowane, które producenci chwalą głównie za dużą zawartość minerałów – wapnia oraz magnezu.

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej poddali analizie i porównali skład najlepiej wydających się wód butelkowanych z łódzką kranówką. W laboratorium wykonano doświadczenia na budowa składników mineralnych i doświadczono czy zespół jest zgrany z tym, co zapisano na kartce. Pokazało się, że tylko 15% wód w butelce posiada odpowiedniejszą forma od kranówki. Na zbytu jest więcej 200 rodzajów wód butelkowanych – eksperci twierdzą, że jedynie ok. 30 spełnia wymogi wody mineralnej.

O admin

Sprawdź także

Cytryna jest produktem płynącym z Chin

Kiedy poranne kroki prowadzą nas do kuchni, pierwsza rzecz, która dochodzi w własnej indywidualności to …