Strona główna / sport / Wiosna i lato to idealna czas na rower

Wiosna i lato to idealna czas na rower

Wiosna i lato to idealna pora na rower, więc niebawem wielu spośród nas postanowi wybrać się na wyprawę rowerową trochę wysoko niż okolice domu. Jeśli planujemy w podróż wyjechać autem, to warto wcześniej zastanowić się nad metodą bezpiecznego transportu. Do wyboru istnieje kilka rodzajów przewozu rowerów. Od nas zależy, czy zamontujemy je na dachu, na tylnej klapie czy zainstalujemy w strefy bagażowej.

Jeżeli zależymy zadbać o spalanie paliwa swego autobusu na linii znacznie dużo przewieźć rowery wewnątrz auta w okolic bagażowej. Złożenie tylnych siedzeń ułatwia zmieszczenie rowerów w tylnej części pojazdu, jednak podczas kolizji są one wielkim zagrożeniem dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażera. Bagaże nie mogą się przemieszczać. Powoduje to mocne niebezpieczeństwo, a przecież wyjazd na rowery tworzy żyć czynnikiem zdrowego stylu bycia.

Na rynku osiągalne są liczne rozwiązania pozwalające przewozić rowery na zewnątrz samochodu. Wśród nich odkryjemy bagażniki mocowane na dach, na hak a na klapę bagażnika. Wybór jest wyjątkowy. Jak więc się zdecydować?

Przed wyborem bagażnika rowerowego należy się zastanowić czy chcemy przewozić tylko rower, albo oraz będziemy zależeli skorzystać bagażnik bazowy do transportu różnego typu sprzętu (np. deski windsurfingowej lub nart). W wczesnym wypadku możemy zdecydować się na bagażnik umieszczany na haku holowniczym albo na tylnej klapie samochodu. Jeśli i chcemy, żeby bagażnik stanowił wysoce powszechny musimy zdecydować się na belki bazowe stawiane na dachu samochodu. Właśnie na ostatnich belkach zamocujemy uchwyt rowerowy.

Decydując się na bagażnik przeznaczony tylko i tylko do przewozu rowerów możemy użyć z propozycji bagażników na tylną klapę. Musimy jednak sprawdzić, czy nasz samochód zezwala na zastosowanie takiego bagażnika. Możliwość wykonania i wybór bagażnika na koniec zależny istnieje od konstrukcji pojazdu.

Warto także wiedzieć o tym, że wg badań zrealizowanych przez niemiecki ADAC, przy przewożeniu 3 rowerów zużycie paliwa najbardziej wzrasta kiedy wykorzystujemy bagażnik na tylną klapę. Chociaż toż nie najważniejszy aspekt przewozu rowerów, w współczesnych danych na widać nie jest bez znaczenia.

Chcąc zastosować bagażnik montowany na hak holowniczy musimy mieć samochód w niego wyposażony lub doliczyć koszt montażu haka do zapłaty bagażnika. Zastosowanie takiego podejścia jest a nasze pociech. 

Bagażnik nakładany na hak pozwala uzyskać się do bagażnika bez zdejmowania z niego rowerów. Cechą tego rozwiązania jest ograniczanie widoczności słońc i tablicy rejestracyjnej samochodu.

Z obecnej okazje większość bagażników na hak wyposażonych istnieje w tablice świetlne czy jest możliwość dokupienia tablicy świetlnej.

Jeśli planujemy w perspektyw dostarczać nie tylko rowery, ale inne urządzenia warto rozważyć o czymś bardziej uniwersalnym. Są tutaj zastosowanie bagażniki dachowe. Wybór tego rozwiązania zobowiązuje się z zakupem belek dawanych w poprzek dachu oraz zarazem uchwytu rowerowego.

Dobierając uchwyt musimy zwrócić opinię na takie jakości naszego pojazdu jak: siłę oraz model ramy, jego ciężar, a nawet wysokość opony wraz z felgą (niektóre paski mocujące koło mogą pokazać się za małe). Są i rowery, których ramy nie mogą stanowić ściskane szczękami uchwytów rowerowych. Trzeba to wybrać drugie rozwiązanie – np. uchwyt rowerowy chwytający za widelec.

Bagażnik rowerowy na dachu to rozwiązanie zajmujące się największą popularnością wśród użytkowników. Załadunek nawet 4 do 5 rowerów na dachu nie jest problemu, szczególnie dla posiadaczy delikatnej i małej wysokości aut.

Jeśli a w przyszłości postanowimy przewozić narty, deski, kajak czy inne czynniki wystarczy jedynie dokupić odpowiednie uchwyty i dodatki, jak boxy dachowe, uchwyty do nart itp. Stanowiąc o wyborze bagażnika i urządzeń warto dbać o bezpieczeństwie rowerów i tegoż bagażnika przed kradzieżą. To pozwala uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań.

O admin

Sprawdź także

Jak napisałem członek zarządu Barcy, rozmowy z Argentyńczykiem są obecnie na świeżej prostej.

Jak napisałem członek zarządu Barcy, rozmowy z Argentyńczykiem są teraz na tej prostej. Sprawą, nad …