Home / agroturystyka / Jak Norwegia to rzeczywiście fiordy, ogromne skalne rozpadliny wdzierające się głęboko w ląd, natomiast w paru miejscach przecinające całą Norwegię.

Jak Norwegia to rzeczywiście fiordy, ogromne skalne rozpadliny wdzierające się głęboko w ląd, natomiast w paru miejscach przecinające całą Norwegię.

Jak Norwegia to oczywiście fiordy, ogromne skalne rozpadliny wdzierające się dobrze w ląd, natomiast w niewiele miejscach przecinające całą Norwegię. Stąd podróżując po tym świata trzeba dodawać się z niespodziewanym, ale sporym wydatkiem – opłatami promowymi. Ale za to która frajda…! I za symboliczna oplata można załapać się na rozdawane na pokładzie pyszne naleśniki z syropem klonowym.

Powstały przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych. Miejscami ich brzegi stają się niemal pionowe, a wysokość ścian dochodzi nawet do kilometra. Największy z fiordów, Sognefjord ma również 200 km długości (niektóre źródła podają, że również dużo duży stanowi jeden z fiordów na Grenlandii). Obok jego końców dużo jest lekkich, norweskich wiosek, które zachwycają swoją strukturą i spokojem. Można go zwiedzać na pokładzie licznych niewielkich promów, które lecą w kilkunastu miejscach. Gdy chce dużo to najlepszy z fiordów porównywalny jedynie z równoległym do niego Nordfjordem. Pomiędzy nimi jest lodowiec Jostedalsbreen – największa pokrywa lodowa w Europie. Warto wyselekcjonować się do stóp lodowcowego języka, bo z roku na rok istnieje on coraz mniejszy. Komu nie wystarczają te możliwości powinien wybrać się nad zygzakowaty Geirangerfjorden, który oferuje – podobno – najwspanialszy krajobraz. Rewelacyjna jest również widokowa półka wisząca nad jego pionową ścianą. Nie dla mieszkańców z środkiem wysokości. Również inni wielbiciele norweskich klimatów twierdzą, że na byto najpiękniejszego zasługuje Eidfjorden, który wrzyna się bardzo głęboko w ląd, i w otoczeniu wybierają się: lodowiec Hardangerjøkulen, wodospad Skykkjedalsfossen oraz Vøringfossen – najwyższy wodospad w Norwegii, wychodzący z wysokości 150 metrów. Norwegia nie jest popularnym krajem, ale przy odrobinie zachodu można znacząco zmniejszyć koszty pobytu. Chociażby szukając noclegów w chatkach na kempingach (z kuchnią) i poprzestając na handlach w dorosłych marketach. Zwłaszcza że Norwegia, jak kilka innych krajów, uczy abstynencji…

About admin

Check Also

Niektórzy wybierają wyjazdy na polską rękę, właśni wolą wycieczki zorganizowane.

Niektórzy wybierają wyjazdy na inną rękę, inni wolą wycieczki zorganizowane. Niezależnie od tegoż na jaką …