Strona główna / Zdrowie i uroda / Pojawiają się na twarzy i ciele. Uwag ich tworzenia istnieje znacznie.

Pojawiają się na twarzy i ciele. Uwag ich tworzenia istnieje znacznie.

Pojawiają się na bród i ciele. Uwag ich powstawania jest znacznie. Ta najprostsza to właśnie nadmierna ekspozycja na słońce. Ale przebarwienia mogą stanąć także na wynik zmian hormonalnych (ciąża, menopauza), przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych czy antybiotyków i wreszcie – w wyniku uszkodzeń mechanicznych (dlatego lekarze zawsze upominają, żeby nie wyciskać pryszczy!). Na szczęście metod ich likwidacji i jest wiele. Jeżeli zatem już dziś zaczniesz leczenie skóry, jest szansa, iż w wakacje zaprezentujesz wolne od plamek oblicze.

Mają nietypowy rozmiar oraz kolor. Mogą patrzeć jak piegi czyli być ciemne jak pieprzyki. Są krótkimi kropkami lub wielkimi plamami. Trzyma je jedno: wyglądają nieestetycznie, oraz w skrajnych wypadkach mogą przerodzić się w zmiany nowotworowe. Przebarwienia to fakt, który zajmuje 49 proc. Polek (badania przeprowadzone dla marki Olay w 2009 roku). Jednak stanowiąca większość z nas nie wie ani jak spędzić te, które już powstały, ani co spowodować, by kolejne się nie pojawiły. Zatem wyjaśnijmy.

KLUCZOWA PROFILAKTYKA

Przebarwienia pojawiają się, gdy melanocyty – komórki naskórka odpowiedzialne za pracę melaniny – nie działają prawidłowo. Te nieprawidłowości mogą być uwarunkowane genetycznie (choć naukowcy też nie znaleźli genu odpowiedzialnego za ten fakt), przecież w szybkiej mocy powstają z polskiej winy. Podstawowym przewinieniem jest nieużywanie ochrony przeciwsłonecznej. Wystarczy, abyś codziennie smarowała twarz, szyję i dekolt emulsją z filtrem, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. – Ważną funkcję w budowaniu przebarwień odgrywa UVB, jednak należy dbać więcej o promieniowaniu UVA, które jeszcze może prowadzić powstanie przebarwień – tłumaczy dr Katarzyna Osipowicz z Kliniki Ambroziak. – Pamiętać należy, że usunięte przebarwienia nawet po niewielkiej ekspozycji na światło słoneczne mogą wrócić, a tak znacząca jest gwarancja przeciwsłoneczna – uczula lekarz.

Możesz sięgnąć po kremy do osoby czy podkłady, które zawierają filtr. Pamiętaj jednak, że poranna aplikacja to zbyt mało. W ruchu dnia powinnaś nakładać filtry jeszcze dwa-trzy razy, w relacji od ich wielkości. Lekarze zalecają, aby jesienią oraz zimą stosować preparaty o SPF 30. Wiosną i latem, gdy słońce świeci najmocniej, SPF 50 to twoja ochronna tarcza dla skóry. A wtedy końcu. Naprawdę, stosowanie filtrów, zwłaszcza wtedy, gdy przyjmujesz leki fotouczulające, stanowisz w ciąży czy podczas kuracji hormonalnej, to oryginalny oraz najważniejszy krok, by ustrzec się przed ciemnymi plamami na skórze.

DOMOWE SPOSOBY

Zauważyłaś pierwsze kolei na osobie czy dekolcie, przecież nie wpadasz w panikę, tylko szukasz systemów do doświadczenia we własnej łazience? Zacznij od nawilżającej i rozjaśniającej maseczki z ogórka. Dwa razy w tygodniu nałóż na osobę plastry świeżego, dokładnie umytego ogórka. Po 20 minutach zdejmij maseczkę, wykonaj delikatny masaż twarzy, tylko nie zmywaj pozostałości ogórkowego eliksiru. Stosowana regularnie maseczka pomoże rozjaśnić tanie i drobne przebarwienia. Nieco bardziej zaawansowanym preparatem jest maseczka z białej fasoli i cytryny. Na oczyszczoną twarz nałóż mieszankę białej fasoli (przygotowanej przez sitko), łyżeczki miodu, kilku kropel oliwy z oliwek i napoju z cytryny. Po 20 minutach dokładnie spłucz twarz ciepłą wodą. Mieszanina nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale również nawilża i uelastycznia skórę.

Aby wzmocnić działanie domowej kuracji, zacznij stosować wybielające kosmetyki do osoby. Niwelują już powstałe zmiany i chronią pojawianiu się kolejnych. Wybielające produkty odnajdziesz w kolekcji marek AA, Pharmaceris, Farmona czy Eisenberg. Różnią się składem i wartością, ale dodaje je pewne: wymagasz je wykorzystywać regularnie przynajmniej przez kilka miesięcy, aby zauważyć efekty.

WIZYTY U LEKARZA 

Medycyna jest niemało środków na spędzenie przebarwień. Jeżeli to szukasz sprawdzonej metody, od razu udaj się do dermatologa. Tam po dokładnym wywiadzie specjalista ustali z tobą plan działania. Nie będzie on krótki, bo usunięcie zmian wymaga czasu. Drinkiem z pewnych zabiegów będzie peeling chemiczny z zastosowaniem kwasów, np. glikolowego. Lekarz dobierze odpowiednie pH i stężenie preparatu. Zabieg jest bezbolesny, jest ok. 40 minut i potrzebuje z trzech do ośmiu powtórzeń, w relacje z stopnia skóry.

Ogromną sławą zajmuje się laserowe usuwanie przebarwień. W bliskiej możliwości bierze je mało każdy gabinet kosmetyczny, jednak dla zaufania i odpowiednich rezultatów lepiej wypełnić go w gabinecie lekarskim. Laser picosekundowy stosuje superkrótkie impulsy, dzięki czemu brak jest prawie bezbolesny. Łagodne zmiany barwnikowe można spędzić już podczas jednej sesji, której cena waha się od 500 do 1700 zł. Zmiany hormonalne wymagają kilku sesji, wykonywanych co dwa tygodnie. Wyraźną poprawę widać po czterech zabiegach, a w ciągu stosowania kuracji trzeba bezwzględnie chronić skórę przed działaniem słońca.

Jedną spośród największych terapii depigmentacyjnych jest Cosmelan – dodaje dr Osipowicz. Kuracja gwarantuje nie tylko dobre pozbycie się plam barwnikowych, ale również przywraca skórze gładkość i blask. Dwuetapowa terapia otwiera się w gabinecie lekarskim, a wtedy prowadzona istnieje w lokalu. Dermatolog wprowadza na twarz maskę, którą należy zmyć po 5-10 godzinach, w zależności z stanu skóry. Preparat zmywamy w budynku, następnie przez trzy miesiące trzeba stosować krem Cosmelan 2. Pozwala to podtrzymać i pogłębić efekt zabiegu. Kontynuacja pomagania w zakładu gwarantuje trwałość rezultatów terapii rozpoczętej w gabinecie lekarskim i pozwoli na pewne usunięcie przebarwień. Całość kosztuje 2200 zł, i pierwsze efekty widać już po miesiącu.

Pamiętaj jednak, że żadna z dróg nie rozwiązuje problemu hiperpigmentacji na zawsze. Dlatego niezwykle znaczące jest, aby stosować odpowiednią profilaktykę, oraz nowe zmiany leczyć jak już. Z wiekiem będzie się ich pojawiało jeszcze więcej, zatem bacznie je oglądaj. Gdy rozpoczną się powiększać, przygotują się zaczerwienione czy bolesne, jak łatwo udaj się do specjalisty, aby wykluczyć możliwość pojawienia się raka skóry.

O admin

Sprawdź także

Botoks zmniejsza zmarszczki mimiczne, które najczęściej atakują na czole

Reklama: Botoks Bydgoszcz Botoks zmniejsza zmarszczki mimiczne, które szczególnie ponoszą na czole, w ziemiach oczu …