Strona główna / Bez kategorii / Najważniejsze czynniki rozwinięcia się regionu w świetle wybranych teorii rozwoju

Najważniejsze czynniki rozwinięcia się regionu w świetle wybranych teorii rozwoju

regionTeorie rozwoju regionalnego starają się również zdać na badanie, jakie elementy są prestiż na nierównomierny rozwój lokalny a w który metoda zapewnić równomierność tego mechanizmu. Pojawia się tutaj podstawowe pytanie dotyczące procesu inwestowania i potrzeb koncentracji pieniądza w krajach silnych ekonomicznie. Dywersyfikacja inwestycji jest dać równomierny rozwój przez całe stymulowanie obszarów objętych działaniami inwestycyjnymi, choć jednocześnie, na co przykuwają uwagę przeciwnicy tej myśli, nie da to koniecznych efektów, ponieważ jednostki terytorialne słabsze ekonomicznie nie wykreują oczekiwanej wartości danej z ostatnich inwestycji.
Czynnikiem prorozwojowym, oprócz inwestycji, są także innowacje, często te podstawowe, są bowiem możliwość do tak zwanej dyfuzji, będącej początkiem procesów rozwoju i wzroście.
W toku rozwoju regionalnego kluczową wartość odgrywają tak zwane centra (ośrodki) wzrostu, mające kreować rozwój, jaki będzie przekazywałeś się na mniejsze ekonomicznie jednostki sąsiadujące. Duże jest zatem budowanie powiązań między współpracującymi podmiotami przez rozwój infrastruktury, zwłaszcza komunikacyjnej (ciągi komunikacyjne zwiększające dostępność transportową).
Aspekt współpracy pojawia się ponadto w nauce przewagi komparatywnej, w jakiej nacisk ustawiono na potrzebę współpracy między gospodarkami o potencjale gospodarczym opartym korzystnie na potencjale siły roboczej (produkcja dóbr wymagających olbrzymich wydatków pracy) oraz kapitale (produkcja kapitałochłonna).
Wymiana handlowa z zagranicą (eksport) to element rozwoju uważany za drogi w mało teoriach rozwoju. Zdolność eksportowa istnieje zawsze ściśle uzależniona od potencjału endogenicznego (baza ekonomiczna) i charakteru przewagi komparatywnej.

O admin

Sprawdź także

Witamina C lewoskrętna – obalamy niebezpieczny mit towar stanowi promowany

Poznaj najaktualniejsze rady dotyczące różne witaminy C lewoskrętnej. Efekt ostatni jest proponowany poprzez kilku nieuczciwych …