Strona główna / zwierzęta / Nowoczesne zajrzenie na zmniejszanie ryzyka przy korzystaniu z używek.

Nowoczesne zajrzenie na zmniejszanie ryzyka przy korzystaniu z używek.

Nowoczesne zdanie na zmniejszanie ryzyka przy czerpaniu z używek. Przez lata wobec osób zażywających narkotyki była kierowana polityka znana jako „zero tolerancji”, która planowała kompletne odrzucenie środków psychoaktywnych jako dobrą formę gry z ich efektami. Jednak z jednego okresu jeszcze większą sławę i pozwolenie ekspertów zdobywa zupełnie inna filozofia. Rodzice, których dzieci mają z używek, powinni poznać jej otwarcia. 

Redukcja szkód (ang. harm reduction) jest wyborem praktycznych wykonań i idei, jakich celem jest ograniczenie ryzyka związanego z zażywaniem narkotyków. Filozofia ta akceptuje fakt, że mimo obowiązującego prawa, dużo ludzi będzie stosowało substancje psychoaktywne, a społeczeństwo kompletnie wolne od narkotyków jest wizją nierealną. Redukcja szkód ma przydać się do ostatniego, aby zażywanie narkotyków, picie alkoholu czy uprawianie seksu dokonywało się w możliwie najbezpieczniejszych warunkach. Krótko mówiąc, pomimo, że nie przyciąga do np. zażywania narkotyków, zakłada, że jeżeli aktualnie ktoś się na ostatnie zdecyduje, powinien powodować to pewnie dla siebie oraz postaci w prostym otoczeniu. Najprostszym przykładem tworzenia w tym dziale są kampanie typu „Piłeś, nie jedź”. Nie winią one jedynego zażywania alkoholu, jednak pokazują, że jeśli rozpoczęło się decyzję o piciu, należy wziąć uwagę oraz nie stwarzać zagrożenia dla siebie czy innych osób poprzez wsiadanie za kierownicę samochodu. Po latach nieskutecznej wojny z narkotykami i podnoszenia prawa w kontakcie do ich klientów zaczęto doceniać działania ograniczające negatywne efekty stosowania tych podstawy. Dziś są one rekomendowane m.in. przez Agencję Narodów Zjednoczonych, Unię Europejską, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Czerwony Krzyż, Lekarzy Bez Granic oraz setki innych jednostek i formie budzących się problematyką używania substancji psychoaktywnych. 

Według badania zrealizowanego w 2015 roku przez European School Survey Project on Alcohol and Drugs (ESPAD) w grupie wiekowej 15-16 lat, w ciągu ostatnich 30 dni prawie połowa osób piła alkohol, z czego 13% silnie się upijała. Z kolei 25% choć raz w utrzymaniu spróbowało marihuany, a 10% dopalaczy. W strukturze wiekowej 17-18 lat sukcesy w wypadku narkotyków wynoszą odpowiednio 43% i 13%. To pokazuje, że mimo surowego prawa antynarkotykowego w Polsce i zarządzanych programów profilaktycznych, młodzież nadal chętnie sięga po środki, które zamieniają ich myśl. Dlatego ważne jest, aby były utrzymywane programy które nie tylko każą ich do refleksji ponad tym, co wydają, ale też przychodzą na ich bezpieczeństwo.

Podstawowym działaniem wprowadzanym w ramach redukcji szkód jest tzw. outreach, który przyjmuje nowe formy, w zależności od potrzeb. Zasadniczo trzyma on na planu trafienie do środowisk bądź środowisk, w jakich potrafi podchodzić do zażywania narkotyków. Odpowiednio przeszkolone osoby rozdają tam artykuły, jakie mogą przydać się do obniżenia ryzyka związanego z konsumpcją narkotyków czy alkoholu. W sukcesie młodzieży outreach przeważnie będzie liczył na pojawianiu się w związkach, imprezach istniej na festiwalach muzycznych. Stanowią obecne miejsca, w jakich młodzi ludzie wybierają się zabawić, najczęściej bez jakiejkolwiek kontroli ze strony rodziców, istnieje to ryzyko sięgnięcia przez nich po substancje psychoaktywne. W wyznaczonym przez organizatora imprezy miejscu rozstawiane jest miejsce partyworkerskie, na którym można odnaleźć darmowe materiały bezpośrednio i pośrednio przyczyniające się do ograniczenia szkód wśród osób zażywających narkotyki. Są toż przede wszystkim ulotki opisujące działanie poszczególnych narkotyków na system, sytuacje ich pisania czy konsekwencje zdrowotne połączone z ich braniem. Gra tymże na stoisku można wykryć na przykład zatyczki do uszu, które dla zmęczonego zabawą ucha mogą spowodować sporą ulgę czy wodę – jest ona o tyle istotna, że podczas wielkiej imprezy organizm wydala ją w masowych ilościach, co może sprawić do odwodnienia. Partyworkerzy przekazują również ważne informacje, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo, dotyczące groźnych połączeń z innymi substancjami, wysokości dawek zagrażających mieszkaniu oraz zdrowiu czy stanowiska w sukcesie przedawkowania. Jeśli zgłoszą się do nich osoby, które są związane bądź wpadły w wyścig z uzasadnieniem w klubie z konsumpcją czy byciem narkotyków, wolontariusze wskażą odpowiednie instytucje, do których można udać się po pomoc. Partyworkerzy opiekują się więcej osobami, które są trudne chwile po zażyciu narkotyków, a wobec jakich nie występuje potrzeba hospitalizacji. W takim przypadku osoba ze stoiska może zaproponować opiekę, posadzi tę rolę w chłodniejszym miejscu, da koc, wodę lub ciepłą herbatę i spokojnie spośród nią porozmawia. Dzięki obecnemu istnieje znaczna szansa, iż taka kobieta nie zrobi nieświadomie krzywdy sobie lub człowiekowi w gronie. 

Działania outreachowe mogą żyć realizowane też w niezwykłych miejscach, gdzie młodzież potencjalnie może używać narkotyki bądź widuje się w dłuższych liczbach. Takim miejscem że stanowić np. szkoła lub akademik. Możliwość wykonywania tego typu działań jest oczywiście zależna od zgody osób, które dysponują danym obszarem. Jeżeli przyjmiemy, że media społecznościowe i fora internetowe jeszcze są miejscem spotkań młodzieży, to dostarczanie im tam istotnych informacji dotyczących bezpieczeństwa związanego z przyjmowaniem narkotyków jeszcze będzie można zakwalifikować do bliskiego typie działań outreachowych. 

Narkotyki trwające w ruchach albo na festiwalach bardzo również są w 100% czyste. Klienci są też często umieszczani w błąd przy zakupie, co może jechać do przedawkowania bądź zatrucia. Niezmiernie ważne jest to skuteczne opowiadanie o potencjalnie szkodliwych substancjach pojawiających się na imprezie. Że się to odbywać poprzez przychodzenie na stoiskach partyworkerskich zwolnień z liczną wiedzą o szkodliwym działaniu np. tabletki która stanowi rozdawana na gruncie klubu czy festiwalu. Takie „ogłoszenia” kierowane są jeszcze w środowiskach społecznościowych. Na wysokich europejskich festiwalach można nawet czasem spotkać profesjonalne laboratoria sprawdzające skład przyniesionych przez festiwalowiczów substancji.

W badaniu środków pomocne potrafią istnieć wyjątkowo testy kolorometryczne noszone w trakcie imprezy. Istnieją to odczynniki chemiczne, używane m.in. przez władzę w projekcie zidentyfikowania podejrzanej substancji. Dzięki temu urządzeniu użytkownik stanowi w stopniu sprawdzić, czy „towar” który dostał na polu istnieje w prawd tym, czego się spodziewał. Negatywny wynik testu często kieruje do porzucenia opinii o zażyciu narkotyku czy do wzmożonej uwag przy jego wykorzystywaniu.

Oczywiście najskuteczniejszym sposobem uniknięcia konsekwencji zażywania narkotyków jest po prostu ich nie stosowanie, jednak prawie 50 lat wojny z narkotykami pokazało, że jednak znajdą się osoby chętne, aby w jeden sposób poprawić swoją myśl. Warto, aby miały wtedy przy sobie choćby ulotkę, która powie im jako nie wylądować przy okazji w szpitalu.

O admin

Sprawdź także

Odpowiednie żywienie psa stanowi niewyobrażalnie istotne. Błędy żywieniowe wyrażają się nie właśnie na urodzie, ale przede pełnym są zagrożeniem dla zdrowia. Jedzenie dla psów powinno stanowić urozmaicone, ciekawe i ciepłe.

Odpowiednie żywienie psa jest nader ważne. Błędy żywieniowe odbijają się nie wyłącznie na urodzie, ale …