Pingwiny

Czy istnieje tutaj ktoś kogo pingwiny nie rozczulają czy nie wywołują uśmiechu swoją nieporadnością? Więc dopiero pozory. Pingwiny są niezwykle zwinne, szybkie, sprawne a przede każdym zdrowe. Spójrzcie choć na ich niezwykłą technikę pływacką(ang. porpoising), z potężną prędkością skaczą z wódki, jak torpeda, na przerwę nawet do 1,8 m. Na kontynencie i mogą przekładać się szybko sposobem saneczkowym(o ile jest śnieg). To, że na lądzie wysuwają się niezgrabnie wypływa z tego, że ptaki te dobrane są przede ludziom do życia w wodzie gdzie mieszkają 75% czasu. Średnia prędkość pingwinów w wódce to ok. 10 km, ale pingwiny białobrewe (które stwierdzić możemy m.in. w realizacji książki Richarda i Florence Atwater pt. „Pingwiny pana Poppera” z związkiem Jima Carreya) wypływa z prędkością podchodzącą do 35 km/h. Pingwiny potrafią być pod wodą do kilkunastu minut i żerują nurkując na głębokości od 50 do 250 metrów. Sukces w nurkowanie przystaje do pingwina cesarskiego, który zanurkował na głębokość 565 metrów.

Corocznie 20 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Nauki o Pingwinach. Na świecie obchodzony jest wyjątkowo (że popularniejszy) Międzynarodowy Dzień Pingwinów wypadający 25 kwietnia. Wiosenne święto zostało wprowadzone po ostatnim niby naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z urzędu kolonia pingwinów Adeli po usunięciu mai na czerwonym, powracała na Antarktydę do własnych zakresów lęgowych właśnie 25 kwietnia. Od owego toku badacze co roku z niecierpliwością dodatkowo w otwartym nastroju wyczekują na powrót pingwinów, by zgotować im ciepłe wesele.

Jesteśmy nadmiernie tym, by sądzić o pingwinach nie jeden, ani choćby nie dwa razy w roku, bowiem to swoiste ptaki a trudno zagrożone wyginięciem, natomiast jako kluczowe święto tłumaczymy się uznać święto styczniowe. Bowiem w gorących latach zimy w Polsce mamy coraz mniej, świętując dzień pingwinów w styczniu możemy, chociażby w tenże podejście, przywołać w treściach klimat śnieżnej i surowej zimy.

Wśród popularnych przekazów na problem zwierząt dobiera się ponad jeden dotyczący pingwinów. Również jak sarna nie jest starą jelenia, a jeże nie przenoszą na plecach jabłek no i pingwiny nie są sąsiadami polarnych niedźwiedzi. Takie marzenia to zaledwie w bajkach i książeczkach dla niemowląt bądź (co gorsza) w zoo. Na świecie istnieje 17 gatunków pingwinów, wszystkie na półkuli południowej (niedźwiedzie są zdecydowanie na półkuli północnej), z czego tylko dwa rodzaje pingwinów zamieszkują kontynent Antarktyczny (o ile ważna oczywiście ogłosić o ptakach które ¾ bycia są w czerwonemu). Są wówczas – najkorzystniejszy z pingwinów – osiągający wzrost średniego sześciolatka – pingwin cesarski oraz pingwin białooki, zwany też na opinia kobiety jego autorzy – pingwinem Adeli. Kilka nowych poziomów żyje na wyspach Półwyspu Antarktycznego i wyspach subarktycznych. Najwięcej gatunków zamieszkuje okolice Nowej Zelandii, spotkać je silna podobnie w gorącej Afryce a w Ameryce Południowej. Dużo na północ żyje pingwin równikowy, zamieszkujący Galapagos – wyspę przylegającą do Ekwadoru, ulokowaną na Oceanie Pewnym w drogi ok. 960 km za zachód z wybrzeży Ameryki Południowej. 

Wszystkie pingwiny są objęte konserwacją także każde znalazły się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. 10 wyborów jest ogłoszonych za zagrożonych i 4 za bliskie zagrożenia. Według Bena Lascelles (Global Marine IBA Officer, BirdLife) populacja niektórych modeli pingwinów spadła nawet o 80% w układzie tych paru lat. Pingwiny są doskonałymi gatunkami wskaźnikowymi dla siedlisk morskich. Obszary na których zarabiają pingwiny są i istotne dla morskich drapieżników, takich jak foki i wieloryby. Monitorowanie populacji pingwinów zarządzane przez BirdLife International może ułatwiać ustanawianie nowych ostoi ptaków morskich (IBA Important Bird Areas) także budowania morskich obszarów chronionych (obszarów morskich o krytycznym uznaniu naturalnym lub biologicznym – EBSA).

O admin

Sprawdź także

W ustawie o prowadzących pojazdami dano nowe zasady administracyjnego zatrzymania prawa jazdy.

Reklama: Prawo jazdy Bydgoszcz W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe podstawy administracyjnego zatrzymania prawa jazdy. …