Strona główna / Nieruchomości / Sprzedaże na targu nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro.

Sprzedaże na targu nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz

Zgody na rynku nieruchomości popularnych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro. Polska jeszcze była szefem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem sprzedaży na targu nieruchomości komercyjnych. 

Wartość transakcji na rynku nieruchomości handlowych w Polsce w 2016 roku wyniosła blisko 4,6 mld euro. To najszerszy wynik od rekordowego 2006 roku. Jak wynika z zebranych danych najznaczniejszą grupa transakcji stanowiły nieruchomości handlowe – 43 proc. i biurowe – 39 proc. 

W Polsce zawarto co trzecią transakcję w świecie. Na drugim miejscu znalazły się Czechy (ok. 30 proc. udziału w rynku). Dużą siłę wzrostu można dostrzec na Węgrzech, gdzie w otoczeniu rocznym wartość zawartych tam transakcji wzrosła ponad dwukrotnie. Podkreśliła, że wszystek kraj Europy Środkowo-Wschodniej zanotował wzrost na pokładzie 40 proc.

Informacje z raportu wskazują, że miniony rok był jeszcze rekordowy również dla inwestorów mieszkaniowych pod względem ilości sprzedanych i wpisanych do sprzedaży lokali. W przekonaniu rocznym liczba sprzedanych mieszkań wzrosła o ponad 20 proc., a klientowi kupili ponad 62 tys. nowych domów. Deweloperzy oddali niemal 78,5 tys. nowych miejsc. O 10 proc. wzrosła też liczba zorganizowanych poprzez nich pozwoleń na platformę. Prognozuje się, iż w 2017 można jeszcze spodziewać się wysokich wyników.

Popyt na placu domowym to z samej strony efekt uważających się niskich stóp procentowych, ogromnego zajęcia ze części inwestorów prywatnych a i popularności programu MdM.

W 2016 roku oddano do użytku rekordową powierzchnię biurową, która wyniosła aż 900 tys. m.kw. Nazywa to, że łączna powierzchnia biurowa w Polsce przekroczyła już 9 mln m.kw. Należy zwrócić uwagę, że sektorem generującym popyt na przestrzeń biurową w Polsce jest rynek usług profesjonalnych dla biznesu.

Nowych inwestorów w obecnym regionie przyciąga rozwinięta infrastruktura, wielka miara wykwalifikowanych absolwentów szkoły wyższych oraz niższe nakłady pracy niż w Europie Zachodniej. To przekłada się na coroczny wzrost popytu na targu nieruchomości biurowych.

Najwięcej biur zachodzi w Stolicy, Krakowie, Trójmieście, Łodzi oraz we Wrocławiu.

W 2016 roku przeznaczono do użytku 460 tys. m.kw. powierzchni handlowych. Eksperci prognozują, że ostatni rok prawdopodobnie być coraz lepszy.

Twórcy raportu zauważyli również, iż w Polsce dynamicznie utrzymuje się rynek hotelowy. Przede każdym za sprawą stabilnego wzrostu gospodarczego, rosnącej popularności Polski jako celu wakacyjnego i wzrostu turystyki medycznej. Innym istotnym elementem jest rozwój rynku centrów usług powszechnych i profesjonalnych usług dla biznesu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba skategoryzowanych noclegów w Polsce przekroczyła 2450 a liczba pokoi 126 tys. Zaledwie 14 proc. celów to hotele sieciowe, podczas jak w następujących krajach stanowi obecne dość 30 proc.

Inwestorzy chętnie lokują pieniądz w branży magazynowej. Polska, ze powodu na domowe pierwsze położenie oraz coraz milszą a mocno rozbudowaną sieć możliwości i autostrad, stanowi niezmiernie urokliwym znaczeniem dla firm logistycznych. Obecnie powierzchnia magazynowa przekracza tu 11 mln m.kw. W postaci jest dalsze 1,5 mln – z czego 75 proc. istnieje szybko wynajęte.

O admin

Sprawdź także

W procesie ostatniego roku oddano do celu ponad 80 tys. nowych mieszkań

Reklama: Mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz W porządku tego roku oddano do użytku ponad 80 tys. …