Strona główna / Inwestycje / Przeszło 10 mld zł – tyle gotówki mogą dać w niniejszym roku nabywcy nowych lokum w zaledwie 7 miastach w Polsce.

Przeszło 10 mld zł – tyle gotówki mogą dać w niniejszym roku nabywcy nowych lokum w zaledwie 7 miastach w Polsce.

Reklama: mieszkania bydgoszcz

Przeszło 10 mld zł – tyle gotówki mogą dać w bieżącym roku nabywcy nowych miejsc w zaledwie 7 miastach w Polsce. Wszystko za sprawą niskich stóp procentowych i delikatnego oprocentowania lokat. Euforię wśród deweloperów podgrzewa też program dopłat do kredytów „Bycie dla młodych”, z dopłatą którego kupiono co 6 nowe spędzanie w najznaczniejszych miastach – wynika z szacunków Lion’s Bank opartych o znane firmy doradczej REAS oraz banku BGK.

Jeszcze nie w akcji deweloperzy nie rozpoczynali tak dużo różnych inwestycji kiedy w współczesnym roku. Od stycznia do lipca br. firmy te rozpoczęły budowę aż 47 tys. lokali. To aż o 27% daleko niż w podobnym okresie roku ubiegłego, a więcej o 8% dobrze niż w ostatnim tymże czasie rekordowego 2008 roku – pochodzi z możliwości GUS.

Euforia podgrzewana przez niski procent

Sukcesy też w znaczącej liczbie pochodzą z najgorszych w sprawy stóp procentowych. Przez nie to kredyt (także mieszkaniowy) jest rekordowo tani, a oprocentowanie lokat bankowych na tyle niskie (średnio poniżej 2% w przypadku lokat rocznych), że posiadacze kapitału szukają bardziej intratnych środków na pomnażanie majątku niż bankowy depozyt.

Skutkiem tych badań przeważnie są zakupy mieszkań w zamyśle ich wynajęcia. Że się takiemu podejściu dziwić jeśli na wynajmie przeciętnej kawalerki lub małych dwóch pokoi można w najwyższych miastach zarobić rocznie około 4-6% wartości posiadanej nieruchomości i mowa tutaj już o zarobku „na rękę”, a zatem uwzględniającym podatki, koszty i fakt, że przez określony moment w roku miejsce że istnieć niewynajęte. Z kolejnej natomiast ściany nie wszyscy inwestorzy są wiedzę jak dużo zachodu inwestycja taka że chcieć. Bycie trzeba znaleźć, wykończyć, ogłosić chęć jego wynajęcia, wybrać najemcę, a potem rozliczać koszty, kontrolować wpłaty i wygląd lokalu czy postępować w przypadku sytuacji awaryjnych. Każdy przyzna, że możliwość mienia większego zysku wymaga dużo bardzo wysiłku niż mienie pozycji w banku, i do tego wyjście z lokaty w życie na wynajem jest mocno uciążliwe niż wizyta w banku lub mało kliknięć w serwisie transakcyjnym.

Z konkretnych NBP wynika jednak, że wiele osób określa się na działanie ogromniejszej miary czasu o ile mogą prowadzić znacznie wyższy zysk. Bank centralny już z dłuższego czasu pokazuje w domowych szacunkach, że na konta deweloperów trafia coraz dobrze gotówki. Podczas kiedy w 3 kwartale 2012 roku, gdy podstawowa stopa procentowa była na okresie 4,75% na konta deweloperów w 7 miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Łódź) trafiło niecałe 1,2 mld zł gotówki (poza kredytami mieszkaniowymi). Najnowsze dane za 1 kwartał br., w trakcie którego obniżono podstawową stopę procentową z 2% do 1,5% sugerują, iż w współczesnych tychże miastach nabywcy dali na świeże bycia ponad 2,7 mld zł gotówki. Gdyby naprawdę wielkie wyniki utrzymają się przez drugie kwartały, na badanych rynkach kupujący wydadzą ponad 10 mld zł gotówki na ostatnie życia. 

Co 6 mieszkanie sprzedane z pomocą 

W takim otoczeniu popyt na miejsca nakręoliwy do ognia dolewa jeszcze budżet. Chodzi o program „Bycie dla początkujących”, dzięki któremu panie początkujące mogą polegać na rządową dopłatę do kredytu na obrót nieruchomości. Co prawda nieruchomość musi wykonywać określone warunki (nie być zbyt droga, ani zbyt duża), ale bez wątpienia program tenże że stymulować a tak szybko duży popyt na działek. Co wiele do celu sierpnia br. z pomocy można było mieć jedynie kupując nieruchomość nową, a i bez tego inwestorzy nie narzekali na luki w prywatnych biurach sprzedaży. Potwierdzają to znane z firmy doradczej REAS, z których występuje, że przez to 12 miesięcy deweloperzy sprzedali o jeszcze jedną czwartą więcej mieszkań niż w roku przedkryzysowego boomu (2007). Na ile „MdM” pomaga deweloperom? W pozostałym kwartale br. deweloperzy na 6 największych rynkach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto i Łódź) sprzedali aż 17,4% swoich mieszkań (prawie co 6) beneficjentom programu „Mieszkanie dla początkujących” – pochodzi z szacunków Lion’s Bank opartych o możliwości REAS i BGK.

Od września zakres działania programu rozszerzono a właśnie z pomocy można już brać nie tylko kupując nowy, ale i używany dom lub mieszkanie. Pozwala toż znaczniejszej dawce osób na zastosowanie z budżetowych pieniędzy, bo przecież używane „M” jest dostępniejsze niż pozostałe, a gra tym w grupie powiatów w Polsce deweloperzy nie działają, a więc oferty z pomocą do nowa nie było. Powinien uważać zawsze świadomość, że rynek nieruchomości jest sposobem naczyń połączonych. Grupę osób, która sprzeda tanie bycie używane wyda otrzymane pieniądze na zakup droższego lokum od dewelopera. Tym jedynym na zbycie stymulowanym przez „MdM” na używane lokale skorzystać mogą i deweloperzy.

O admin

Sprawdź także

Sportowe monstrum – stadion Chemika jest okazję uciec z obrazu którejkolwiek z najsłynniejszych dzielnic Bydgoszczy.

Reklama: nowe mieszkania Bydgoszcz Sportowe monstrum – stadion Chemika ma sposobność uciec z widoku którejkolwiek …