Strona główna / Ślub / Ślub oraz przyjęcie to najistotniejszy dzień w gardle Pary Młodej.

Ślub oraz przyjęcie to najistotniejszy dzień w gardle Pary Młodej.

Reklama: Zespół weselny Bydgoszcz

Ślub i przyjęcie to najważniejszy dzień w życiu Pary Młodej. Wszystek chce, żeby te zabawy na zawsze zapadły w opinie, nie ale im, ale również poproszonym gościom. Przyszli małżonkowie wymyślają więc atrakcje, które mogłyby się do owego dodać. A nawet na dużo innowacyjnym weselu, chcąc nie chcąc, nie zabraknie staropolskich tradycji.

Sama zabawę ślubna jest kilkuwieczną tradycję. Staropolskie wesela najczęściej kończyły się w środę i trwały parę dni. Wszystko po to, by zebrani ludzie mogli ustrzec się do opinii oraz wytrzeźwieć do niedzieli – dnia, w jakim trzeba było udać się na sumę do kościoła. Dziś uroczystość weselna jest pewną noc – przeważnie traktuje ostatnie mieszkanie w sobotę. W moc wsiach Polski możemy spotkać się również z wartością starosty weselnego, aczkolwiek tradycja ta ciężko zanika.

W staropolskim obrządku Parę Młodą witano chlebem oraz solą, oraz w poszczególnych krajach dodatkowo kieliszkiem wody lub wody. Rzeczywistość jest ponadto. Rodzice nowożeńców witają ich przed salą weselną, i następnie częstują specjalnie upieczonym chlebem. Po spożyciu zawartości kieliszków Państwo Młodzi rzucają szkłem za siebie – przez dobre ramię, żebym mogło się stłuc, natomiast tymże jedynym dać powodzenie na całe wspólne działanie.

W staropolskiej tradycji zabawa weselna otwierała się od pierwszego tańca. Dawniej realizowałam go Dziewczyna Młoda wraz ze Starostą, który dostarczał młodą kobietę kolejnym drużbom, aż w celu przybyła w dłoni swojego partnera. Dziś co rzeczywiście żadne wesele nie wykonywa się bez pierwszego tańca, jednak tradycja została nieco zmodyfikowana. Małżonkowie występują na parkiecie razem a eksponują swoje kompetencji do wskazanej wcześniej piosenki. Po zamknięciu pierwszego tańca, do gry włączają się goście.

Ważnym elementem staropolskich wesel był obrządek oczepin. Pannie Młodej druhny wyjmowałyby spośród jej głowy wianek i ścinały włosy. Następnie zamężne kobiety nakładały specjalny czepiec, który przedstawiał stan małżeński. Ceremonii oczepin towarzyszyły różnorakie zwyczaje. Współcześnie też pamiętamy oczepiny, lecz wynoszą one zakres bardziej przyjemny. Zamiast zdejmowania wianka i ustalania czepca, Panna Młoda brana jest welonu (czasami wiązanki) i zadaje go między niezamężne kobiety skupione na przyjemności weselnej. Współczesne oczepiny angażują również Pana Młodego, który dodaje w wolnych gości krawatem bądź muszką. Zabawa taka jest wybrać przyszłych nowożeńców. Po ostatnim „wyrazie” tworzą się radości z związkiem Pary Małej oraz pracowników.

Dawniej specjalnie na walkę wesela przygotowywano kołacz. Starosta weselny wyróżniał go między pracowników. Pierwsze elementy trafiały jednak w dłoni nowożeńców. Dziś co rzeczywistość nie mamy kołaczy, przecież za ostatnie doskonałe torty, niejednokrotnie kilkupiętrowe. Współcześnie Młoda Para kroi pierwszy element ciasta wspólnie, i potem jedzą się wzajemnie. Reszta tortu cięta jest pomiędzy stoi przez obsługę wesela.

Współczesne wesela traktują w sobie dużo z zabaw, jakie były zachęcane przed kilkoma wiekami. I przynajmniej można nawiązać wrażenie, że „wspólnych mianowników” jest jeszcze mniej, to dopóki będą budowane dyskoteki na twarz młodej Pary, cywilizacja nie zginie, lecz mieszkać będzie. Jednak czy nadal?

O admin