Strona główna / Nieruchomości / Około 1500 zł na wszelkim metrze kwadratowym – tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Warszawie.

Około 1500 zł na wszelkim metrze kwadratowym – tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Warszawie.

Reklama: Nowe mieszkania Bydgoszcz

Około 1500 zł na dowolnym metrze kwadratowym – tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Stolicy. Tworzy ona 20 procent ceny transakcyjnej (w II kw. 2015 – 7300 zł/mkw.). Znaczy to, że w warszawy na wszystkim sprzedanym 50 – metrowym mieszkaniu firma deweloperska zarabia 75 tys. złotych brutto. W Krakowie marża wynosi 25 proc. Sporo zarabiają też deweloperzy m.in. we Wrocławiu – na wszystkim metrze ok. 1200 zł. Wśród miast powyżej 400 tys. mieszkańców najniższe marże naliczają sobie oraz marki w Łodzi – około 600 zł, czyli niecałe 14 proc. przystępnej ceny (4300 zł/mkw.).

Co umieszcza się na wartość metra kwadratowego mieszkania? W raporcie wyróżniono takie składowe jak: koszty ogólne, koszty robocizny, koszty pośrednie, projekt, VAT, materiały, sprzęt, koszty gruntu i wreszcie skumulowany zysk brutto dewelopera, czyli właśnie marżę.

Zanim przejdziemy do wysokości marży, kilka pojęć o tym, za ile inwestorzy budują nam mieszkania. Koszt wybudowania metra kwadratowego pięciokondygnacyjnego budynku mieszkalnego w centrach z liczbą ludności powyżej 400 tysięcy (Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Łódź) najpełniejszy jest w siedziby i uczy około 2500 zł. W Odróżnieniu jest obecne 2400 zł, w Krakowie i Łodzi – 2300 zł, i najgorszy jest we Wrocławiu i Trójmieście – około 2200 zł. Wykazuje się więc, że samo wybudowanie mieszkania (koszty bezpośrednie) to około 35 – 40 proc. jego wartości. Koszt materiałów budowlanych, jako składowa kosztów łatwych w wartości metra kwadratowego, wynosi średnio około 1000 zł, natomiast robocizna około 500 – 600 zł. Do ostatniego powstają jeszcze m.in. koszty projektu budowlanego oraz sprzętu.

Oczywiście sama sieć to nie wszystko. Samym z ostatnich kursów jest zakup gruntu. Wbrew powszechnemu zdaniu nie tyle pazerność deweloperów, i tak ceny ziemi w trudnym stopniu windują ostateczną cenę mieszkania. Przykładowo: w Stolicy, w wartości metra kwadratowego powierzchni użytkowej występowania (w złym 5 – kondygnacyjnym budynku mieszkalnym), około 1300 zł to cena gruntu, a więc 17 proc. W Krakowie koszt zakupu podłodze w sumie 1 mkw. to około 800 zł, a to 13 proc. W Poznaniu około 1000 zł z ceny metra przypada na plac, też kiedy we Wrocławiu. Najmniejszy udział podłogi w cenie pomieszczenia istnieje w Łodzi – około 500 zł/ mkw., ale pozostałe koszty nie odbiegają z tychże z kolejnych mias

O admin

Sprawdź także

Zakup nieruchomości jak wszystkiego problemu zapewne istnieć poprzedzone sprzedawaniem się ze sprzedającym.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz Kiedy powinniśmy „przycisnąć”? Poza „standardową” propozycją niewielkiego obniżenia ceny okazją do negocjacji …