Strona główna / Wiadomości / Niemiecki rząd z dłuższego czasu walczył o to, by reaktor elektrowni atomowej Tihange został wyłączony

Niemiecki rząd z dłuższego czasu walczył o to, by reaktor elektrowni atomowej Tihange został wyłączony

Tabletki z jodem rozdają władze Akwizgranu w zachodnich Niemczech z obawy przed awarią – oddalonej o 70 km – elektrowni jądrowej w Belgii. Na którymkolwiek z domów naukowcy odkryli tysiące mikropęknięć.

Niemiecki rząd z dłuższego okresu walczył o to, by reaktor elektrowni atomowej Tihange został wyłączony. O zamknięcie elektrowni walczą ponadto w belgijskim sądzie władze Akwizgranu. Na razie sprawiania nie przynoszą skutku, a belgijska agencja atomowa zapewnia, że mimo powstania mikroskopijnych pęknięć nie ma ryzyka promieniowania.

Mimo tego mieszkańcy Akwizgranu mogą otrzymać bilety na darmowe tabletki z jodem na wypadek awarii reaktora. Dojazd do nich noszą całe kobiety poniżej 45. roku bycia.

Jod, w sukcesie wystąpienia skażenia radioaktywnego, zmniejsza wchłanianie niebezpiecznych cząsteczek przez tarczycę, poprzez ostatnie zmniejsza ryzyko zapadnięcia na raka tarczycy.

Także szczecińskie apteki zaczęły masowo zamawiać Płyn Lugola zabezpieczający przed wchłanianiem promieniotwórczych izotopów jodu. Specjaliści uspokajają jednak, że nie ma pretekstu do brania go na zapas.

O admin