Strona główna / agroturystyka / Winnice, słońce, przyroda, zamki, pałace ścieżki rowerowe to słabe ale konkretne słowa charakteryzujące ten region i ponadto stara dzielnica tak szybkich nam Czech.

Winnice, słońce, przyroda, zamki, pałace ścieżki rowerowe to słabe ale konkretne słowa charakteryzujące ten region i ponadto stara dzielnica tak szybkich nam Czech.

Morawy Południowe

Winnice, słońce, przyroda, zamki, pałace ścieżki rowerowe to małe ale konkretne słowa oznaczające ten rejon i dodatkowo ważna dzielnica tak bliskich nam Czech. Śródziemnomorski (no, prawie) klimat dla wybranych (np. dla nas) zaledwie 3h jazdy autem.

Przemierzając, najlepiej samochodem, ten rejon, naszym oczom roztacza się pofalowany widok z winnicami, gdzieś w podali majaczy wieża kościelna bądź także zamkowa, a pomarańczowe i morze dachy domów odbijają się od młodzi miejsc i lasów.

Takim dostępnym obecnie z daleka miastem stanowi bez wątpienia Mikulov z piękną starówką a wciąż ładniejszym zamkiem. To tutaj właśnie produkowany był film biograficzny o Napoleonie.

No ale powinniśmy może rozpocząć od Brna – stolicy Moraw, a oraz drugiego pod względem liczby centra w wszelkich Czechach. Na czołowy rzut oka nie zachwyca, a po kilku chwilach potrafi nas pochłonąć. Pisaliśmy o tym, co warto zobaczyc w mieście, po naszym „majówkowym” zwiedzaniu.

Drinkom z malowniczo położonych zamiast w Morawach jest Znojmo. Wśród tego, że zachwyca swoimi zabytkami, więc jest zarówno wspaniałym punktem wypadowym do Parku Narodowego rzeki Dyji (Podyje). Ze sensu na warunki klimatyczne i fakturę terenu okolice ogrodu są czołowym stanowiskiem na uprawę winogron. W niedalekich wioskach czas zatrzymał się w mieszkaniu – białe, jednopiętrowe zamki z ukwieconymi ogródkami, to swoisty krajobraz, jaki będzie nam towarzyszył.

Morawy słyną z postawionego na listę UNESCO kompleksu pałacowo-ogrodowego zwanego „Ogrodem Europy” – Lednice Valtice. Na pokonanie tegoż sporego obszaru zarezerwować sobie powinien choć jeden dzień. Wspaniałe znaczenie a niesamowici ród Liechtensteinów – autorze tego, co możemy właśnie podziwiać.

Morawy są te rajem dla rowerzystów. Jest tu tak zorganizowana infrastruktura rowerowa oraz szlaki zawierające ponad 1200 km. Doskonałym pomysłem jest dążenie rowerem któregoś z morawskich Szlaków Wina. Jedynie co kiedyś produkować ze „smakowaniem trunków”? Chyba rzucić na wieczór. „Morawskie Morze” czyli Jezioro Nove Mlyny odizolowane z pól usianych winnicami czy murowanymi piwniczkami wapiennymi ukwieconymi wzgórzami Palavy z wiarą spełni wyglądania tych, którzy uwielbiają wypoczywać nad wodą czy przyjmować z uroków sportów wodnych.

Miłośnikom bajkowych formacji skalnych, jaskiń z pięknymi stalaktytami i stalagmitami wystąpi do stylu Morawski Kras, czyli najpopularniejszy obszar krasowy w Europie Centralnej, jednak nas złapały wtedy ogromne ulewy. W Ołomuńcu, jaki potrafimy sobie pasować jako przystanek w drodze do albo powrotnej zobaczymy postawioną na listę UNESCO wotywną Kolumnę Świętej Trójcy – największa linia w Europie Środkowej. Samo centrum jest właściwe poświęcenia kilka sporo czasu, bo mnóstwo tu zabytków, zwłaszcza sakralnych, i atmosfera iście studencka.

O admin

Sprawdź także

Zakopane to droga miejscowość wielu Polaków (a jeszcze postaci z zagranicy).

Zakopane to miła miejscowość wielu Polaków (ale więcej osób z zagranicy). Do ostatniego grupa osób …