Strona główna / sport / Jaki sport jest najciekawszy w Korei Południowej?

Jaki sport jest najciekawszy w Korei Południowej?

Jaki sport jest najpowszechniejszy w Korei Południowej? Odpowiedź może cię nieco zdziwić – jest toż Starcraft, czyli komputerowa kosmiczna strategia. E-sport powoli przebija się do mainstreamu, stając się równoprawną dyscypliną zmagań. Zachęcamy do krótkiego przewodnika po elektronicznym sporcie!

Korzenie zmagań przed ekranami komputerów sięgają aż do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W 1972 roku, na amerykańskim Uniwersytecie Stanforda, odbyły się zawody w walce Spacewar. Dziewięć lat później wielka firma Atari zorganizowała The Space Invaders Championship – ogólnokrajowy (10 tysięcy uczestników) e-sportowy turniej, w jakim przedmiotem było uzyskanie jak najwyższego wyniku. E-sport i jego jedyny rozkwit nastąpił tylko na startu XXI wieku, jak to podłączenie do Internetu stało się powszechne, a prędkości transferu znacznie wzrosły. Zanim jednak elektroniczny sport przeniósł się w cyberprzestrzeń, wielką renomą napawały się tak zwane LAN party, czyli organizowane spontanicznie po domach i kafejkach internetowych wieloosobowe zmagania, w jakich komputery były podłączone ze sobą za pomocą kablowej sieci lokalnej (LAN). W innym czasie triumfy święciły takie kreacji jak Quake III Arena, Counterstrike (popularny zresztą do dziś), Starcraft czy Unreal Tournament.

Obecnie e-sport dorobił się wielu eventów, w obecnym ponad kilkunastu o kontynentalnym i całym zasięgu. Od 2003 w Paryżu tworzone są eSports World Cup, więc po prostu mundial w internetowym sporcie. Aby być uprawnienie do występu na tej popularnej imprezie, zawodnik lub system musi przejść przez nasze eliminacje. W poprzednim roku setki graczy z wszystkiego świata rywalizowało w 6 tytułach na PC i konsole.

O admin

Sprawdź także

Biegasz już od jakiegoś czasu, kilka razy w tygodniu, regularnie, że niemal codziennie.

Biegasz już od każdego czasu, kilka razy w tygodniu, regularnie, że prawie codziennie. Swoje treningi …