Strona główna / psychologia / Są bogate techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z obecnego, jak często im słuchamy.

Są bogate techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z obecnego, jak często im słuchamy.

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń

Są przeróżne techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie przygody z ostatniego, jak powszechnie im poddajemy. Jak rozpoznać manipulatora? 

Na start warto, żebyś odpowiedział sobie rzecz z ostatniego, że pragnąc nie chcąc wszyscy ulegamy wpływom drugich osób. Warto jest znać w kontrakcie spośród ostatnim, kto stanowi głównie łatwy na manipulacje? Otóż objawia się, że nieuczciwym technikom wywierania wpływu najłatwiej ulegają te osoby, które są nieśmiałe, mają zaniżone poczucie swej wartości, brakuje im pewności siebie, siły na stres i energie w częstych życiowych zmaganiach. Stanowią toż twarzy o tzw. słabym autorytecie wewnętrznym, takie jakie bardziej liczą na indywidualnych niż na indywidualnych sobie, uważając że toż różni są rację. 

Słaby autorytet wewnętrzny

Takie osoby charakteryzuje też słaba umiejętność asertywnego wyrażania naszych potrzeb oraz niezdolność do sprzeciwu nawet w sprawy, w której zdecydowane jest, iż istnieje się manipulowanym. Objawia się też, że kobiety wrażliwe, jakie są bardzo otwarte i rządzą się w działaniu głównie uczuciami, łatwo padają ofiarami manipulatorów (np. bardzo rozpowszechniona strategia wzbudzania poczucia winy zatrzymuje się teraz do grupy emocji). Podatność na manipulacje dotyczy te osób o niskim doświadczeniu życiowym (ciągle się nie zdążyły sparzyć) i niskim poziomie wiedzy, jednak kiedy się okazuje by się ochronić przed technikami wpływu społecznego, większego uznania niż edukacja albo nawet inteligencja nabiera zdolność oryginalnego i złego myślenia. Umiejętność taż stanowi szczególnie istotna i pomocna w dzisiejszych czasach, jak to codziennie jesteśmy zewsząd zasypywani niezliczoną ilością reklam i komunikatów. Żeby sobie poradzić z taką kwotą informacji, nasz mózg zmuszony jest do bardziej wielkiego wysiłku, a dołączając do tego zabieg czasu na zadawania pytań, rzetelne sprawdzenie reklamy w innych źródłach, pokazuje się, że myślimy na skróty, bo sporą strona naszych decyzji zapraszamy na podstawie myślenia automatycznego, odwołując się do generalizacji i stereotypów (np. jeśli rzecz jest cenne, to stanowi, że potrzebuje istnieć idealne). W książce „Wywieranie pomysłu na ludzi” Rober Cialdini, sam spośród bardziej prestiżowych specjalistów w tematyce manipulacji, wymienia sześć podstawowych mechanizmów, które wpływają, że ulegamy wpływowi innych głów a które zręczni manipulatorzy mogą zastosować przeciwko nam. Poniżej kilka uwag na punkt tego, jak sobie rozmawiać z poszczególnymi rodzajami wywieranego na nas wpływu.

Reguła wzajemności

Od dziecka jesteśmy oceniani, że za otrzymaną praca lub usługę należy się odwdzięczyć. Zręczny manipulator łatwo to wykorzysta. Praktyczny i łatwy przykład: koleżanka z książki z własnej działalności porządkuje za Ciebie dokumenty. Stanowisz jej znacznie atrakcyjny. Godzinę później koleżance „nagle coś wypada”, chce wyjść rano i pyta Cię o zastępstwo. Jak mógłbyś w bieżącej formie odmówić, nawet jeżeli oznacza to rozumienie dwóch telefonów jednocześnie a jednocześnie „krycie” jej przed szefem? Metoda obrony: przyjmij prezent, ale same oddziel jego uznanie od poczucia, że zatrudniając go, jesteś do czegoś zobowiązany.

Zaangażowanie i konsekwencja

Część z nas jest ogromną potrzebę wykazywania spójności i konsekwencji w prostym postępowaniu. Dlatego, jeśli manipulatorowi najpierw uda się skłonić nas do wszelkiego drobnego ustępstwa, bardzo realne jest, że ulegniemy więcej w niezmiernie istotniejszej spraw (technika „stopy w drzwiach”). Metoda obrony: wsłuchaj się w własne mięso i sygnały z niego pochodzące (szczególnie z działu żołądka i serca), jeśli dzięki temu zorientujesz się, iż istniejesz zalecany do wykonania żądań nowej strony poprzez poczucie zaangażowania i konsekwencję, zapytaj sam siebie, czy znając wtedy co teraz wiesz, podjąłbyś takie samo zobowiązanie.

Społeczny dowód słuszności

Szef rozpoczyna dyskusję na materiał nowej agencji pracy działu od zdania: „Rozmawiałem już z grupą zespołu a pełni pogodzili się z ostatnimi ofertami”. Jak zareagujesz? Często bezrefleksyjnie przyjmujemy zasadę, że zasadne istnieje wówczas, co robią inni. Manipulator nie musi nawet myśleć tych osób. W jakiejś z prac jako pewien z przypadków takiej pozornej argumentacji opisują taktykę oczywistości („ale każde dziecko to zna…”). Podobną sztuczką jest złe zaklasyfikowanie poglądów przeciwnika, zanim cokolwiek zdąży on napisać – tzw. „zatrute źródło” („nikt prosty nie może twierdzić, że…”). Metoda obrony: bądź czujny na wyraźnie podrobione dowody, uświadom sobie, iż to co, co sprawiają inni, nie wymaga stanowić unikalną podstawą podania przez Ciebie decyzji.

Pułapka autorytetu

Manipulacje wykorzystujące naturalną potrzebę zatrzymywania się do autorytetów często serwują nam media. Prezentowana teza może na przykład zostać „podparta” zdaniem bliżej nieokreślonych ekspertów („środowiska naukowe popierają…”). Różne metody manipulacji to cytowanie specjalistów reprezentujących tylko jeden punkt widzenia lub przywoływanie słów osób, które doskonale nie są autorytetami w poszczególnej rzeczy. Metoda obrony: zadaj sobie dwa pierwsze pytania: Czyli tenże wpływ jest rzeczywiście ekspertem? Czy można być do niego oczekiwanie (i w myśli do jego uczciwości). Dzięki tym pytaniom skierujesz naszą koncentrację na argumenty i uzmysłowisz sobie, że nie tylko wiedza się liczy.

Lubienie i sympatia

Chętniej mówimy „tak” ludziom, do których czujemy sympatię. O sympatii natomiast decydują m.in. takie elementy, jak atrakcyjność fizyczna, częstość kontaktów, komplementy i podobieństwo. Co pisze sprytny i wyrachowany pracownik, jeśli planuje „rozmiękczyć” szefa? Może na dowód interesować go w rozmowy o wspólnym hobby czyli o dzieciach, akcentować zgodność poglądów i utrzymań („jestem dobrze tak toż! Też mam, że…”), wyrażać poparcie dla managera („to istotnie dobry pomysł…”). Metoda obrony: gdy rozpoznasz w sobie, że możesz stanowić doczynienia z taką sytuacją, rozdziel w bezpośrednim charakterze to, że człowieka lubisz z tego, co Ci oferuje. Zdecyduj na podstawie Twojej merytorycznej oceny oferty.

Zasada niedostępności

Rzeczy trudno osiągalne wydają nam się zazwyczaj bardziej bogate. Wyjaśnia to markę takich metod sprzedaży, jak „promocja właśnie do dnia…” lub „oferta ograniczona do wyczerpania zapasów”. Metoda obrony: potraktuj jako alarm sytuację, której prowadzi pośpiech i/lub dana o braku. Pozwalaj sobie ochłonąć z emocji, a potem podejmij opinię na bazie merytorycznych przesłanek.

Na fakt technik manipulacji i asertywnych technik obrony wydano już dużo książek, tworzonych istnieje dużo kursów na ostatnie fakty, a nie będę się tu zbytnio rozpisywać. Na bodajże jest więc źródło nieocenionej informacji na temat tego którymi technikami sobie radzić. To, na co wybieram zwrócić Twoją ulubioną rację to niesamowity i mocny system wartości. Wtedy on dopuszcza nam skutecznie opierać się manipulacyjnym gierkom. Jeśli ktoś wyznaje zasadę, iż w niedzielę nie powinien pracować, nie przyjmie się książce w obecnym dniu, nawet jeśli pan będzie na nim brał nieuczciwe sztuczki. Jeśli ktoś poważnie traktuje 8 przykazanie, za nic nie da się namówić na podpisanie dokumentu, który mówi nieprawdę.

Kolejną istotną rzeczą w przeciwieństwie manipulacji jest mieszkała praca nad rozwojem inteligencji emocjonalnej, a zwłaszcza nad drinkiem spośród jej znaczących składników, którym stanowi samowiedza. Jeżeli człowiek potrafi wsłuchać się w siebie i czytać sygnały, jakie wydaje mu swoje ciało, łatwo rozpozna, iż bierze do wykonywania z manipulacją. Dodatkowo zdając sobie sprawę z innych słabości, typowych reakcji itp. łatwiej jest tłumaczyć się przed nieuczciwymi zagrywkami. Pozostałe elementy inteligencji emocjonalnej: umiejętność kontroli emocji, empatia i umiejętności społeczne (w niniejszym komunikacyjne) są bardzo pożądane w oddzieleniu emocji od procesu podejmowania decyzji, „przejrzeniu” strategii manipulatora czy zastosowaniu asertywnych technik obrony.

Mam możliwość, że po książce tego artykułu, innym razem gdy usłyszysz: „nie mamy innego rozwiązania, musimy podjąć taką właśnie decyzję” zapali Ci się czerwona lampka, przyłączy się Twoje złe i analityczne myślenie, wsłuchasz się w siebie oraz ofiarujesz sobie chwilę na to, żeby spojrzeć realnie na pozycję, sprawdzić nowe możliwości rozwiązania również w efekcie podjąć słuszną, świadomą decyzję. Także tego serdecznie Ci życzę!

O admin

Sprawdź także

Przez temat Dlaczego ludzie zamierzają się stanowić w terapii rozumiem badanie tego, dlaczego człowiek, kto już rozpoczął terapię

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń Przez temat Dlaczego ludzie przyjmują się istnieć w terapii rozumiem myślenie …