Strona główna / nauka / Przez dwa tygodnie na Świetle nie było plam słonecznych.

Przez dwa tygodnie na Świetle nie było plam słonecznych.

Przez dwa tygodnie na Słońcu nie było plam słonecznych. Poprzednim razem tak długo plam nie obserwowano na Słońcu w kwietniu 2010 roku.

Z czasu drugiego maksimum tego etapie słonecznego (początek 2014 roku) aktywność plamotwórcza naszej Dziennej Gwiazdy spada. W 2015 roku zanotowano dwa rozbłyski klasy X i 127 klasy M. W 2016 roku nie zanotowano żadnego rozbłysku klasy X i jedynie 16 klasy M. W ostatnim roku jako na razie nie zanotowano żadnego rozbłysku klasy M. Istnieje więc znaczny dowód na spadek energii słonecznej.

W 2016 roku podjęły się okresy bez żadnych plam dostępnych na podstawie Słońca widocznej z Ziemi. Do dzisiaj (22 marca) łącznie zanotowano 17 takich momentów, z których przed marcem 2017 najdłuższy okres nastąpił pod koniec czerwca 2016. To na podstawy słonecznej nie zaobserwowano żadnej plamy przez 12 dni.

Ten okres bez plam słonecznych zaczął się 7 marca i trzymał do 21 marca. Był większy niż w 2016 roku. Podobnych i jeszcze dłuższych okresów bez plam można się spodziewać przez bieżące lata, aż do skutku tej dekady. Kraj tego etapu aktywności powinien nastąpić pomiędzy 2019 a 2020 rokiem, jednak te chwili nie są pewne.

Oczywiście, brak plam słonecznych po stronie widocznej z Okolicy nie oznacza, że plam nie jest w zespole. Do przodu tej dekady nie istniałoby drodze monitorowania prac „po tamtej stronie Słońca”. W poziomie od września 2011 do sierpnia 2014 roku było możliwe obserwowanie całej fotosfery naszej Codziennej Gwiazdy za sprawą sond STEREO-A i STEREO-B. Niestety, o ile STEREO-A wrócił do codziennych obserwacji, wówczas nie udało się przywrócić do prace sondy STEREO-B. Aktualnie (marzec 2017) możliwe jest uważanie prawie całej tarczy słonecznej, za wyjątkiem obszaru o wielkości około 40 stopni.

O admin