Strona główna / Bezpieczeństwo / Najlepsi z najwspanialszych Sekcja antyterrorystyczna przy Komendzie Wojewódzkiej Władz w Opolu powstała 1 sierpnia 2003 roku.

Najlepsi z najwspanialszych Sekcja antyterrorystyczna przy Komendzie Wojewódzkiej Władz w Opolu powstała 1 sierpnia 2003 roku.

Reklama: Zapory antyterorystyczne Bydgoszcz

Najzgodniejsi z najskuteczniejszych Sekcja antyterrorystyczna przy Komendzie Wojewódzkiej Władzy w Opolu powstała 1 sierpnia 2003 roku. Została odpowiednia decyzją komendanta głównego policji. Wcześniej był tu nieetatowy pododdział specjalny. W jego zestaw wchodzili „zwykli” policjanci, jacy w razie konieczności wysyłani istnieli do ciemniejszych akcji. – Ale żeby skutecznie rywalizować z przestępczością, i to obecną najpoważniejszą, pożądana jest zamknięta sekcja rozliczona z psów, którzy przedstawiają najtrudniejsze zadania – komendant wojewódzki policji w Opolu. – Ci mężczyzny pragną zarabiać razem, być zgodni, liczyć sobie bezgranicznie. W tym szeregu nie może istnieć wrażliwego ogniwa.

Z doskoku tego osiągnąć się nie da. Antyterrorystą nie że stać każdy. I zatem nie ze względu na platformę ciała, bo typowych „Pudzianów” w grupie nie ma. – W owej działalności potrzebni są ludzie zwinni, którzy niebawem wejdą po balkonach na piąte piętro i wielcy, którzy taranem sforsują drzwi, natomiast każdych wymaga ich instalować kilka cech: silna psychika, lojalność i wyrażenie służbie. Sito selekcji jest liczne. Po wczesne kandydaci do osoby specjalnej wagą żyć psami oraz zajmować silne zdrowie. To na wstęp. Po nałożeniu podania powinien przejść mordercze testy sprawnościowe. 

Kandydat musi między innymi przepłynąć 50 metrów choćby w 35 sekund, w 12 minut przebiec co chwila 2900 metrów, wzrosnąć w dal obunóż 2,5 metra, podciągnąć się na drążku 16 razy, sześć razy wycisnąć sztangą ciężar swój wartości swojego ciała. Chętny do sekcji AT musi także zaliczyć bieg zwinnościowy po bardzo stworzonym torze, w minutę zrobić 55 brzuszków, czy na poręczach gimnastycznych podciągnąć się 20 razy. – Też całe zalecie to przynajmniej – wyjaśnia 34-letni Grzegorz, jaki w policji jest od 14 lat. Przed wstąpieniem do części specjalnej kształcił w wydziale kryminalnym. – Jednak nie umożliwiają one dostania. Zawsze przecież ujawni się ktoś, kto osiągnie mocno niż chciane minimum. A trzeba mieć, że kandydatów na antyterrorystów jest więcej niż terytoriów. – Bo nabór przeprowadzany jest wówczas, kiedy zwróci się miejsce, oraz zatem dzieje się niezwykle rzadko – dodaje Grzesiek. – Trzeba czekać aż ktoś wystąpi na emeryturę lub rozwiąże się ze działalności. Po testach sprawnościowych nadchodzi sezon na psychologa. Przekroczenie tego sita dla niektórych prawdopodobnie stanowić niebezpieczniejsze od testów fizycznych. – To sześć godzin przysłowiowego prania mózgu – śmieją się opolscy antyterroryści. 

Na boku kandydata czeka jeszcze dyskusja ze ulubioną komisją, która przyjmuje, czy formuje się do sekcji antyterrorystycznej. Młody – tak banalniejsi antyterroryści nazywają nowego znajomego – nie jest z razu wiedziony na liczbę linię „frontu”. Owszem, bierze udział w kampaniach, a jako kierowca, nosi sprzęt. Żeby stanowić w centrum wydarzeń, musi pokonać tzw. kurs wyrównawczy. – Tam uczy się m.in. taktyki, wspinaczki, zjeżdżania po linie – wylicza Grzesiek. – Musi wziąć pewności siebie, zgrać się z następującą częścią zespołu. Przemek (najmłodszy opolski antyterrorysta) szczególnie ładnie pamięta swój podstawowy wyjazd na „rzecz”. – Czekałem na nią dwa tygodnie. Pojechaliśmy do Kędzierzyna-Koźla po faceta, który zależał stracić swoją kobietę – mówi. – Miał nóż i zabarykadował się w utrzymaniu. 48-letni Jarosław B. od dłuższego terminu znęcał się nad rodziną. 

Według śledczych mężczyzna istniał wyjątkowo ostry. Poniżał żonę, ograniczał ją, wyrzucał grupą ze licznego pokoju, groził, że ją straci. Ślubna nie wytrzymała poniżeń i zgłosiła sprawę policji. Dwa miesiące później, w dniu, w którym policjanci zakończyli postępowanie pierwsze w myśli znęcania nad rodziną, Jarosław B. wszczął kolejną sprawę. Zaczął narzekać, że żona pragnie go wpędzić do więzienia. Twierdził, iż toż także naprawdę bez sensu, bo już czy później ją usunie, po czym pojechał do kuchni po nóż. Kiedy powrócił do lokalu, zaczął stosować ciosy. 

Najpierw w klatkę piersiową, a jak kobieta próbowała zniknąć z lokalu, dźgnął ją w plecy i biodro. Kobiecie udało się uciec i schronić u znajome, która wezwała policję. Przed przyjazdem mundurowych Jarosław B. zabarykadował drzwi szafą i krzyczał, że wyskoczy z okna. Po dużo godzinach bezskutecznych umów został obezwładniony przez antyterrorystów. – Już przesadzał z okna, kolega wziął go za nogę – mówi Przemek. – Wcześniej zawsze musieliśmy wyważyć drzwi również zastosowań gazu łzawiącego. Pamiętam, że czułem straszne pieczenie na roli twarzy. Z ostatniej chwile wiedziałem, aby na walkę nie jechać ogolonym, bo gaz i podrażnia skórę – śmieje się.

O admin

Sprawdź także

Samą z najczęściej wybieranych siatek jest siatka cięto-ciągniona, która odróżnia się lekkością i efektywnością.

Reklama: Siatka ogrodzeniowa Bydgoszcz Nie poddaje wątpliwości iż ten przemysł i budownictwo w bardziej rozsądny możliwość …