Strona główna / Bez kategorii / Materiały budowlane – definicja, podział i modele

Materiały budowlane – definicja, podział i modele

Artykuły budowlane to produkty lub przetwory, naturalnych formacji chemicznych zasobów ziemi, pozyskane lub przetworzone poprzez pracownika dla celów budowlanych.

Produkty budowlane to drugiego rodzaju artykuły wykorzystywane do prace oryginalnych przedmiotów – wnoszenia obiektów lub zmiany już będących budowli i struktury. Materiały budowlane wyróżniają się przede ludziom z względu na ich życie, lecz te ze powodu na pracownik tworzywa, lub materiały wykorzystane do ich pracy.
Nie chodzi mylić artykułów budowlanych z środkami budowlanymi. Środek to przedmiot dany do dalszej przeróbki, czyli naturalny – niepoddany żadnym zabiegom technologicznym, jak np. drewno, kamień, skała. Skała poddana np. obróbce termicznej i rozdrobniona zatrzymuje się kruszywem używanym do realizacji zapraw budowlanych i betonów, jakie wtedy są już produktami budowlanymi.

Z względu na wykorzystanie produktów budowlanych rozłożyć je możemy na:
konstrukcyjne — oddane do wznoszenia fundamentów np. beton,
izolacyjne — chroniące przed czynnikami atmosferycznymi np. styropian – wełna szklana, papa,
instalacyjne — do tworzenia instalacji grzewczych, sanitarnych np. stal, żelazo.
Według rodzaju tworzywa artykuły budowlane daje się na:
kamienne (np. kamień dekoracyjny wykorzystywany we pomieszczeniach budynków czyli w sztuk posadzek),
ceramiczne (z względu na ich części buduje się z nich artykuły ogniotrwałe takie jak: osłony gatunku OSC, maty ceramiczne, papier ceramiczny),
betony (drinki spośród najważniejszych czy najpowszechniejszych aktualnie artykułów budowlanych posiadające ogromnie wszechstronne wykorzystanie),
drewno (używane jest do realizowania konstrukcji dachowych, stolarki budowlanej — okna, drzwi, schody itp.)
metale (rozróżnia się metale ziem alkalicznych, metale alkaliczne, metale przejściowe, metale ziem rzadkich),
tworzywa sztuczne.
Ostatnią kategorią podziału artykułów budowlanych jest ich wykonanie przy wykonywaniu elementów budynku i kłóci się spożywa w tym przykładzie na:
ścienne np. bloczek, cegła, pustak ścienny, płyta gipsowo-kartonowa,
stropowe np. pustak stropowy, płyta,
dachowe np. dachówka.
Z realizacją wszystkich surowców budowlanych nierozerwalnie połączona jest zakładowa kontrola realizacji (system zkp), albowiem rozwiązanie ona idzie na przyjęcie surowców o wymaganych poprzez normy państwowe właściwościach. Przed dopuszczeniem tematów na rynek powinny one być rozpoznane poprzez stosowne laboratorium budowlane pod kątem ich części fizycznych, fizykochemicznych, mechanicznych oraz syntetycznych.

Autor tekstu: http://www.metmar.waw.pl/

O admin

Sprawdź także

Witamina C lewoskrętna – obalamy niebezpieczny mit towar stanowi promowany

Poznaj najaktualniejsze rady dotyczące różne witaminy C lewoskrętnej. Efekt ostatni jest proponowany poprzez kilku nieuczciwych …