Strona główna / agroturystyka / Wakacje w Polsce. Czy o zobaczyć Bory Tucholskie oraz które atrakcje tam na nas oczekują?

Wakacje w Polsce. Czy o zobaczyć Bory Tucholskie oraz które atrakcje tam na nas oczekują?

Bory Tucholskie to jednorazowy z najważniejszych zbiorów leśnych w Polsce, zajmujący około 3 tysięcy kilometrów kwadratowych porośniętych głównie drzewami iglastymi z sosną na czele. Atrakcyjności krajobrazowej miesza mu uzupełniona rzeźba terenu z drogą siecią wodną. Część borów objęta została pomocą prawą i stopniowi już park narodowy.

Park Narodowy Borów Tucholskich obejmuje obszar stworzony przez lodowiec, a właśnie zjawiska związane spośród jego cofaniem się u końca tego zlodowacenia. Topniejący lód i występująca spod niego woda powodująca olbrzymie liczb towaru skalnego, uformowały równinny krajobraz, ozdobiony charakterystycznymi, długimi jeziorami rynnowymi. Niewątpliwą atrakcją geograficzną parku są duże skupiska piaszczystych wydm – zjawiska kojarzonego raczej z wybrzeżem morza – tu mieszkających jako wydmy śródlądowe. Liczne zagłębienia terenu, często wykonane wodą – to szlaki po wysokich bryłach lodu odległych od lodowca, zwanych „martwym loden”, które stopniowo rozpuszczały się w granicę ocieplania klimatu. Oprócz dominującej sosny, na gruncie parku narodowego są rzadkie rośliny dostosowywane do reliktów okresu wycofywania się lodu z terenów północnej Polski. Wywołują one zwłaszcza obszary rozległych torfowisk, powstałych przez zarastanie płytszych jezior. Rzadkie, jednak tym nader interesujące są i będące gdzieniegdzie okazy wiekowych dębów i buków, wtedy niezwykle częste w Lasach Tucholskich, w części zniszczone przez rabunkową gospodarkę pracownika w historie.

Obszary leśne Borów Tucholskich są także ostoją zwierzyny charakterystycznej dla Europy Środkowej, takiej jak sarny, dziki, jelenie i lisy, a nawet wilki. Spośród ptactwa można w tucholskich lasach spotkać gatunki tak niesamowite jak cietrzewie i głuszce, czarne bociany i wędrowne sokoły. 

Obszar Borów Tucholskich to ponad okolica niezwykle interesująca turystycznie. Wśród swoich atrakcji wypada wymienić szlaki kajakowe na masach i jeziorach, z Jeziorem Charzykowskim i szlakiem Wielkiego Kanały Brdy na czele, Kamienne Zakresy w Odrach, zabytki hydrotechniczne. Zaplecze noclegowo-gastronomiczne zapewniają liczne hotele i mienia agroturystyczne.

O admin

Sprawdź także

Zakopane to droga miejscowość wielu Polaków (a jeszcze postaci z zagranicy).

Zakopane to miła miejscowość wielu Polaków (ale więcej osób z zagranicy). Do ostatniego grupa osób …