Strona główna / Bez kategorii / Klasyfikacja budynków energooszczędnych

Klasyfikacja budynków energooszczędnych

Domy energooszczędne to ogromnie wysokie pojęcie dotyczące domów o obniżonym zapotrzebowaniu na działalność do ogrzania i stworzenia C.W.U. (czystej wody użytkowej). W artykule opisujemy podstawową klasyfikację domów energooszczędnych.

Link sponsorowany: Architekt Katowice

W własnych warunkach przyznaje się, że budynek energooszczędny to obiekt, jakiego liczba wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na siłę na cele grzewcze [E] jest szczuplejsza niż 70 kWh/m2 na rok. Dla porównania obiekty budowlane wznoszone w Polsce według obowiązujących przepisów prawa budowlanego uzyskują wskaźnik na pułapie 90-140 kWh/m2/rok.
Budynki energooszczędne możemy klasyfikować określając wartości progowe zużycia sił na metr kwadratowy przestrzeni mieszkalnej. Na zasadzie tej klasyfikacji możemy poznać:
Domy energooszczędne 7 litrowe (zapotrzebowanie na siłę cieplną ma około 70 kWh/m2, więc w przybliżeniu 7 dm3 oleju na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni rocznie).
Budynki energooszczędne 4 litrowe (zapotrzebowanie ma mniej więcej 40 kWh/m2. Wydatek takiego celu stanowi o około 12% wyższy od budynku robionego na platformie obowiązujących przepisów w Polsce, a więc używającego na ogrzewanie około 120 kWh/m2 powierzchni ogrzewanej energii. Te inwestycje są wspierane programami dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sumie 30 tys złotych (budynki NF40).
Budynki o standardzie pasywnym (w takim budynku zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi poniżej 15 kWh/m2, ale wtedy 1,5 dm3 oleju, inaczej 1,5 m3 gazu na m2 w skali roku.) Tego typu działalności są wspierane programami dofinansowania NFOŚiGW w sumie 50 000 złotych (budynki NF15).
Domy zeroenergetyczne i plusenergetyczne (to apartamenty w których zapotrzebowanie energetyczne jest pokrywane energią wytworzoną z OZE (odnawialnych źródeł energii) w zamku albo jego najdroższym sąsiedztwie).
Jest oraz inne ustawienie dla tego modelu budownictwa – budynki niskoenergochłonne – według wybranych autorów są to domy, w których energia zebrana w pełnym etapie „życia” celu jest dosyć niska. Technika ta bada ilość energii skumulowaną w wytworzenie produktów budowlanych, przejazd i czasy budowlane.
Energooszczędność możemy zagwarantować względnie prostymi formami projektowymi – przez odpowiednio ukształtowaną formę obiektu, wykorzystanie lokalnych uwarunkowań, „pasywny” rozkład miejsc lub stosowne rozlokowanie okien. Bowiem w normalnych domach (120 kWh/m2/rok) około 25-30% energii termicznej „uchodzi” wraz z wentylacją, pożądane efekty daje aplikowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem (rekuperacją, czyli zastosowaniem wymiennika cieplnego).

O admin

Sprawdź także

Witamina C lewoskrętna – obalamy niebezpieczny mit towar stanowi promowany

Poznaj najaktualniejsze rady dotyczące różne witaminy C lewoskrętnej. Efekt ostatni jest proponowany poprzez kilku nieuczciwych …