Strona główna / Mieszkanie / Skrzynki na listy, windy, osiedlowe ławki…

Skrzynki na listy, windy, osiedlowe ławki…

REKLAMA: mieszkania Bydgoszcz

Skrzynki na listy, windy, osiedlowe ławki… To „właśnie” albo „aż” elementy części wspólnych? Przy zdrowym i przemyślanym doborze elementów właściwych dla danego miasta można mówić różnego sposobie emocje, budować wartość miejsca wśród mieszkańców, a dodatkowo stworzyć przestrzeń sprzyjającą integracji. Jak wiemy, diabeł żyje w punktach.
Emocje są nieodłączny element codzienności. To pod ich wpływem często korzystamy decyzje. Emocje powodują, że odczuwamy się dobrze lub źle w konkretnej dziedziny. Emocje to także wspomnienia a wyjątkowe skojarzenia z wybranym miejscem. Stworzenie spójnej koncepcji osiedla skoncentrowanej wokół pozytywnych uczuć, potrafi się być podstawą do powstawania konkretnej wizji miejsca. Elementy wykończeniowe czy użytkowe, części wspólne, jakie będą w nas interesować pozytywne skojarzenia, nadadzą nie tylko spójny cel i złożą atmosferę danego miejsca, ale sprawią, iż będziemy się w nim przewidywali komfortowo.


Połączenie praktycznych i również idealnych rozwiązań w strefie miasta może mieć wysokie znaczenie pod względem użyteczności. Np. szuflady w zabudowie skrzynek na listy pomagają nam pozbycie się niechcianych ulotek i przechowują system w wąskim korytarzu. Takie elementy dobrane kontekstowo pozwolą mieszkańcom jeszcze dużo utożsamiać się z miejscem zamieszkania. Dzięki nim osiedla mają pewną harmonię, którą wykonują detale połączone z architekturą przestrzeni wokół budynków. Takie moduły jak ławki, kosze na śmieci, wazony na drzewa czy płoty mają wyjątkowe znaczenie. Jak wiemy, szczegóły tworzą całość.
Badania prowadzą, że powoli uczymy się do podejmowania bliższych informacji z kolejnymi ludźmi osiedla. Jedna trzecia ankietowanych przesuwa granicę sąsiedzkich relacji poza klatkę schodową czy zebrania wspólnoty, mając swoich znajomych także jako dobrych znajomych, z którymi warto spędzać wolny czas. Z zmiany blisko 40% osób planowało coś zmienić w obecnych trasach a potrafić dokładnie przeżyć swoich sąsiadów. Badani wskazali również, że według nich wyjątkową sposobnością do sąsiedzkiego zapoznania się mogą stanowić np. spotkania integracyjne, mini festyny czy tak przygotowana przestrzeń na miastu. Dzięki niej, można prowadzić nowe wiedz, a jeszcze systematycznie powiększać grono znajomych wśród sąsiadów. W ruchu z obecnym śmiało można zobaczyć, że większości wspólne takie jak ławki, place zabaw, zewnętrzne siłownie lub specjalne ławki do gier planszowych, sprzyjają integracji mieszkańców.

O admin