Strona główna / Dom i ogród / Ogrodzenia murowane przylegają do jakichś z najodleglejszych i najcięższych.

Ogrodzenia murowane przylegają do jakichś z najodleglejszych i najcięższych.

Reklama: Betafence Bydgoszcz

Ogrodzenia murowane przylegają do którychkolwiek z najsuchszych i najsolidniejszych. Do ich budowy bierze się między innymi kamień naturalny, cegły klinkierowe lub silikatowe, pustaki ogrodzeniowe. Określa się je do tak zwanych ogrodzeń ciągłych. Mogą obejmować nawet dużo wymagające tereny. Odpowiednio zaprojektowane bywają bardzo interesujące pod względem estetycznym. 

Mury z cegieł bardzo skutecznie ogradzają wyznaczone tereny z reszty otoczenia. Stanowi zatem środek, z którego może dochodzić wiele innych budowli. Cegła ma uniwersalne właściwości, jeżeli idzie o możliwość jej pisania i trzymania. Mogą spośród niej wynikać tak głębokie i wielkie mury, jak mniejsze, delikatne a daleko oryginalne ogrodzenia. Wszystko zależy od rodzaju posiadłości, ukształtowania terenu, fantazji właścicieli i architektów i staranności wykonania ekipy budowlanej.

Ogrodzenia z cegły stawia się na profesjonalnym fundamencie z poziomą izolacją i dylatacją (szczeliną). Cegły przygotowuje się poziomymi warstwami na zaprawie cementowej albo cementowo-wapiennej. Po zakończeniu murowania i spełnieniu spoin, powierzchnie ogrodzenia należy dokładnie wyczyścić z reszt zaprawy i ewentualnych zabrudzeń.

Ponieważ nowoczesne cegły miewają różnorodną kolorystykę, także ogrodzenia, jakie spośród nich występują mogą zachwycać ciekawymi zestawieniami barw. Od białych, przez odcienie szarości, czerwienie, brązy i beże.

Jeśli idzie o koszt postawienia ogrodzenia z cegły, zależy on, oczywiście, od rodzaju cegły także z wartości muru, który tworzy powstać. W Internecie funkcjonują dość praktyczne kalkulatory takich przedsięwzięć, więc warto sobie z nich wykorzystać, by mieć obraz, jakimi funduszami powinno się dysponować chcąc wybudować tego modelu ogrodzenie.

Ogrodzenia kamienne mają znacznie zalet. Po kluczowe są naprawdę piękne, nawet te tradycyjne, zniszczone, zarośnięte, mają zazwyczaj swoisty urok. Ponadto określa się je do bardzo zachowawczych i wytrzymałych, mocnych i dobrych. Nie chcą właściwie żadnych zabiegów związanych z konserwacją.

Decydując się na tego modelu ogrodzenie, należy mieć wiedza, że daleko niż inne, stanowi ono wygląd architektoniczny, więc winno być starannie zaprojektowane w świadomości ze językiem głównych zabudowań a wszystkiego otoczenia.

Do sieci ogrodzenia nadaje się większość kamieni. Należy przecież wziąć pod przyczynę ich wady, bo to one będą tworzyły prestiż na parametry muru. Do najczęściej używanych uznaje się kamień polny, piaskowiec i wapień.

Z kamienia polnego powstają często wyjątkowe, niepowtarzalne mury. Projektanci wykorzystują różnorodność barw i stylów, ciekawą fakturę, siłę oraz układ. Bardzo efektownie określają się ogrodzenia z piaskowca i wapienia. Oddziałuje na zatem ich ciekawa kolorystyka, chropowata faktura wielkości a to, że doskonale łączą się z wieńcząca je roślinnością.

Ogrodzenia murowane, w których głównym materiałem jest kamień, mogą robić bardzo różnie. Chce wówczas nie tylko z rodzaju zastosowanego materiału, przecież w wielkiej mierze z wyglądu i jego działalności. Dzieli się cztery podstawowe typy ogrodzeń kamiennych: 

– Mur dziki – wynika z nieobrabianych kamieni polnych różnej szerokości i innego typu. Odkłada się je rzadko, tylko w poprzek muru składa się większe kamienie, których przeznaczeniem jest stabilizacja całego muru.

Mur cyklopowy – za tą oryginalną i kilkoro tajemniczą nazwą, zawiera się mur, który występuje z prawdziwych kamieni polnych. Z dawnego różnią się one tym , że są ociosana powierzchnię. Takie kamienie robione są nieregularnie, ale pamięta się tutaj o to, by szczelnie do siebie przylegały i miały jednolite lico ogrodzenia. Kamienie w następnych warstwach powinny kontaktować się ze sobą największymi przestrzeniami.

– Mur warstwowy – toż jego liczenia stosuje się ułożone poziomo kamienie łupane o konkretnych i tanich powierzchniach. Ważne dla niego jest wyjątkowo to, że w narożnikach i co jakiś okres muru, robi się zdecydowanie większe kamienie, które stosują wysokość kolejnych warstw (nie większych od 10 cm).

– Mur rzędowy – tu kamienie są łupane lub ciosane tak, by miały kształt regularnych prostopadłościanów. Wszystkie złożone w poszczególnym rzędzie powinny pamiętać jednakową wysokość. Natomiast poszczególne warstwy mogą dzielić się wysokością.

Tworzenie tego standardu ogrodzenia wymaga użycia kilku zasad. Na przykład fundament muru powinien sięgać poniżej poziomu zamarzania gruntu. Dla ogrodzeń z piaskowca lub wapienia konieczne jest ułożenie izolacji pomagającej go przed wilgocią. Co 10 do 15 m trzeba zrobić dylatację (szczelinę oddzielająca kolejne etapy muru). Chroni ona uleganiu muru z powodu nierównomiernego osadzania się. 

Mur z kamienia powinien zawierać grubość co chwila 30 cm. Jako spoiwo wykorzystuje się zaprawę cementową w proporcjach 1:3 lub 1:4. Podczas stawiania muru nie należy dopuścić do zaschnięcia zaprawy na kamieniach. 

Ogrodzenie murowane przetrwa nawet wiele dekad i ostatnie w znacznie łatwym bycie. A stanowi obecne z całą pewnością dobra inwestycja, zapewniająca bezpieczeństwo, elegancję oraz wytrzymałość na dalekie lata.

Nie da się jednak dobrze ocenić nawet średnich kosztów budowy, gdyż cena produktu, zwłaszcza kamienia bywa bardzo oryginalna. Zależy zwłaszcza z regionu, w jakim powstaje ogrodzenie oraz od kosztów transportu tak wielkiego materiału. Aby być prawą orientację, tak jest umówić się z wybranym kamieniołomem a tam zasięgnąć reklam na materiał aktualnych cen kamienia, jak a kosztów jego transportu we należyte miejsce.

O admin