Strona główna / agroturystyka / Jak Norwegia to rzeczywiście fiordy, ogromne skalne rozpadliny wdzierające się głęboko w ląd, natomiast w paru miejscach przecinające całą Norwegię.

Jak Norwegia to rzeczywiście fiordy, ogromne skalne rozpadliny wdzierające się głęboko w ląd, natomiast w paru miejscach przecinające całą Norwegię.

Jak Norwegia to oczywiście fiordy, ogromne skalne rozpadliny wdzierające się dobrze w ląd, natomiast w niewiele miejscach przecinające całą Norwegię. Stąd podróżując po tym świata trzeba dodawać się z niespodziewanym, ale sporym wydatkiem – opłatami promowymi. Ale za to która frajda…! I za symboliczna oplata można załapać się na rozdawane na pokładzie pyszne naleśniki z syropem klonowym.

Powstały przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych. Miejscami ich brzegi stają się niemal pionowe, a wysokość ścian dochodzi nawet do kilometra. Największy z fiordów, Sognefjord ma również 200 km długości (niektóre źródła podają, że również dużo duży stanowi jeden z fiordów na Grenlandii). Obok jego końców dużo jest lekkich, norweskich wiosek, które zachwycają swoją strukturą i spokojem. Można go zwiedzać na pokładzie licznych niewielkich promów, które lecą w kilkunastu miejscach. Gdy chce dużo to najlepszy z fiordów porównywalny jedynie z równoległym do niego Nordfjordem. Pomiędzy nimi jest lodowiec Jostedalsbreen – największa pokrywa lodowa w Europie. Warto wyselekcjonować się do stóp lodowcowego języka, bo z roku na rok istnieje on coraz mniejszy. Komu nie wystarczają te możliwości powinien wybrać się nad zygzakowaty Geirangerfjorden, który oferuje – podobno – najwspanialszy krajobraz. Rewelacyjna jest również widokowa półka wisząca nad jego pionową ścianą. Nie dla mieszkańców z środkiem wysokości. Również inni wielbiciele norweskich klimatów twierdzą, że na byto najpiękniejszego zasługuje Eidfjorden, który wrzyna się bardzo głęboko w ląd, i w otoczeniu wybierają się: lodowiec Hardangerjøkulen, wodospad Skykkjedalsfossen oraz Vøringfossen – najwyższy wodospad w Norwegii, wychodzący z wysokości 150 metrów. Norwegia nie jest popularnym krajem, ale przy odrobinie zachodu można znacząco zmniejszyć koszty pobytu. Chociażby szukając noclegów w chatkach na kempingach (z kuchnią) i poprzestając na handlach w dorosłych marketach. Zwłaszcza że Norwegia, jak kilka innych krajów, uczy abstynencji…

O admin

Sprawdź także

Niektórzy wybierają wyjazdy na polską rękę, właśni wolą wycieczki zorganizowane.

Niektórzy wybierają wyjazdy na inną rękę, inni wolą wycieczki zorganizowane. Niezależnie od tegoż na jaką …