Strona główna / budownictwo / Opalanie podłogowe

Opalanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zatem co raz dużo rozpowszechniony forma ogrzewania domu. Istnieje zatem ostatnie taki podejście ogrzewania mieszkań, w jakim ciepło podawane jest poprzez promieniowanie cieplne ogrzewanej podłogi.


tynki i wylewki

reklama: http://www.bau-mix.rzeszow.pl//

Kiedy postępuje takie ogrzewanie?
Teraz w miejscach zamiast instalować grzejniki, pod podłogą zbiera się przewody, jakimi będzie płynąć ciepła woda, albo grzewcze elementy elektryczne. Spośród obecnego sensu najprościej instalować ogrzewanie podłogowe w bloku bądź lokum nowym, jeszcze niezagospodarowanym, zanim pojawią się w nim główne warstwy podłogi. W oryginalnym wypadku obowiązkowe jest niszczenie podłogi a być prawdopodobnie zmiana miejsc poprowadzenia rur. Do gatunku mamy dwa systemy centralnego podłogowego – wodny oraz elektryczny.

Ogrzewanie podłogowe wodne to pułapkę rur pogrążonych w klasie betonu pokrywającego podłogę, którymi idzie woda podgrzewana przez kocioł czy w pompie ciepła. Ogrzewanie elektryczne – to kable z zaizolowanego drutu oporowego lub końce z zamontowanym do nich przewodem czy folie z drutem aluminiowym.

Ogrzewanie podłogowe wodne.

Otrzymuje ono wykorzystanie także w apartamentach jednorodzinnych, kiedy natomiast w budownictwie przemysłowym i sportowym. Mimo pozornie dużych nakładów inwestycyjnych, tenże technologia zabezpieczenia otwarta jest biedniejszy w obsług, niż analogiczne ogrzewanie elektryczne. Umożliwia zaoszczędzić moc i zaczyna estetykę wnętrza, gdyż stanowi absolutnie niewidoczny.
Wodne ogrzewanie podłogowe, jako wersja dla ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami, używane stanowi w wypadkach, jak dom jest zamieszkiwany stale, oraz źródłem słoneczna jest kocioł gazowy lub pompa ciepła. Nakłady inwestycyjne w losu wodnego ogrzewania podłogowego są o prawie dużo 40% wyższe od kosztów na ogrzewanie ze częstymi wodnymi grzejnikami konwekcyjnymi. Istnieje więc zapewne największa wada takiego ogrzewania. Również koszty eksploatacji takiego planu są znacznie niższe niż klasycznego i elektrycznego ogrzewania podłogowego, co w znaczniejszym terminie rekompensuje większe nakłady wzięte na nabądź i montaż znacznie cenniejszej instalacji wodnej.
Wodne ogrzewanie podłogowe wystawiane istnieje do współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła takimi jak kotły gazowe kondensacyjne czy pompy ciepła, co pamięta proste oddanie na dodane małe nakłady eksploatacji takiego ogrzewania.
Rury ogrzewania podłogowego, w których idzie ciepła woda, są pokryte warstwą jastrychu grubości ok 6 cm. Na zanim stanowi również ułożona warstwa wykończeniowa podłogi (kamień, płytki ceramiczne, wykładzina), jaka cierpi posiadać temperaturę zapewniającą utrzymanie wymaganej temp. komfortu cieplnego w mieszkaniu. ( Temp. podłogi ok. 30oC zapewnia pozyskanie w wnętrzu temp. ok. 20oC przy temp. zewn. od -16oC do -20oC ) Żeby to stanowiło praktyczne, temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego pragnie istnieć na szczeblu 55°C – na wsparciu i 45°C – na powrocie. Wydajność wodnego ogrzewania podłogowego nie przekracza 70-80 W/m2. Nie całkowite miejsca to odda się ogrzać przy usługi takiego ogrzewania. Niekiedy trzeba także wyposażać w nich grzejniki płytowe.

Ze motywów zdrowotnych w wnętrzach z wodnym ogrzewaniem podłogowym temperatura podłogi nie powinna przekraczać:
29°C – (optymalnie 26°C) – w porządkach, kuchniach, korytarzach; wyjątek stanowią pokoje dziecinne, gdzie ze sensu na planuj korzystania (dzieci najczęściej radują się na podłodze) maksymalna wartość temperatury powinna być obniżona;
34°C -w wnętrzach tak zwanych sanitarnych (na wzór łazienkach oraz WC);
35°C – w pomieszczeniach o zwiększonych utratach ciepła – pod oknami także przy ścianach zewnętrznych (więc w tak nazywanych strefach brzegowych). Taka temperatura podłogi umożliwia uzyskać wymaganą temperaturę: 24°C – w łaźniach i 20°C – w różnych wnętrzach mieszkalnych.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może istnieć brane zarówno jako główne ogrzewanie jak i jedynie jak pozostałe źródło ogrzewania, np. w wskazanych mieszkaniach.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe potrafi być pierwotnym źródłem przyjemna dla budynku. Chodzi jednak dbać o aktualnym, iż potrafią glazurnix to zacząć wysokie kursy obsługi takiego ogrzewania. Bezpieczniej decydować się na ogrzewanie elektryczne w domkach, które ciepła wykorzystują mało, zatem w blokach bardzo korzystnie zaizolowanych (wynika owo nie tylko ścian, czy dachu, przecież także przede wszelkim powstrzymania ucieczki ciepła do użytku) lub wykorzystywanych ale przez połowa r, np. latem bądź w terminach przejściowych. Ogrzewanie elektryczne stanowi oraz znakomitym wyjściem, jak budynek jest wprowadzany okresowo. Jeżeli gościmy go na wzór tylko w weekendy, zatem nie jest celu ogrzewanie go przez wszystek tydzień. W sukcesu wykonania instalacji wodnej byłoby obecne pożądane ze motywu na zagrożenie zamarznięcia wody w rurach, co zawsze doprowadza do pęknięcia budowy i zalania domu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe przekazuje się zdecydowanie na ocieplanie domu pasywnego i energooszczędnego. W takich przypadkach koszty użytkowania ogrzewania elektrycznego są znacznie szczuplejsze oraz wypadają dobrze chociażby w zestawieniu z zasobami poczynionymi dzięki rezygnacji z standardowego centralnego ogrzewania ( kocioł, instalacja, kotłownia, skład opału, komin).

W wypadku gdy posiadamy do postępowania z zamkiem kiepsko zaizolowanym lepiej użyć elektryczne ogrzewanie podłogowe tylko jako dodatkowe źródło ogrzewania bądź do palenia tylko pewnych pomieszczeń. Bogata spożywa uruchomić wtedy, jeśli potrzeba tylko dogrzać jedno mieszkanie, na przykład łazienkę.
Można postawić w lokalu ważne źródło ciepła (kocioł gazowy) o prostszej mocy (tańszy), i przez parę najcięższych dni w roku dogrzewać dom elektrycznie. Gdy ważnym źródłem pomocna dla zamku jest kominek standardowy lub z płaszczem wodnym, elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie wysokim uzupełnieniem .Jeżeli wszyscy domownicy wymagają na wszelki dobę wypadać spośród lokalu, toteż nie ma komu uzupełniać paliwa w niniejszych narzędziach. Umie się to zdarzyć, że w niesprzyjających warunkach po mało godzinach dom ulegnie znacznemu wychłodzeniu, i to rury z wodą znajdą się w prawdopodobieństwie – mogą zamarznąć i pęknąć. Gdyby w zakładzie będzie zainstalowane elektryczne ogrzewanie podłogowe, zatem do takiej formie trafić nie powinno. Przy okresowym użytkowaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego koszt wykorzystanej energii elektrycznej nie powinien być zgubni dla użytkownika.

Elementy grzejne

Kable grzejne
Są powszechnie traktowanym rozwiązaniem.
Kable mogą stanowić pojedyncze- bądź dwużyłowe. Kable jednożyłowe posiadają niepowtarzalny przewód (żyłę), jakim dochodzi prąd. Aby przepływ kierunku był średni, trzeba zamknąć obwód elektryczny, zatem tak stworzyć kabel, żeby połączyć jego efekt z motywem.
W przewodzie dwużyłowym są dwie żyły obok siebie: grzewcza i powrotna. Końce mieszkał z pewnej strony kabla są fabrycznie zwarte, i z nowej – wcielone do zasilania zasilającego.
Budowa kabla, a więc również forma zasilania stanowi znaczny zarobek na stworzenie pól magnetycznych. Dlatego w wnętrzach, gdzie stale towarzyszą ludzie, reklamuje się stosować kable dwużyłowe, wytwarzające znikome pole.
Informatory są wydawane w kompleksach kilku-, kilkunasto- i kilkudzięsięciometrowych. . Im konkretniejszy zestaw, tym cenniejszy jest po przeliczeniu metr kabla.
Z zamówienia na energię cieplną w konkretnym wnętrzu obchodzić będzie siłę odstępów między organizowanymi w ziemi informatorami (jest aktualne akurat stałe w instrukcji montażu). Zazwyczaj rozstępy nie winnym być lżejsze niż 50 mm.

Maty grzejne
Są więc maty z tworzywa sztucznego z wplecionym cienkim kablem – przewodem grzejnym.
Maty przyjmuje się w garniturach o oryginalnej płaszczyzn oraz władz grzejnej. Też kiedy w kablach, im mniejszy wybór, tym kosztowniejszy jest metr kwadratowy maty.

Folie grzejne
Skonstruowane są z cienkich drutów aluminiowych pokrytych w folii poliestrowej. Grubość folii liczy ok 0,2 mm. Folie płaci się w kompletach, składających się z składników grzewczych. Uszkodzenie jednego elementu nie zakłóca pracy układu. Folię można przycinać na wymaganą długość. Przyciętą część należy zaizolować specjalną taśmą. Końce i folie grzewcze są ważniejsze od kabli, zatem są rzadziej używane.

W funkcje od wielkości wnętrza a normie wykorzystanego miejsca, należy wybrać matę grzejną lub kabel grzejny o idealnej wielkości. W losu mat grzejnych moc wybiera się w przeliczeniu na 1m2 maty, np. 150 W/m2. W przypadku przewodów, moc kwalifikuje się w przeliczeniu na ich dalszego długość, np. 17 W/m. Znając moc jednostkową przewodu bądź maty, możemy założyć rozłożenie elementów grzejnych pod ziemią.
Przewody grzejne są przeznaczone do zestawie w sferze wylewki betonowej, natomiast maty grzejne mogą stanowić łączone w lekkiej warstwie kleju bądź wylewki prosto pod płytkami.

W losu ogrzewania podłogowego elektrycznego znacznie znaczące jest zawarcie na stopniu jego planowania rozmieszczenie mebli w wnętrzu. Nie przystaje przechowywać mat, ani przewodów grzejnych pod meblami. Umieszczenie ich np. pod szafkami kuchennymi wykona tylko podgrzanie podłogi, nie będzie trwało odbieranie gruba czy polecanie go usytuowaniu. Należy jeszcze pamiętać, że nie wolno przykrywać ogrzewanej podłogi żadnymi tematami mogącymi zablokować oddawanie ciepła takimi jak niskie dywany o istotnej powierzchni. Pewno więc spowodować do osłabienia elementu grzejnego wskutek przegrzania podłogi. Konsekwencją może stanowić ponad zła rzecz automatyki sterującej.

W typowych miejscach moc zainstalowana powinna liczyć 100-150W/m2 . Wyższą skuteczność należy zainstalować w toalecie (150-180W/m2), łazienki są bowiem pomieszczeniami o większym zapotrzebowaniu cieplnym. Jeżeli ogrzewanie jest pełnić funkcję standardowego sposobu grzewczego warto skorzystać ogrzewanie akumulacyjne. Wtedy przewody grzejne zapisujemy w ciężkiej warstwie wylewki (10-12cm). Moc zainstalowana w losu systemów centralnego akumulacyjnego powinna liczyć 170-180W/m2 . Ogrzewanie akumulacyjne nagrzewa grubą warstwę wylewki w momencie tańszej taryfy prądowej (tzw. taryfa nocna), i daje miłość w czasu dnia (chciany jest wtedy licznik dwutaryfowy).
Należy dbać, że w wnętrzach o zwiększonej wilgotności takich jak np. łazienka podłoga z zamontowanym elektrycznym ogrzewaniem podłogowym winna być uziemiona.

Na co się zdecydować?
Jak zwykle przy wyborze rodzaju ogrzewania domu najważniejsze będą kursy. Instalacja centralnego elektrycznego jest wielokrotnie dostępniejsza od wodnego. Kable i uchwyty do ich dalszego kładzenia, maty czy folie i narzędzie zarządzające to łatwo wszystek system. Na otwarty koszt instalacji centralnego wodnego pomysł cierpi nie tylko wartość rur i dystrybutorów, lecz przede całym akcesorium kotłowni. Musimy podać stanowisko na węgiel, wybudować komin, zapewnić prawidłową wentylację, myśleć o uzupełnianiu zapasu opału, serwisować instalację grzewczą i kominową. Zdecydowanie najpoważniejszą wadą ogrzewania podłogowego są wielkie koszty jego eksploatacji oraz wadą to, iż nie zajmuje lokum w biurowcu, jest dobre, intensywne oraz zniszczone w montażu, ważna je zastosować bez wyraźniejszych problemów chociażby w miejscach występujących już domów czy zdolność elektryczna jest mało zawsze dostępna.

Ogrzewanie podłogowe wodne:
komfortowe;trwałe;nie ma powierzchni użytkowej; potrafi współpracować z dostępnymi w obsług i naturalnymi akcesoriami grzewczymi, na wzór pompą ciepła;ze powodu na rozbudowaną tuszę i towar podłogi trzeba je założyć w projekcie budynku;jego budowa jest droga;w razie awarii istnieje ryzyko zalania domu wodą.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne:
komfortowe;trwałe;nie ma lokum w domu;ma normalną i zniszczoną instalację;bardzo szybko się nim kieruje, zarówno ręcznie, kiedy również automatycznie; ze sensu na łatwość energii elektrycznej dodaje się do mało wszystkiego domu;można je wykorzystywać na szybko stojących posadzkach;nie ma ryzyka zamarznięcia instalacji ani wycieku wody;z powodu wielkiego kursu działalności elektrycznej jego konsumpcja jest droga.duża bezwładność tego rodzaju ogrzewania utrudnia szybkie dostarczanie ciepła do pomieszczeń, natomiast dzięki prostej temperaturze powierzchni oddającej ciepło, rzadko widzi się problemy z przegrzaniem pomieszczeń.od momentu włączenia ogrzewania do chwili, gdy posadzka jest przyjazna, musi upłynąć pewny okres, minimum 30 minut, lecz w poszczególnych przypadkach (np. ogrzewanie akumulacyjne) nawet 2-3 godziny.przy zastosowaniu odpowiedniego sterownika do końce grzejnej, można ustawić pracę maty w niezależny sposób. Można położyć dowolną temperaturę mieszkania lub podłogi. Można zaprogramować sterownik tak, żebym w wnętrzu było miło dopiero wtedy, gdy ktoś spośród nim unika (np. w godzinach 6:30-7:30 i 17:00-21:00), co dużo obniża straty opłacalna oraz wydatek ogrzewania domu.

Oceniając sposób centralne najczęściej kierujemy radę nie na temperaturę odczytaną na termometrze, lecz na poczucie użytkownika, własne odczucie odbierane przez panie istniejące w wnętrzu, czyli komfort cieplny.
Prócz kilku elementów takich jak wilgoć oraz szybkość ruchu powietrza szczególnie właściwa jest temperatura, a odpowiednio jej program również w dziale kiedy oraz w rzędzie pomieszczenia. .
Pomiary pionowego rozkładu temperatury w mieszkaniach przy innych stylach grzewczych wykazały, że ciężko zbliżony do idealnego rozkładu temperatur przebiega w sukcesie ogrzewania podłogowego.(KM)

O admin

Sprawdź także

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to co raz niezwykle prosty metoda ogrzewania domu. Istnieje aktualne toż taki zabieg …