Strona główna / Nowe technologie / Tobie te coraz częściej sprowadza się, że dania kładą się tuż po upływie gwarancji?

Tobie te coraz częściej sprowadza się, że dania kładą się tuż po upływie gwarancji?

Reklama: Naprawa RTV Bydgoszcz

Tobie także coraz częściej zdarza się, że urządzenia psują się tuż po upływie gwarancji? Czyżby producenci celowo skracali żywotność sprzętów? O planowanej awaryjności produktów poleca się coraz głośniej. Lub toż wyłącznie mit czy może producenci faktycznie planują postarzanie produktów?

Telewizor zepsuł się po trzech latach? Oddajesz się do serwisu producenta, i tam… dowiadujesz się, że stronę, która uległa awarii, nie jest teraz produkowana. Telewizor, który kosztował 5 tys. zł, przydaje się już jedynie na śmietnik… Takich historii słyszymy coraz więcej. Urządzenia zmniejszają się wcześniej niż dawniej, ale naprawa nie jest dodatkowa. Trzeba zakupić nowy projekt – konsument znów wydaje pieniądze, a biznes się kręci.

To działanie to teraz zaplanowana awaryjność produktów. Jako przykład na przyjęcie tezy, jakoby producenci umyślnie skracali żywotność urządzeń, stosuje się połączony w 1924 roku kartel żarówkowy, zwany też kartelem Phoebusa. Najwięksi producenci żarówek zetknęli się wtedy, że ograniczą wykonywanie naszych żarówek do 1000 godzin. Żarówka miała już świecić o ponad połowę krócej niż w memencie znalezienia jej przez Thomasa Edisona. W latach 30. ubiegłego wieku część polityków i ekonomistów twierdziło, że spisek żarówkowy ma zdolność uzdrowienia gospodarki z całego spadku w Kształtach Zjednoczonych.

Skracanie etapu bycia urządzenia – nieważne, czy zarządzone przez państwo, czy specjalistów z marketingu – wymaga klientów do kupienia, nakręca konsumpcjonizm. Taka sprawa jest na rękę producentom, którzy na zbycie nasyconym do ścian możliwości, szukają jakichś rodzajów, by sprzedawać więcej i nic.

Mimo iż na świecie powstają nowe fora i formy, do których konsumenci zgłaszają przypadki za szybko zepsutych urządzeń, bardzo że jest zamknąć producenta za dłoń i pokazać, że zaplanował moment, w którym nastąpiła awaria. Nie mówi to a, że organizacje konsumenckie i zdrowe na świecie nic nie wyglądają…

Na model w Niemczech rozpoczęto badanie, w którym szuka czas bycia urządzeń. Pierwsze wyniki teraz są: Okazuje się, że udział urządzeń, które zepsuły się przed upływem pięciu lat od zakupu, wzrósł ponad dwukrotnie – z 3,5% w 2004 roku do 8,3% w 2013.

Francja z zmian zamierza prawnie zakazać skracania żywotności produktów. Producentom i importerom, którzy zostaną zamknięci na nowym uczynku, ma grozić kara do dwóch lat więzienia i grzywna w wysokości nawet 300 tys. euro.

Również Szwajcarzy zajęli się problemem planowania awaryjności. Tamtejsza federacja konsumentów odkłada na razie zgłoszenia konsumentów w myśli szybkiego psucia się sprzętu. Przedstawia ich teraz kilkaset.

A kiedy sprawa wygląda u nas? Niestety polskie instytucje w kwestii planowanej awaryjności efektów nie robią nic. Polska zachowała się na etapie reklamacji butów, z jaką przez 30 lat nie potrafimy sobie poradzić

I co wypływa z testów produktów? Zdarza się, iż ich sukcesy dają wiele do myślenia… weźmy na dowód takie odkurzacze: Część, która najczęściej się w nich szkodzi, to szczotki silnika (80% wszystkich awarii) – po prostu się wycierają. Wtedy odkurzacz nie dodaje się teraz do niczego, bo wymiana jest za droga. Mała ilość w silniku stanowi w obecny możliwość o mocy całego odkurzacza. Oraz czym stanowi zrobionych pozostałe 20% awarii odkurzaczy? Z testów wynika, że ułamaniem któregoś z elementów.

Generalnie można zobaczyć, swoją drogą mało zaskakujący, trend: Częściej deformuje się tani sprzęt niż drogi. Na dowód szansa, że pralka za ponad 2800 zł przejdzie pomyślnie test trwałości, stanowi wyższa niż stanowi to miejsce w wypadku modeli zbyt chwila niż 2000 zł. Takie graniczne ceny można opisać w stosunku do wielu jakości produktów. Załóżmy wiertarki zbyt kilka niż 200 zł są ogromną perspektywę na ostatnie, że już wylądują w śmietniku.

Niemniej a nie zawsze niska cena mówi o małej trwałości. Zdarzają się bowiem dobre okazje – tanie urządzenia o znacznie opłacalnej form. Przykłady ważna by mnożyć przeglądając wyniki naszych testów.

O admin

Sprawdź także

Projektem automatyzacji jest uzyskanie zoptymalizowanych planów produkcyjnych

Reklama: system mes Systemy MES i APS to dwie odrębne kategorie oprogramowania dla produkcji. APS to …