Strona główna / Zdrowie i uroda / Pokrzywa powszechna jest nadzwyczaj drogim i niestety niedocenianym surowcem zielarskim.

Pokrzywa powszechna jest nadzwyczaj drogim i niestety niedocenianym surowcem zielarskim.

Pokrzywa zwyczajna jest szczególnie kosztownym i niestety niedocenianym surowcem zielarskim. Uważana często za chwast, wraz z jarmużem jest indywidualną spośród najdroższych liściastych roślin, jaką potrafimy zarobić na polskiej ziemi. Ludzie niechętnie przyjmują do ziela pokrzywy – pewnie każdy jednak raz za okresów dzieciństwa zdążył poparzyć się liśćmi młodej, dziko rosnącej pokrzywy zwyczajnej.

Pokrzywa posiada wiele doskonałych właściwości, ale słynie zwłaszcza z zajęcia wspierającego, odtruwającego i tłumaczącego (to pojedyncze z niemało ziół, które czyszczą krew). W polskiej medycynie ludowej pokrzywa była powszechnie wykorzystywana zewnętrznie do biczowania także do okładów w chorobach reumatycznych, a też w rybach, paraliżu, na wrzody, na rany oraz na stłuczenia. Wewnętrznie w perspektyw wywaru czy naparu przedstawiano ją w zimnicy, w temperaturze, w kokluszu, w astmie, w atakach dodatkowo w chorobach żołądka dodatkowo w ważnych, skomplikowanych porodach. Rzadko stosowano poświęcone ziele na rany a w padaczce. Wdychano też dym z pokrzywy w losu bólów zęba. Pokrzywa zwiększa wydalanie z systemu szkodliwych treści także produktów przemiany materii, obniża poziom cukru we krwi, pobudza krążenie, zwiększa ilość krwinek morzach oraz hemoglobiny we farby także tworzy szybko przeciwzapalnie. Ułatwia trawienie i przyjmowanie składników pokarmowych oraz poprawia przemianę materii. Sprzyja prawidłowej pracy nerek i wątroby, dlatego stanowi niewymieniona przy leczeniu zaburzeń układu moczowego. Także działa silnie przeciwwirusowo, stanowi ostatnie zadziwiający warunek do ssania pokrzywy w terminie przedwiośnia.

Ziele wspiera i żywi swój organizm, stanowi ono bowiem prawdziwą skarbnicą witamin oraz elementów mineralnych. Zawiera mnóstwo witaminy K, C, B3, beta-karoten, żelazo, wapn, fosfor, siarkę potas, jod i sód oraz wiązki aminowe, garbnikowe, kwas pantotenowy, kwas organiczny (mrówkowy, glikolowy, glicerolowy), olejki eteryczne, sole mineralne, fitosterole, karotenoidy, chlorofil, serotoninę flawonoidy. Ważnym elementem jest chlorofilina, roślinny chlorofil skutecznie odtruwa nasz system a umożliwia nam zdrowie, moc i nadzieję. 

Zioła to środki lecznicze, a oprócz walorów zdrowotnych mogą zarówno przy nieprzestrzeganiu przeciwwskazań zaszkodzić. Głównymi przeciwwskazaniami do picia pokrzywy (zwłaszcza kłącza i korzeni) jest przede wszelkim system policystycznych jajników, choroba Cushinga, występowanie cyst, nowotworu macicy i krwotoków spowodowanych polipami, czas woli i odżywiania piersią. Ze sensu na prawdziwe właściwości moczopędne pokrzywa nie jest proponowana przy silnych schorzeniach nerek, natomiast ze motywu na robienie hipoglikemiczne, nie należy jej pociągać podczas korzystania leków przeciwcukrzycowych, ponieważ wzmacnia ich działanie.Uważa się, iż może rozrzedzać krew, dlatego istotne jest, aby unikać jej brania, zażywając leki rozrzedzające krew. Może też obniżać ciśnienie krwi, zwiększając działanie środków regulujących ciśnienie krwi. Przy długim korzystaniu że trafić do reakcji alergicznych (zaczerwienienia oraz puchnięcie powiek i stron oczu), więc należy prowadzić odpowiednie odległości – tygodniowa przy miesiącu picia, lub miesięczna przy 3 miesiącach picia. Gra tym wywar z liści pokrzywy stanowi którymkolwiek z łagodniejszych dla polskiego zdrowia. Ze motywu na specyfiki lecznicze, o go wypijać nie chociaż ze sensu na czuprynę, a własne zdrowie – toż cudowny sposób na detoksykację organizmu, podkręcenie metabolizmu oraz wyeliminowanie złogów przemiany materii, czy zwiększenie odporności.

O admin

Sprawdź także

Botoks zmniejsza zmarszczki mimiczne, które najczęściej atakują na czole

Reklama: Botoks Bydgoszcz Botoks zmniejsza zmarszczki mimiczne, które szczególnie ponoszą na czole, w ziemiach oczu …