Strona główna / sport / Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków truchta po publicznych chodnikach, parkowych alejkach, leśnych ścieżkach, a okresami nawet stromych górskich szlakach. Wielu zamierza dopiero rozpocząć sprawę z bieganiem. Podpowiadamy, w co się zaopatrzyć, żeby ten sport wykonywało się miło, zdrowo i łatwo. 

Bez wątpienia latanie to jedna z najmłodszych form prace fizycznej. Długo można podawać jego zalety: poprawia kondycję, uaktywnia pracę całego organizmu, usprawnia funkcjonowanie serca, płuc, mięśni kończyn dolnych i obręczy biodrowej, obniża poziom złego cholesterolu, a jeszcze zapobiega rozwojowi osteoporozy. Jakby tego istniałoby mało, regularne przebieżki pozytywnie oddziałują na samopoczucie oraz kupią odbić się od stresów czy istniej lękowych. 

Ten sport da nam wiele korzyści, tylko pod warunkiem, że do treningów podejdziemy rozsądnie i odpowiedzialnie. Przede ludziom musimy zadbać o dobre buty. Oczywiście nawet w stałych trampkach czy tenisówkach damy radę przebiec całkiem długi dystans, ale konsekwencją obecnego będą: szybsze zmęczenie, otarcia, uszkodzenia paznokci, bóle nóg i stawów (oraz czasami nawet kręgosłupa) czy kontuzje, zwłaszcza ścięgna Achillesa – jego uszkodzenie lub uszkodzenie może skutkować koniecznością unieruchomienia nogi nawet na chwila tygodni. 

Jakie buty wybrać? Wiele kobiet reklamuje się marką, wyglądem czy kolorem, zapominając o tym, że najważniejsza stanowi ich funkcjonalność. W porządnych sklepach sportowych możemy wykonać wideoanalizę, która pomoże określić typ stopy i pokaże, jak idzie ona podczas biegu. Dzięki temu dowiemy się, jaki przykład obuwia wybrać, by trening był wysoce funkcjonalny, a my odpowiednio zabezpieczeni przed ewentualnymi urazami.

Ale nawet najbardziej doświadczone buty nie zawsze uchronią przed zmorą wielu biegaczy, czyli odciskami i otarciami stopy. Więc warto pamiętać jednak przy sobie plastry, np. z dodatkiem kojącego aloesu, które pomogą przy otarciach, natomiast te wodoodporne, doskonale zabezpieczające ranę. Pamiętajmy, aby nasza apteczka była przeważnie dobrze zaopatrzona.

W co jeszcze powinien wyposażyć się początkujący biegacz? Oprócz butów ważne są jeszcze inne czynniki garderoby. Strój winien żyć w wartość luźny, jednak przede wszystkim przygotowany z materiału gwarantującego optymalną regulację wilgotności i łatwe oddychanie skóry. Wielu zwolenników mają spodnie, bluzy czy koszulki termoaktywne, idące na myślenie stałej, naturalnej temperatury ciała. W trakcie wysiłku fizycznego chronią przed wychłodzeniem organizmu, izolując od warunków atmosferycznych przy równoczesnym wysokim poziomie wentylacji zapewniającej odprowadzenie potu na zewnątrz.

Innym ciekawym wynalazkiem są skarpety kompresyjne, które podczas biegu stopniowo uciskają żyły, co przyspiesza metabolizm i zmienia chodzenie w mięśniach łydki, oraz w efekcie powoduje szybszą regenerację po treningu i zwiększenie wydolności w trakcie jego mieszkania.

Biegające kobiety powinny wyposażyć się w profesjonalny biustonosz sportowy, który o 80 proc. redukuje ruchy piersi podczas treningu (zwykły stanik ale o 30 proc.), co zabezpiecza przed utratą jędrności, otarciami, i nawet bólami pleców. 

Warto i pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych, chroniących oczy przed szkodliwym promieniowaniem i owadami, a ponadto czapce, która w lecie zabezpieczy przed przegrzaniem, natomiast w zimie zatrzyma słońce i zabezpieczy głowę przed zimnem.

Podczas procesie nie możemy zapominać o uzupełnianiu płynów, gdyż w różnym razie narażamy się na odwodnienie. W sklepach sportowych znajdziemy wielki wybór tzw. camelbacków, czyli pojemników na napój, które zakładamy na plecy i dzięki owemu nie musimy biegać z butelką w ręce.

O admin

Sprawdź także

Biegasz już od jakiegoś czasu, kilka razy w tygodniu, regularnie, że niemal codziennie.

Biegasz już od każdego czasu, kilka razy w tygodniu, regularnie, że prawie codziennie. Swoje treningi …