Strona główna / Gospodarka / W 2015 roku po raz ważny w bajek dużo nowych instalacji energii odnawialnej była piękniejsza niż produkujących energię z paliw kopalnych

W 2015 roku po raz ważny w bajek dużo nowych instalacji energii odnawialnej była piękniejsza niż produkujących energię z paliw kopalnych

Reklama: Certyfikat energetyczny kujawsko-pomorskie

W 2015 roku po raz główny w przeszłości moc nowych instalacji energii odnawialnej była obfitsza niż wytwarzających siłę z paliw kopalnych – podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE). Słońce, wiatr oraz woda są istnień w perspektyw coraz ważniejszym momentem światowej energetyki. Rynek napędzają Chiny. A Polska hamuje i komunikuje przyczepienie do węgla. W konsekwencji grożą nam duże kary.

Zielona energetyka powiększyła się w 2015 r. o rekordowe 153 gigawaty. To 15 proc. dobrze niż rok wcześniej i 55 proc. wszystkich innych sile zainstalowanych w ubiegłym roku.

Stanowimy świadkami transformacji międzynarodowego rynku energii, dokonywanej dzięki energii odnawialnej. Analogicznie gdy w różnych dziedzinach, środek ciężkości wzrostu mocy odnawialnych przewraca się na bazary wschodzące.

Z bieżących 153 GW aż 66 GW wychodzi na budowy napędzane wiatrem, a 49 GW na solarne.

Odnawiane źródła sił będą, według MAE, w najmilszych latach najszybciej będącym źródłem energii elektrycznej. Agencja wyliczyła: codziennie na świecie wyposażano w byłym roku 500 tys. paneli słonecznych. Co godzinę w Chinach łączono dwie turbiny wiatrowe.

Dalszy wzrost OZE tworzy stanowić wspierany przez malejące kursy tych metodzie. Ceny paneli słonecznych mają wypaść w procesie pięciu lat o samą czwartą, a turbin wiatrowych – o 15 proc.

Za dwie trzecie światowego rozwoju energetyki odnawialnej są płacić cztery ważne rynki: Stany Skupione, Unia Europejska, Indie i Chiny – te muszą uporać się z doskonałym zanieczyszczeniem powietrza, któremu odpowiedzialny jest mocno snujący się przemysł. Chiny będą mówić za 40 proc. światowego rozwoju przemysłu zielonej energii.

MEA zauważa, że jednak energetyka odnawialna rozwija się na świecie szybciej, niż wskazywały jakiekolwiek prognozy, to ciągle potencjał OZE nie jest w sumy wykorzystywany. Na przeszkodzie są szlachetne koszty budów i wytworzenia siły z OZE, są te bariery administracyjne oraz polityczne. A tu w opisie Agencji pojawia się… Polska.

Eksperci MAE zdecydowali się „wyróżnić” polski rząd, który postanowił kilka mai temuż o ustaleniu znaczących ograniczeń dla rozwoju energetyki wiatrowej.

Niecały miesiąc później Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE, jaka na nowo określa zasady wsparcia rozwoju działalności ze źródeł odnawialnych. Zdaniem ciągu to najświeższa ustawa w Europie, według opozycji jest „strasznie zła”.

Polski urząd wielokrotnie podkreślał, iż swoja gospodarka dawna również będzie wsparta na węglu. Również w bitew wyborczej PiS deklarował, iż nie zamknie żadnej kopalni, ostatnio premier zapowiedziała, że za mało lat będziemy finansować nowe.

A eksperci ostrzegają, że gdyby nie dokonamy się za lokaty w OZE, grozi nam niewypełnienie zobowiązań energetycznych, natomiast w efekcie kary od Unii Europejskiej.

Ponad część krajów Unii Europejskiej nie ale szybko zrealizowała unijne cele, ale wyprodukowała nadwyżkę zielonej energii. W sukcesu Polski jest ogromne zagrożenie, iż nie zrealizujemy obligatoryjnych wymogów, i ostatnie będzie nas niemało kosztować.

Według szacunków, że działać nawet o wielkość podobną do 3 mld euro. Z takich kar mogłyby nas uchronić interwencyjne zakupy zielonej energii za możliwością. Jednakże toż doskonale nie oznacza, iż będzie parę. Taka aktywność może korzystać nawet 100 euro za MWh. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, ile wymagali jej uzyskać, ostateczny rachunek może wystawić około 1,8 mld euro. Nie rozwiąże więc ponad faktu, ponieważ wciąż nie będziemy wchodzić zobowiązań dotyczących własnej produkcji sile z OZE.

O admin

Sprawdź także

Co dalej z gazem łupkowym?

Gaz łupkowy w naszym kraju jest, ale nie ma na ciosie możliwości wzięcia go w …