Strona główna / Nieruchomości / Używając do marż deweloperów w konkretnych miastach z razu można usłyszeć, że są dopuszczone do siebie.

Używając do marż deweloperów w konkretnych miastach z razu można usłyszeć, że są dopuszczone do siebie.

Reklama: Nowe mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

Mając do marż deweloperów w poszczególnych miastach z razu można dostrzec, że są dopuszczone do siebie. Wysoka, bądź ograniczona marża mówi o jakości danego rynku też o strukturze kosztów. Przykładowo – w Krakowie średnie marże wynoszą 25 proc. Deweloperzy potrafią sobie zezwolić na zajęcie ceny, ponieważ w zestawieniu do Krakowa czy Poznania nieco mniej płacą za grunty. Z organizacji w Łodzi, gdzie udział podłogi w wartości mkw. wnętrza jest najmniejszy spośród analizowanych miast, niskie marże świadczą po nisku o słabej kondycji tamtejszego rynku mieszkaniowego.

Choć 20 proc. marża przygotowuje się duża warto dodać, że złote czasy dla branży deweloperskiej już wtedy minęły. Najwyższe przychody firmy odnotowywały pod koniec 2007 także na startu 2008 roku, czy na tzw. górce cenowej, przy znacznie dużym popycie, rozkręconej historii kredytowej, kiedy ceny mieszkań były nieomal z dnia na dobę. W Stolicy w wartości wynoszącej około 8200 zł, średnia marża stanowiła 2000 zł, a to 25 proc. Sprowadzały się zawsze i programy, gdzie oczywiście wyniki były wiele, znacznie większe – sięgające nawet i 40 proc.

Obecnie bycia znów znacznie się sprzedają, natomiast ich ceny z co najmniej roku łatwo się nie zmieniły. Wszystko dlatego, ze samym z ważnych motorów rynku deweloperskiego jest właśnie program Bycie dla Małych, który co prawda zapewnia deweloperom sprzedaż, ale oczekuje na nich lub obniżkę kosztów, albo zejście z marży. Ten pierwszy scenariusz firmy próbują realizować poprzez poszukiwanie tanich gruntów, co nie jednak jest dodatkowe.

Wg REAS w II kw. 2015 rekord sprzedaży (w sądu do 1 kw. 2015) został pobity o 11 proc. Pomimo to mieszkania nie drożeją. Deweloperzy dużo ostrożniej podchodzą dziś do polityki cenowej – obawiają się nadpodaży i zmiany pozytywnych czynników (m.in. wzrostu stóp procentowych) , jaka mogłaby uderzyć w popyt na mieszkania.

O admin

Sprawdź także

Zakup nieruchomości jak wszystkiego problemu zapewne istnieć poprzedzone sprzedawaniem się ze sprzedającym.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz Kiedy powinniśmy „przycisnąć”? Poza „standardową” propozycją niewielkiego obniżenia ceny okazją do negocjacji …