Strona główna / stomatologia / Jak wynikała i kształciła się stomatologia w Polsce

Jak wynikała i kształciła się stomatologia w Polsce

Reklama: Naprawa protez Bydgoszcz

Dużo osób twierdzi, że kłopoty z próchnicą pojawiły się dopiero wraz ze słodyczami. Badania archeologiczne dowodzą jednak, iż ta dolegliwość była praktycznie od zawsze. Znaleźć ją ważna choćby w zębach dinozaurów, jakie korzystają ponad 2 miliony lat. Z ostatniego też względu już od pojawienia się człowieka starano się konkurować spośród aktualnym punktem. O higienę jamy ustnej dbano już 5 tys. lat temu, używając rozwidlonych gałązek jako szczoteczek. Pierwsze plomby można i odkryć w ciele egipskich mumii. 

Decyduje się, że polska stomatologia urodziła się w tokach Kazimierza Wielkiego, który ufundował Akademię Krakowską. Dzięki temu zaczął się powolny rozwój medycyny naukowej, w tym dentystyki. W średniowiecznej Polsce jednak leczeniem lub próbą leczenia zębów głównie skupiały się cechy rzemieślnicze chirurgów, które trudniły się tym zajęciem w wielu regionach Polski aż do XIX wieku. Statut czeladników chirurgicznych, jaki stał zdecydowany w 1617 r. gwarantuje, że osoba, jaka się nim posługuje jest następujące umiejętności: golenie, wcieranie maści, stawianie baniek, upuszczanie krwi czy rzeczywiście usuwanie zębów. Istnieli zatem dlatego specjaliści od wszystkiego. Dziś trudno sobie wyobrazić, iż w toku wizyty u fryzjera prosimy więcej o ekstrakcję naszego zęba.

W 1815 roku oddziaływano na ostatnie, aby w Nauce Podstawowej Krakowskiej, osoby, który ubiegają się o prace w oficynie medycznej, były przeszkolone między drugimi w obszarze odpowiedniego wyrywania zębów. 30 lat później ustalono natomiast, czym może poruszać się magister chirurgii w ramach swojej pracy zawodowej. W branży stomatologii istniałoby zatem : wyrywanie, czyszczenie, a ponadto tzw. osadzanie zębów. Jednak aż do przodu XIX wieku chirurdzy bardzo rzadko zatrzymywali się ich oczyszczaniem i wypełnianiem zębów, zawierając się często na ich ekstrakcji.

Początek XIX wieku to sezon pojawienia się wędrownych specjalistów z odległych krajów, jacy mieli zdecydowanie większe kompetencje i dużo częściej cieszyli się leczeniem zębów niż ich leczeniem. Dokumenty pamiętają oraz o pruskim dentyście, który posiadał wstawiać pojedyncze zęby, jak a wszystkie protezy. Warto dodać w tym pomieszczeniu nazwisko Jan Aschera, który posiadł umiejętność wytwarzania plomb o kolorze zbliżonym do samodzielnego koloru zębów. Daje to wtedy i o tym, że estetyka nabierała stanowiska w strefie stomatologii. 

Pierwszym profesor stomatologii był Rafał Józef Czerakowski, która polecał się nie tylko usuwaniem zębów, ale oraz ich złamaniami oraz kształtami zapalnymi. Również Prof. Ludwik Bierkowski polecał się wieloma zagadnieniami z tego aspektu, takimi jak zmiany nowotworowe szczęk czy usuwanie tzw. „zajęczej wargi”.

W różnej połowie XIX wieku stomatologia ulega branży i zostaje wyodrębniona z licznej dziedziny chirurgii. W 1902 roku powstaje pierwszy Instytut Stomatologii w Krakowie.

O admin