Strona główna / Nowe technologie / Pomimo iż koncepcja stanęła na świecie w latach 90. XX w., systemy APS w Polsce chwila są jeszcze częste i wykorzystywane.

Pomimo iż koncepcja stanęła na świecie w latach 90. XX w., systemy APS w Polsce chwila są jeszcze częste i wykorzystywane.

Reklama: planista produckji

Mimo iż koncepcja powstała na świecie w latach 90. XX w., systemy APS w Polsce chwila są jeszcze powszechne także zdobywane. Na forach asystent ds. planowania produkcji zadał w 2011 r. pytanie: Czy ktoś korzysta w własnej firmie, w naturalnej pracy system APS? Początkowo nie było odzewu, później zaś wywiązała się gorąca dyskusja.

Jeden spośród jej uczestników napisał, że APS to wielkie pojęcie. Z jednej części są typowe organizmy z powierzchnie pomiędzy ERP i MES, które wnoszą do harmonogramowania, sekwencjonowania zleceń produkcyjnych na danych agregatach wytwórczych. Generalnie cieszą się one weryfikacją wykonalności i planowaniem zleceń produkcyjnych płynących z ERP.

Według niego do szkoły APS można również zakwalifikować duże, specjalistyczne systemy („ponad” ERP), zwane SCP (Supply Chain Planner). Stanowią obecne rozwiązania obejmujące wszystek proces zaawansowanego planowania – od strategicznego przez taktyczne do operacyjnego. Umożliwiają prognozowanie i planowanie: popytu, zapasów, produkcji, zaopatrzenia oraz krótkoterminowe harmonogramowanie i bilansowanie (S&OP). Zapewniają planowanie zespołowe, konsolidację planów, planowanie dla wielu firm organizacyjnych (np. wiele magazynów, zakładów prac etc.).

APS/SCP wykraczają poza standardy MRP II, ponieważ kalkulacje celów nie są w nich sekwencyjne (jak w MRP II i wielkich systemach ERP), ale są to kalkulacje równoległe i równoczesne – wielokierunkowe. Ich wyniki widać natychmiast we wszystkich planach. Do ostatniego myśli optymalizacja (marże, koszty, uzysk, czas etc.), symulacje wariantowe, archiwa decyzji planistycznych i zmian, planowanie wielopoziomowe (grupy asortymentowe, rodziny produktowe, marki etc.).

Według fachowców wadą większości systemów APS jest podzielenie procesu chcenia od procesu harmonogramowania na stanie obliczeń, czyli najpierw produkowany jest program, a tylko po szczegółowy program dla tego celu. Wynika to z faktu, że problemy optymalizacyjne w APS są bardzo skomplikowane obliczeniowo, dlatego kwalifikuje się je na kroki.

Z dyskusji wynika, że wiedza na fakt systemów APS jest w Polsce spora. Dlaczego więc wciąż mały jest stan informatyzacji tego terenu produkcji? Według ekspertów wiele przedsiębiorstw nie kwalifikuje się na zastosowanie APS ze powodu na wysokie koszty utrzymania znanych z biegu pracy w wymaganym stanie i formy.

O admin

Sprawdź także

Spora miara firm biorących się produkcją wykorzystuje programy i narzędzia z części IT

Reklama: Automatyzacja procesów produkcyjnych Spora ilość firm posiadających się produkcją wykorzystuje projekty i urządzenia z dziedzinie …