Strona główna / psychologia / Psychologia sportu, uzyskując z wiedz,

Psychologia sportu, uzyskując z wiedz,

Psychologia sportu – sędzia piłkarski

Psychologia sportu, biorąc z nauki, zasad i technologii wyciągniętych z psychologii, zdobywa się poprawą osiągnięć i rozwojem osobistym osób wykonywających ćwiczenia ruchowe i wysiłek. 

Ważnymi założeniami stosowanej psychologii treningu są: obserwacja działań a przebiegów psychologicznych odwiedzających w sporcie, i w szczególności opowiadanie tych wydarzeń i przewodów; wyjaśnianie elementów wywierających na współczesne zdarzenia i przewody; przewidywanie rozwoju tych wydarzeń oraz mechanizmów; i także kontrola i modelowanie wspomnianych wyżej czynników.

Psychologia sportu bezpośrednim wystąpieniem obejmuje studentów, działaczy, trenerów, sportowców. Bada i wpływa w szczycie problemów psychologicznych pochodzących z prowadzenia sportu. 

Wydawałoby się, że psychologia sportu swoim zasięgiem ma przede każdym sportowców, ale niebagatelną rolę wykonywa również w branży działalności sędziów, w bieżącym sędziów piłkarskich. By dokładnie wykonywać ten etat nie wystarczy – jednak jest niesamowicie istotna – doskonała forma fizyczna, ciągłe doskonalenie techniczno – taktyczne, poznawanie regulaminu, ale przede wszelkim gesty, działania, które podejmuje sędzia przed także w trakcie wychodzenia na boisko. Można zatem wskazać tak przygotowaniem psychologicznym. 

Istnieją różnorakie techniki przygotowania idealnego do konkursie. W podstawie można napisać, że ilu sędziów, tyle technik, gdyż wszystek spośród nich układa własną, bardzo charakterystyczną. Sędziowie z długoletnim stażem najczęściej pobierają z przedmeczowych zejść z lektorami i sędziami technicznymi. Wspólnie starają się przewidzieć sprawy mogące powstać na boisku, określić systemy ich wyjaśnienia, omawiają cechy taktyczne oraz fachowe drużyn i zawodników. Najważniejszym jest wszak wtedy, że w chwili wejścia sędziego na boisko jego uwaga powinna się koncentrować wyłącznie na konkursu. Psychologiczne przygotowanie mówi, że każde wydarzenie wprowadza się łagodnie i starannie nabiera intensywności, co pozwala powolne dostosowanie poziomu przygotowania do wzroście sytuacji. Jednak zupełnie często coś ważnego wydarza się szybko i sędzia powinien siłą rzeczy zareagować natychmiast. Jeżeli a z samego powodu, od wczesnej chwili, nie jest dostatecznie skupiony, nie może odpowiednio potrafić określonemu zleceniu. 

W sensie dobrego centrum i podejścia uwadze należy podawać ruchy tych wiedzy, by nie dać się rozproszyć czynnikom zewnętrznym, pozameczowym. Trzeba wyszkolić się oddzielić od otoczenia. Pomocą mogą zaprezentować się ćwiczenia koncentracji poprzez przyciąganie pomoce na danej procedury i jak niezwykłym, obserwowanie co się dzieje wokół, obserwowanie ruchu ludzi, ich prowadzeń, co w głębszym okresie pewno posłużyć w zauważaniu nawet najdrobniejszych materii także profesjonalnie poznać dane pozycje. 

Jak dowodzi Pierluigi Collina: „Z psychologicznego punktu widzenia równie istotne jest pozyskiwanie straconych sił. Energia psychiczna zużywana podczas meczu jest szeroka. W trakcie rozgrywki psuje się dużo sił fizycznych, ale też stanowi jeszcze z energią psychiczną, która na rezultat napięcia, konieczności ciągłej koncentracji, po nisku się wyczerpuje. Do odzyskania energii korzystny jest sen (…). Najefektywniejszym tonem odzyskania władz jest przypisanie paru godzin właśnie dla siebie. Czasem dobra jest się zanurzyć w akcji, skoro wtedy obecnie może odciągać uwagę z pomeczowych dyskusji, szczególnie gdy mecz wypadł nieszczególnie. W owym każdym trzeba przestrzegać samej myśli: nie wolno do poszczególnego wysiłku dodawać drugiego. Dotyczy toż także wysiłków fizycznych, kiedy i idealnych”.

Aby sędzia mógł osiągnąć założone przez siebie cele, musi dostosowywać swoje prywatne przygotowanie psychologiczne, tzn. musi wszystko przewidzieć, w aktualnym jeszcze to, czego nie wziął pod opiekę. Pomoże mu wówczas nie być całkowicie zaskoczonym. Właściwe przygotowanie psychologiczne spowoduje wielkie zaufanie do tegoż siebie, czyli poczucie dobrze przeprowadzonego zadania. Praktyczne są tutaj:

Przygotowanie ciągłe – systematyczne, ambitne, ale same tanie doskonalenie się, z jednoczesną znajomością tegoż siebie, swoich intensywności i wadzie.

Przygotowanie szczegółowe (ukierunkowane) – gwałtowna koncentracja sił pochodząca z rozważań taktycznych, i wraz psychologicznych, używająca się do pewnego meczu.

Odprężenie – przebiega różnie w obrocie przygotowań do meczu zaś w trakcie samego meczu. Polega na rozluźnianiu mięśni najbardziej obciążonych pracą.

Oddychanie – należy tu o zarządzanie ponad nim w bzów chwilach w momencie meczu. Najistotniejszy jest wydech, możliwie najbardziej opróżniający płuca.

Zwalczanie tremy – bogata ją zwalczyć poprzez intensywne treningi podczas rozgrzewki, głęboki, mocny oddech rozluźniający wysokie części ciała. Istnieje ostatnie fizyczne zwalczanie tremy. I psychiczne zwalczanie liczy na zastanowieniu się nad meczem, próbie zaplanowania wszystkiego, co chyba się zdarzyć, i nie na badaniu o aktualnym, jak uniknąć tremy. Bogata ją zwalczyć i poprzez ulepszanie taktyczne oraz technologiczne naszych nauki, co wzmocni pewność w prywatne szansie. 

Sędziowanie wymaga ogromnej mobilizacji psychicznej. Świadomość winy za wykonywanie zawodów stwarza szybkie zdenerwowanie sędziów, bez powodu na ich poznanie lub staż pracy. Olbrzymiej ilości wydarzeń towarzyszących sędziemu podczas meczu towarzyszy stres. Krzysztof Słupik pisze: „Stan stresu to fascynacje oraz odpowiedzi fizjologiczne, ponoszące w paśmie sytuacji stresowych. Sędziowanie meczu stanowi dlatego w bieżącym incydentu sytuacją stresową, zaś rosnące w takich punktach złe emocje oznaczają stres, więc są stanem stresu. (…) Niezwykle istotna jest osobę, doświadczenie sędziego, jego rozwiązanie do urzędów, przygotowanie psychofizyczne w możliwościom sezonie sezonu piłkarskiego. Świadomość właściwego przygotowania materialnego i kondycyjnego, znacznie atrakcyjna praktyka przepisów gry, ułatwiają także podają arbitrowi komfort psychiczny, wielką stabilność oraz grupę, że decyzje robione na boisku będą konkretne i silne”.

Decyzje sędziego mają wielki wpływ na treść zawodów, zachowanie zawodników, trenerów, publiczności. Dlatego istotna jest gwarancja psychiki przez stresem przedmeczowym, obniżenie przyjaźni i stanu zawodu w chwili wyjścia arbitra na boisko. Jego system psychiczny musi grać również kumulować się na zdarzeniach zajmujących pole na boisku, lecz i przed odejściem na murawę. Pozostawienie zawodu w szatni pozwoli zaprezentować sędziemu na boisku odwagę, sprawność i obiektywizm. Z początku zawodów musi przekazać odczuć, że istnieje rolą dużą zaufania, wyrobić sobie autorytet przez trafność podejmowanych decyzji oraz odbieranie wydawanych poleceń.

Elementy działające na powiększenie poziomu stresu u sędziego:

1. Zakłócenia sytuacyjne:

słabe przygotowanie seksualne i kondycyjne, w niniejszym zarówno nadwaga, do brzegu nie wyleczone grypy oraz kontuzje;

niedostateczna znajomość przepisów gry;

dane dotyczące zawodów, np. stawka meczu, rywalizacja o mieszkanie mistrzostwa lub utrzymanie go, fakt transmisji w telewizji, wielotysięczna publika;

niepowodzenia życiowe, zawodowe, rodzinne sędziego.

2. Zakłócenia społeczne:

możliwość krytyki, ośmieszenia, kompromitacji;

obawa utraty autorytecie w sztuki.

3. Sytuacje deprymacji:

brak zaspokojenia spraw i spełnienia zamierzonych celów;

popełnianie błędów w ciągu meczu;

negatywna opinia wystawiona przez obserwatora;

krytyka drużyn, kibiców, mediów.

Sędziowie muszą poszerzać i rozszerzać swoją wiedzę psychiczną, stosować zajęcia psychoanalityczne poznania naszej osobowości, by umieć znosić złość a być zdecydowanymi na zawód. Odporność ta przejawia się brakiem negatywnych emocji, niereagowanie pobudzeniem otwartym w rzeczy emocjonalnie trudnej. Sędzia zachowuje skłonność do utrzymania kontroli wydarzeń na boisku mimo bycia u niego wrażenia stresu. Nie zyskuje do ruinie zachowania arbitra, oraz jego kamery są prawidłowo realizowane. Istnieje więc tzw. „przytomność umysłu”, czyli zdolność do racjonalnego badania oraz operowania w trudnych meczowych okolicznościach. 

Aby sędzia mógł uodpornić się na stres, już z powodzie naszej prace sędziowskiej musi przykładać się z rzeczami stresowymi, przekonywać się przezwyciężać meczowe trudności. Przydatnymi ogłaszają się również: osiąganie sukcesów, pokonywanie różnych przeszkód, zdobywanie doświadczenia, „przyzwyczajanie się” z formami stresującymi przez liczne łączenie się z nimi, świadome planowanie swoich reakcji na stres, opieka i zmniejszanie negatywnych emocji, uwaga na samym konkursie oraz składnikach przydatnych do czystego przeprowadzenia zawodów (rozgrzewka, przygotowanie sprzętu, omówienie współpracy, czasem jeszcze opowiadanie sobie anegdot). Wszystko a zależy z stron psychofizycznych sędziego, jego spraw otwartych również fasonu widzenia świata zewnętrznego.

O admin

Sprawdź także

Są bogate techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z obecnego, jak często im słuchamy.

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń Są przeróżne techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie przygody z ostatniego, …