Strona główna / Bez kategorii / Jaką rolę odgrywa zabawka w rozwoju dziecka?

Jaką rolę odgrywa zabawka w rozwoju dziecka?

zabawkiZłym ekspertem w kupowaniu zabawek jest modny rynek zabawkarski, który zachęca poprzez kolorowe informacji i gazety do kupna produktów modnych, kosztownych, atrakcyjnych wizualnie, ale zwłaszcza w żaden środek nie pobudzających rozwoju dziecka. W współczesnym ludziom powinien myśleć o umiarze, żebym nie kupować dziecku po kilkanaście lalek Barbie, bo wszystka spośród nich istnieje taka jedna a dziecko nie będzie używało wymyślić przyjemności z lalką. Wystarczy kupić samą bądź dwie i dokupić odpowiedni dobór akcesoriów, wówczas dziewczynka posiada dłuższe miejsce do popisu.
Pytania dotyczące problemu znaczenia zabawki w utrzymaniu dziecka w wieku przedszkolnym, przeprowadziła Pani Sylwia Kustosz w Przedszkolu nr 33 im. Kubusia Puchatka w Lublinie, w kwietniu 2010 roku. W doświadczeniu wzięło udział 40 dzieci,
25-pięciolatków oraz 15 sześciolatków. Z analizy przeprowadzonych badań wynika, że:
Dziewczynki najchętniej interesują się: lalkami Barbie, lalkami Polly Pocket oraz pet shopami. Chłopcy zaś – klockami lego, bakuganami oraz transformersami. Zabawki określone przez dzieci jak też szczególnie piękne są nadal wymagane w telewizji, prasie. Dziewczynki podziwiając piękne opinii i stroje lalek Barbie, przesiąkają taką wizją ideału kobiety. Barbie nie istnieje teraz tylko zabawką, stoi się bohaterką, ikoną do naśladowania. Powstają całe serie filmów o Barbie, które wskazują, że sylwetka i popularność to wszystek sens bycia kobiety. Zabawom lalkami towarzyszy zabawa pet shopami – figurkami młodziutkich zwierzątek o zaburzonych proporcjach, wyglądających na potrzebę opiekowania się nimi. Taki rodzaj mienia zwierząt może doprowadzać do mylnego wyobrażenia, że kotki czy psy są zawsze małe, piękne i czyściutkie.
Chłopcy darzą niesłabnącą sympatią zabawy klockami lego, chętnie wybierają zabawy konstrukcyjne, wymagające zdolności technicznych, planowania. Niestety zestawy klocków lego obracają się wraz z biegami rynku, stąd tematyka gier jest założona z głowy, np. Lego Stars Wars Gwiazda Śmierci czy Lego Piraci z Karaibów. Na prości z klockami znane są zabawy bakuganami – figurkami z japońskiej serii Bakugan: Młodzi Wojownicy. Bakugany przyjmują waleczne pozycji i złe miny, przyciągają do agresywnych zabaw. Z zmiany transformersy to rzeczy, które naszą techniką konstrukcyjna stymulują logiczne myślenie, manipulację, jednak inspirują zabawy skupione wokół wojny, walki, rywalizacji.
Żadne z dzieci mających wkład w poszukiwaniu nie uznało za dobrą zabawkę gry planszowej, piłki czy drewnianych pojazdów. Budzący się wniosek: dziecko patrzy raczej na stan zabawki, kolory i popularność wśród rówieśników. Zdecydowanie osłabła rola socjalizacyjna zabawki – zabawki korzystne dla mężczyzn nie są dobre dla dziewczyn i odwrotnie. Zabawki podejmowane przez dzieci rzadko dają szansę dużego ich przeznaczenia. Konkretne wybory i urządzenia sprawiają, że zabawki są skupione na prostej pracy również z głowy narzuconej tematyce. Dziecko w dotyku z zabawką dane jest przed dokonanym wyborem – narzuconym schematem zabawy, do którego wymaga się dostosować.

O admin

Sprawdź także

Witamina C lewoskrętna – obalamy niebezpieczny mit towar stanowi promowany

Poznaj najaktualniejsze rady dotyczące różne witaminy C lewoskrętnej. Efekt ostatni jest proponowany poprzez kilku nieuczciwych …