Strona główna / Ciekawostki / Kalarepa to dwuletnia roślina przylegająca do grupy kapustowatych, do jakich zaliczamy również brokuły, jarmuż, kalafior, brukselkę, kapustę chińską, kapustę głowiastą białą oraz czerwoną, kapustę pekińską oraz kapustę włoską.

Kalarepa to dwuletnia roślina przylegająca do grupy kapustowatych, do jakich zaliczamy również brokuły, jarmuż, kalafior, brukselkę, kapustę chińską, kapustę głowiastą białą oraz czerwoną, kapustę pekińską oraz kapustę włoską.

Kalarepa to dwuletnia roślina należąca do rodziny kapustowatych, do jakich zaliczamy również brokuły, jarmuż, kalafior, brukselkę, kapustę chińską, kapustę głowiastą jasną i czerwoną, kapustę pekińską oraz kapustę włoską. Kalarepa popularna jest tylko z pielęgnacji również nie wolno jej znaleźć na zachowaniach naturalnych.

Pierwsze opisy kalarepy powstają z XVI wieku, aczkolwiek widoczna była aktualnie w dawnym Rzymie pod nazwą caulorapa. Pierwsze uprawy kalarepy pojawiły się w Europie Zachodniej pod koniec XVIII wieku, ale do Własny kalarepa dotarła dopiero w wieku XIX.

Jednakże nie jest więc najwspanialsze warzywo w Polsce, kalarepa posiada znaczące zalety odżywcze, i dodatkowo smakowe. Część którą kosztujemy to przerośnięta i zgrubiała łodyga, będąca optymalnym źródłem witamin z linii B (B1, B2, B6), witaminy C, ß-karotenu oraz witaminy K.

Witaminy z szkoły B są obowiązujące w moc procesach biochemicznych, m.in. do wymian węglowodanów. Istnieją dodatkowo składowymi licznych koenzymów, a np. witamina B6 bierze start w postępowaniu hormonów, takich jak serotonina i adrenalina. Niedobór witamin grupy B może ukazywać się problemami skórnymi i zmniejszoną wytrzymałością na stres. Witaminę C i ß-karoten zalicza się za witaminy antyoksydacyjne, chroniące przed zgubnym działaniem wolnych rodników.

W kalarepie znajduje się też wiele mikro- i makroelementów, m.in. takich jak: sód, potas, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan. 

Dodatkowo, w kalarepie spotyka się luteina niezbędna do odpowiedniego funkcjonowania narządu wzroku. Ponadto wszystkie warzywa kapustowate zawierają glukozynolany, które działają ochronnie przed uszkodzeniem struktury DNA, z czym skupia się bezpośrednio działanie zapobiegawcze w chorobach nowotworowych. Drugą grupą związków ważną dla kapustowatych są flawonoidy, które wykazują działanie antyoksydacyjne, przez co zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym i mają postaci bakteriostatyczne i grzybobójcze.

Zawartość błonnika pokarmowego sprawia, że warzywo to pomaga perystaltykę jelit. Co ważne, kalarepa zaliczana jest do unii warzyw nieuczulających, a z powodzeniem można ją pobudzić do jadłospisu dzieci z 6. miesiąca życia.

Kalarepę szczególnie przekonuje się osobom przechodzącym na cukrzycę i osobom istniejącym na diecie redukcyjnej z racje na prosty indeks glikemiczny a również małą kaloryczność – 29 kcal w 100 g produktu.

Mimo to chodzi mieć, że najdroższą w witaminy a sole mineralne częścią rośliny są jednak młode liście, które pod względem wartości odżywczych znacznie przewyższają samą zgrubiałą łodygę.

Liście kalarepy są jeszcze dobrym źródłem chlorofilu. Chlorofil to młody pigment absorbujący światło słoneczne i obracający spożywa w siłę. Dzieje się to suma w skutku fotosyntezy. Chlorofil ma budowę podobną do barwnika krwi – hemoglobiny, dlatego często wymienia się go „prawdziwą krwią” roślin.

Kalarepę najlepiej spożywać w formie surówek z dodatkiem niewielkiej ilości oleju roślinnego tłoczonego na zimno. Dobrze się sprawdza nadziewana farszem mięsnym lub jako dodatek do zup i kremów.

O admin

Sprawdź także

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem określa się na rozpoczęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem decyduje się …