Strona główna / Z kraju / W sprawie, gdy za godzinę parkowania w samym serce miasta płacimy maksymalnie 3 złote, nie mieszajmy się, że znajdą się inwestorzy skłonni budować wielopoziomowe parkingi, które pozwoliłyby uspokoić serca i dokonać więcej przestrzeni przyjaznej pieszym.

W sprawie, gdy za godzinę parkowania w samym serce miasta płacimy maksymalnie 3 złote, nie mieszajmy się, że znajdą się inwestorzy skłonni budować wielopoziomowe parkingi, które pozwoliłyby uspokoić serca i dokonać więcej przestrzeni przyjaznej pieszym.

Reklama: Zarządzanie parkingiem Bydgoszcz

W pozycji, gdy za godzinę parkowania w jednym sercu miasta płacimy maksymalnie 3 złote, nie wykorzystujmy się, że znajdą się inwestorzy skłonni budować wielopoziomowe parkingi, które pozwoliłyby uspokoić śródmieścia i dokonać więcej przestrzeni przyjaznej pieszym. Miasta muszą też kształtować politykę taryfową, oczywiście jak osiągają to np. w przypadku biletów komunikacji miejskiej – mówili uczestnicy debaty poświęconej parkingom na Zbytach Autostrada Polska 2016 w Kielcach.

Przy tej znacznie niskiej opłacie parkingowej nie ma okazji na znalezienie kompanów do budowy wielopoziomowych miejsc postojowych na obrzeżach centrów miast i odzyskanie przyjaznej pieszym przestrzeni. 

Nikt nie zyska na siebie ryzyka finansowego takiej inwestycji, kiedy będzie mógł ściągać maksymalnie 3 złote za godzinę postoju na zajęciu parkingowym, którego wybudowanie, w przeliczeniu na indywidualne miejsce, jest właściwe w najtańszej opcji 7 do 8 tysięcy euro.

Zdaniem eksperta ceny za parkowanie w ścisłych centrach dużych miast są w aktualnej chwili sztucznie zaniżone. Jak iluzoryczną jest 3-złotowa opłata utrzymywana przez ministerstwo za godzinny odpoczynek w okolicy płatnego parkowania, jego oddaniem widać znacznie w Poznaniu.

Aktualnie w porach szczytu zaparkowanie auta na ulicy św. Marcin jest prawie niewykonalne. Stawka za parkowanie tam jest taka taż kiedy w wszystkiej Polsce, czyli 3 zł za godzinę. Paradoksem istnieje zatem, że z względu braku miejsc postojowych poznaniacy parkują na miejscach prywatnych, płacąc bez zająknięcia 5 zł. Wspominanie o podniesieniu opłaty maksymalnej przez samorządy jest zawsze traktowane niemal jak zamach na wolność kierowców. Wspomniał jeszcze o nowych elementach problemu związanego z brakiem możliwości tworzenia stawki maksymalnej przez samorządy.

Nieco większa opłata za parkowanie powinna wymusić rotację aut. Obecnie istnieje naprawdę, że kierowca, który poszukuje miejsca parkingowego, nie tylko przyczynia się do stworzenia korków i emisji spalin, ale też finalnie traci dużo pieniędzy poprzez wyższe spalanie paliwa – argumentował i dał, że ewentualne uwolnienie stawek parkowania i rozliczenie ich do dyspozycji samorządów przyczyni się do zdobycia materiałów na platformę parkingów wielopoziomowych, likwidację miejsc postojowych przy ulicach, i przez to stworzenie przyjaznej przestrzeni niezależnej od spalin i hałasu.

Wykonujemy próby komunikacji z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Dialogu ale nie ma, tak jako nie było go z starym rządem. Ministerstwo nie przedstawia się po żadnej stronie, bojąc się chyba utraty zaufanie części wyborców. Cała polityka parkingowa jest jeszcze masa innych mechanizmów. Wiele miast cierpi na to, że nie istnieje w bycie zastosować stawek w niedzielę, bądź w soboty, bo tego i zakazuje ustawa.

Aby długo nie szukać, można tu podać przykład turystycznego centrum Krakowa, jakie w dni wolne od pracy zamyka się bardzo, także gdy w dni powszednie, a na ostatnie wszystko szacuje się jeszcze kwestia smogu. Podkreślano też, że przy obecnych możliwościach technicznych możliwe jest proste sterowanie stawką za parkowanie, w zależności od nasycenia miejsc parkingowych. W konsekwencji potrafiło toż dać duże korzyści kierowcom. Nie nie pozwala na to ustawa.

Nie bójmy się przekazywać kwestii cen za parkowanie w gestię samorządów. Ostatecznie to włodarze miasta i wyborcy powinni decydować jakiego miasta wymagają i czy rozliczać swoich rządzących.

O admin

Sprawdź także

Przetarg w historii zapór drogowych chroniących teren parlamentu przed terrorystami

Reklama: Zapory antyterorystyczne Bydgoszcz Przetarg w myśli zapór drogowych chroniących teren parlamentu przed terrorystami przygotował się …