Grand Theft Auto 2 Multiplayer – GTA2 Manager

Grand Theft Auto 2 posiada wbudowany tryb multiplayer, który umożliwia grę w maksymalnie sześć osób na jednym serwerze, poprzez sieć LAN lub internet. Niemniej jednak rozgrywka możliwa jest jedynie po wcześniejszym połączeniu się z konkretnym adresem IP osoby hostującej grę – brak tutaj wyszukiwarki serwerów.

Uwaga: W przypadku chęci wyszukania dostępnych serwerów konieczne jest pobranie zewnętrznej aplikacji o nazwie GTA2 Game Hunter.

Poradnik ten opisuje w jaki sposób uruchomić tryb multiplayer w GTA2, wykorzystując program GTA2 Manager. Najłatwiejszą alternatywą na wyszukanie dostępnych graczy jest program GTA2 Game Hunter.

Tworzenie sesji gry

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest uruchomienie programu gta2manager.exe znajdującego się w głównym folderze z grą.

GTA2 Manager Network

Przechodzimy do zakładki Network i z listy wybieramy połączenie internetowe TCP/IP . Nową sesję gry tworzymy po kliknięciu w przycisk Start Network Game. W przypadku osoby hostującej grę pole Protocol Connection musi pozostać puste.

Uwaga: By ktokolwiek mógł połączyć się z naszą sesją gry musi znać nasz adres IP. W przypadku gry w sieci LAN, należy łączyć się z jednym z aktywnych adresów IPv4 – uruchom cmd.exe i wpisz IPCONFIG.

W nowym oknie należy wpisać swoją nazwę gracza (nick) i utworzenie serwera gry przyciskiem Create.

GTA2 Manager Nick

Następnie wybierz mapę i skonfiguruj serwer wedle własnego uznania (ilość zabójstw by wygrać, czas gry itp.). Ostatnim krokiem jest zaproszenie znajomych do rozgrywki.

GTA2 Manager Lobby

Dołączanie do istniejącej gry

Tutaj także naszą pierwszą czynnością jest uruchomienie programu gta2manager.exe znajdującego się w głównym folderze z grą.

GTA2 Manager Network

Przechodzimy do zakładki Network i z listy wybieramy połączenie internetowe TCP/IP . W polu Protocol Connection wpisujemy adres IP osoby hostującej grę. W przypadku rozgrywki w sieci LAN to pole może pozostać puste lub należy wpisać adres sieci LAN (patrz tworzenie sesji gry). Następnie przechodzimy dalej poprzez kliknięcie przycisku Start Network Game

GTA2 Manager Join

Jeżeli w tej chwili widzisz serwer osoby hostującej grę, po prostu kliknij przycisk Join. Jeżeli natomiast lista serwerów jest pusta, poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy.

  • upewnij się, że łączysz się z poprawnym IP
  • upewnij się, że nie łączysz się przy pomocy routera lub twoje połączenie nie jest blokowane przez firewall
  • otwórz porty 47624 TCP/UDP oraz 2300-2400 TCP/UDP (zakres 100 portów)

GTA2 Manager Join

Pozamykaj wszelkie aplikacje, które mogą spowolnić twoje łącze i oczekuj aż host rozpocznie grę.

FAQ

Pytanie: Dlaczego mój kumpel biegnie w ścianę?

Odpowiedź: Może jest po prostu walnięty, albo gra się zdesynchronizowała. Jeżeli po pewnym czasie gra nie wróci do ładu musisz wyjść z gry i połączyć się ponownie.

P: W jaki sposób mogę powstrzymać desynchronizację?

O: Nie możesz tego powstrzymać całkowicie, ale możesz ograniczyć częstość jego występowania. W tym celu używaj takiej samej wersji gry jak Twoi przeciwnicy. Desynchronizacja jest powodowana również wybuchami, więc nie zakładaj wielu bomb w autach. Im większa liczba graczy na serwerze tym większe prawdopodobieństwo, że któryś z nich załapie ‚Timeout’a’.

P: Dlaczego gra jest tak powolna?

O: GTA 2 nie zostało napisane pod połączenia dialup o wysokim stopniu utajenia. Nawet jeżeli posiadacie internet szerokopasmowy gra może naprawdę ‚zmulać’, gdy jesteś daleko od swojego oponenta. Oczywiście powodem tej sytuacji może być aktywny program p2p – należy go wyłączyć.

P: Jak wysłać wiadomość?

O: Wciśnij F10 by otworzyć konsolę chatu. P napisaniu wiadomości wciśnij enter by ją wysłać.

P: Co oznacza ‚Game file ‚GTA2.exe’ is different’?

O: Powyższy komunikat informuje Cię, że Ty i Twój kumpel używacie odmiennych wersji gry. Zalecane jest używanie darmowej wersji, którą znajdziecie w naszym downloadzie.

P: Co oznacza ‚Style file ‚dataste.sty’ is different’?

O: Komunikat oznacza, że posiadasz inny plik niż jeden z Twoich oponentów. Upewnij się, że w katalogu z grę posiadasz takie same pliki jak reszta.