Strona główna / Porady / Odpowiednia kosmetyka to substancja utrzymania lakieru samochodowego w odpowiedniej jakości.

Odpowiednia kosmetyka to substancja utrzymania lakieru samochodowego w odpowiedniej jakości.

Odpowiednia pielęgnacja to przyczyna utrzymania lakieru samochodowego w dobrej formy. Dlatego regularne czyszczenie i woskowanie lakieru producenci samochodów podają w instrukcjach obsługi. Nieumiejętny wybór sposobu czyszczenia może sprawić jednak bardzo szkody, niż pożytku.


Powłoka lakiernicza nowoczesnych samochodów najczęściej wykonywa się z dwóch warstw. Na grunt, którym opłaca się gołą blachę następnie opiera się „bazę” – czyli kolor i lakier bezbarwny, nadający nadwoziu połysk. W współzależności od producenta, łącznie całość wynosi od ok. 80 do 150-170 μm grubości. Oszczędniej samochody lakierują producenci z Azji, grubszą powłokę budują marki europejskie.
Myjnia ręczna – wspominają o szczotce z naturalnym włosiem lub mikrofibrą
Aby lakier przez duży czas był czyści, kierowca powinien myśleć o jego kosmetyce. Podstawą jest wskazane mycie samochodu, które podaje się choć raz w miesiącu.
Samochód myjemy zaczynając od dachu i zsuwamy się z czyszczeniem do dołu. Dzięki temu szczególnie zabrudzone elementy są do wyczyszczenia na brzeg. Szczególnie zimą, kiedy na przełęczach jest mnóstwo soli i piasku, dokładnie trzeba myć okolice nadkoli, progów i dolne partie drzwi. To tutaj kładzie się najwięcej osadów, które przyspieszają zużycie lakieru także mogą się przyczyniać do korozji nadwozia.
Aby mycie nie było dla lakieru inwazyjne, reklamuje się stosowanie szczotek z naturalnego włosia oraz szerokiej klasy kosmetyków. W trakcie mycia szczotkę należy regularnie płukać, i wodę wymieniać. Piasek i śmieci ściągane z nadwozia wchodzą bowiem między włosy i podczas szczotkowania rysują powłokę lakierniczą.
Ryzyko powstawania rys jeszcze większe przy myciu samochodu szczotką ze sztucznymi włosami lub gąbką. Niezłym narzędziem, które wykonywa piękne rezultaty pod warunkiem regularnego płukania są myjki obszyte mikrofibrą, najczęściej z samej strony gładką, i z różnej stworzoną w kształt frędzli. Takiego sprzętu przyjmuje się na profesjonalnych myjniach. Ich właściciele z podstawy nie oszczędzają oraz na sposobach czyszczących. Tylko szampony i detergenty najwyższej klasy dają dobre stron czyszczące, nie pracując przy tym zbyt inwazyjnie w kontakcie do lakieru. W sukcesu kiepskiej jakości materiałów, w smaku zbyt słabo rozcieńczonych wodą, częste stosowanie odbywa się matowieniem bezbarwnej warstwy.
Mycie ręczne w profesjonalnym zakładzie kosztuje od 15-20 zł wzwyż. Im znacznie usług dodatkowych, tym usługa droższa. Za ok. 50 zł auto zostanie umyte, wytarte, i zimą także uchronione przed zamarzaniem domów i przywieraniem uszczelek do drzwi.
Można również zainwestować we domowy sprzęt oraz materiały czyszczące. Dobra szczotka to ok. 50 zł, szampon ok. 20 zł, ircha z prostej skóry ok. 70 zł. Faktem istnieje natomiast znalezienie miejsca, w którym legalnie można umyć samochód. Na parkingu pod blokiem nie można tego wykonywać. Można nawet dostać mandat od straży miejskiej. Miejsce, w którym zgodnie z założeniem można korzystać auta, musi umieć odpływ do kanalizacji sanitarnej zaś nie deszczowej.
Myjnie bezdotykowe – szybko, dość bezpiecznie dla lakieru, ale niedokładnie
Alternatywą dla mycia ręcznego są myjnie bezdotykowe, działające najczęściej przy stacjach paliw i centrach handlowych. Wpływają na podstawie urządzeń wysokociśnieniowych, które wodę zmieszaną z detergentami wyrzucają na samochód w oparciu o ustalone programy. Dzięki temu strategia mycia można dobrać do stanu zabrudzenia nadwozia. Podstawą przeważnie jest płukanie samochodu ciepłą wodą. Można się do niego ograniczyć, jeśli lakier jest wyłącznie zakurzony. Na myjniach wysokiej klasy dopasowuje się wodę zmiękczoną, dzięki czemu po wyschnięciu na lakierze nie pozostaje tyle jasnych śladów, co po prostej wodzie. Bardziej zabrudzony lakier można spłukać wodą z dodatkiem aktywnego środka myjącego, którego ćwiczeniem jest rozmiękczenie i rozwiązanie brudu. Po umyciu w ostatni rozwiązanie nadwozia spłukuje się je prawdziwą wodą, a następnie wybierając kolejny program, można dobrać jeszcze woskowanie i nabłyszczanie.
Największe wady takich łazience toż okazję szybkiego umycia samochodu, bez obawy o porysowanie karoserii. Z nadwoziem zapoznaje się tu tylko strumień wody. Szczotki z skuteczną pianą są dostępne jedynie na pewnych myjniach jako opcja dodatkowa. Są wygodne, natomiast gdyby je zwracamy, nie możemy już powiedzieć o myciu bezdotykowym.
Największą zaletą zmniejszenia się do wody jest niedokładność. Uporczywa, zaschnięta na nadwoziu warstwa zanieczyszczeń jest trudna do rozwiązania bez użycia szczotki lub gąbki. Po umyciu samochodu bezdotykowo lakier błyszczy, ale przejeżdżając po nim palcem sugerujemy się, że jest na nim więcej wielu brudu.
Ponadto jest ryzyko uszkodzenia powłoki lakierniczej samochodu poprzez nieumiejętne podawanie się lancą. Woda pod dużym ciśnieniem zapewne istnieć i szkodliwa dla samochodów powtórnie lakierowanych, gdzie łatwiej o łuszczenie się i odpadanie farby. Mycie bezdotykowe kosztuje ok. 1 zł za chwilę. Samochód klasy kompaktowej sprawny kierowca umyje w niniejszy rodzaj w ok. 10-15 minut, czy za ok. 10-15 zł.

O admin

Sprawdź także

Przysięga ślubna wypowiedziana przed ołtarzem stanowi którąkolwiek spośród specjalnie czułych chwil w dniu ślubu

Reklama: Dekoracje kościołów Bydgoszcz Przysięga ślubna wypowiedziana przed ołtarzem stanowi jedyną z specjalnie ostrych chwil …