Strona główna / Bez kategorii / Tłuszcze do skrzyni biegów

Tłuszcze do skrzyni biegów

Kierowcy, dbając o wymianie obrazu w samochodzie, zatrzymują się często na silniku. A wszakże jest więcej obraz w skrzyni biegów, równie ważny jak ostatni w strukturze napędowej.

Reklama: dexron III

Odpowiednia ochrona skrzyni biegów
Ciężko sobie wyobrazić wygodną i wygodną jazdę pojazdem bez sprawnej skrzyni biegów. A choćby w najskuteczniejszym aucie przekładnia wymaga nieustannej ochrony. Do rozwiązania przedmiocie stosuje się oleje przekładniowe. Ich zagadnieniem jest chłodzenie mechanizmów oraz zmniejszenie współczynnika tarcia, dzięki czemu skrzynia biegów wolniej się zużywa. Ponadto, olej tłumi drgania i łagodzi uderzenia kół zębatych. Innymi słowy, bez odpowiedniego oleju skrzynia procesów nie będzie odpowiednio być.
Oczekiwania wobec olejów przekładniowych są coraz większe, bo wymienia się konstrukcja skrzyń biegów. W obecnych samochodach przekładnie są coraz mniejsze, ale wymagają przenosić jeszcze większe momenty obrotowe. Oleje przekładniowe siłą rzeczy wydają się w takich możliwościach zdecydowanie szybko również nie uważa się co łudzić, iż poprzez wszystek czas eksploatacji pojazdu nie będzie potrzebna zmiana tego sposobu smarnego. Ale efekt starzenia się oleju jest tylko sam – przekładnia traci swoją ochronę i wprowadza szwankować. Skrzynia biegów pracuje coraz głośniej, biegi przemienia się coraz bardzo a w spokoju przekładnia przyznaje się wyłącznie do współpracy. To natomiast ogromnie wartościowa naprawa.
Automatyczne przekładnie pod szczególnym nadzorem
Automatyczne skrzynie kursów są szczególnie wrażliwe na utratę właściwości oleju. O jak dużo w skrzyniach manualnych fabryczny olej ma możliwość wytrzymać przebieg sięgający kilkuset tys kilometrów, tak automaty zawsze muszą wiele większej uwagi ze części właściciela. Przekładnie tego gatunku uważane są za dużo awaryjne, ale zwłaszcza wynika to odpowiednio z obecnego, że nie są właściwie serwisowane. Automaty działają znacznie ciężej od przekładni manualnych a osiągają bardziej delikatne mechanizmy. Wystarczy zatem, że poprawi się lepkość oleju bądź także do przekładni przyjmą się niewielkie zanieczyszczenia, by cała skrzynia odmówiła współpracy. Dlatego profesjonaliści radzą, by przy automatach oleje do skrzyni ruchów były podawane średnio co 60 tys kilometrów.
Dawajmy jeszcze koncentrację na markę producenta. Jeżeli szukamy wyrobów z najczystszej półki, faworyzowane są produkty takich wartości jak Castrol, Orlen, Shell, Mobil. Szukanie oszczędności na rozwiązaniem koszcie nie jest najodpowiedniejszym pomysłem, ponieważ jednak lepiej zainwestować w skutek wysokiej jakości zamiast dalej odpowiadać za naprawę albo przebudowę całej skrzyni. Warto również zainteresować się olejami dedykowanymi danym modelom pojazdów. Działa tylko przede wszelkim niezwykle nowoczesnych konstrukcji, które muszą smarów spełniających ściśle określone wartości.
Jak chcieć olej do skrzyni biegów?
Rodzaj oleju przekładniowego dobiera się odpowiednio do standardu samochodu oraz standardu i modelu jego skrzyni biegów. Olej do skrzyni biegów dany jest według klasyfikacji API symbolem: GL plus cyfra. Klas jakościowych jest sześć, oraz w im cięższych warunkach ma robić przekładnia, tym znaczniejsza winna stanowić cyfra wprowadzona w oznaczeniu. Natomiast klasyfikacja lepkościowa określa zakres temperatur, w jakich olej trzyma swoje kompetencji. Obecnie skrzynie biegów mają z olejów wielosezonowych, a najodpowiedniejsze dla własnego klimatu są oleje 75W/90 bądź 80W/90, chyba że producent samochodu zaleci czyli.
Do skrzyń automatycznych proponowane są oleje rodzaju ATF, o parametrach wyznaczonych przez producenta samochodu. Specyfikacje te są bardzo długie, jednak dużo ich nie ignorować. Stosowanie olejów nie spełniających zalecanych norm, choćby jeśli są to efekty wysokiej klasy, zazwyczaj dokonuje się awarią układu. Wiadomość o przeznaczeniu oleju odnajdziemy w opisie producenta – mogą toż grać np. oleje przeznaczone tylko do samochodów realizacji japońskiej, do przekładni typu CVT, do paczek ze specyfikacją Mercon V.
Takie same zalecenia używane są także przy przekładaniach manualnych.

O admin

Sprawdź także

Witamina C lewoskrętna – obalamy niebezpieczny mit towar stanowi promowany

Poznaj najaktualniejsze rady dotyczące różne witaminy C lewoskrętnej. Efekt ostatni jest proponowany poprzez kilku nieuczciwych …