Strona główna / agroturystyka / Góry Stołowe są grupą górską leżącą w Sudetach Środkowych na lokalu Własny a Czech.

Góry Stołowe są grupą górską leżącą w Sudetach Środkowych na lokalu Własny a Czech.

Góry Stołowe są grupą górską stojącą w Sudetach Środkowych na kraju Polski i Czech. Jest zatem jedno spośród najefektowniejszych natomiast wyraźnie rzadkich pasm górskich postawionych w Polsce. Krajobraz Gór Stołowych wyróżnia się bogactwem dobrych form skalnych przybierających niepowtarzalne kształy. Stanowi aktualne wartość unikatowej budowy geologicznej Gór Stołowych, które określane są do rzadko spotykanych gór płytowych.

Góry Stołowe zrobione są z poziomo zalegających warstw piaskowca, przedzielonych warstwami nieprzepuszczalnych margli. Zróżnicowana odporność skał na procesy wietrzeniowe sprawiła do wytworzenia efektownej rzeźby skalnej przyjmującej postać labiryntów, grzybów, czy bram skalnych.[1] Z porady na plusy krajobrazowe i przyrodnicze w 1993 roku utworzono Park Narodowy Gór Stołowych obejmujący najcenniejsze obszary pasma ze Szczelińcem Wielkim, Błędnymi Skałami i Skalnymi Grzybami. 

Pomimo malowniczego krajobrazu Góry Stołowe nie przekraczają wysokości 1000 metrów. Pod względem wielkości zdecydowanie góruje umieszczona w Polsce południowo-wschodnia część pasma. Zakłada się tutaj najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (919m), i więcej Skalniak (915m), Mały Szczeliniec (896m), Narożnik (849m). Na gruncie Polski stoi i pasmo Zaworów, stanowiące północno-zachodni kraniec Gór Stołowych, gdzie najwyższym zakresem jest Róg (715m). Część środkowa Gór Stołowych leży na obszarze Czech i nazywana jest Wyżyną Broumowską. W czeskiej części Gór Stołowych wybiera się Broumowskie Skały oraz Skały Adrszpasko-Teplickie, gdzie najwyższymi wzniesieniami są odpowiednio Bozanovsky Spicak (773m) oraz Cap (786m). Pod względem topografii Góry Stołowe na północnym-zachodzie graniczą z Masami Kamiennymi, i z wschodu ograniczone są Obniżeniem Ścinawki oraz Kotliną Kłodzką. Na południu Góry Stołowe zapoznają się z Górami Orlickimi oraz Górami Bystrzyckimi. Z zachodu czeska część Gór Stołowych mała jest Kotliną Broumowską. 

Góry Stołowe są szeroko udostępnione dla ruchu turystycznego. W następstwie wytyczonych jest wielu szlaków turystycznych, umożliwiających zobaczenie najliczniejszych frajdy Gór Stołowych, przy czym trasy turystyczne w terenie Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał są płatne. U stóp Gór Stołowych ustawione są znane miejscowości uzdrowiskowe: Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój oraz Polanica Zdrój. Istotne stanowienie dla turystyki jest Ważna Stu Zakrętów łącząca Radków z Kudową. Efektownie poprowadzona trasa umożliwia dojazd do Karłowa, jaki stanowi pierwszą bazę wypadową w region Szczelińca. Wykorzystując tzw. Drogę Aleksandra można dojechać więcej do Złych Skał. W najulubieńszym sąsiedztwie Gór Stołowych otrzymuje się Bazylika w Wambierzycach, Kaplica Czaszek w Czermnej oraz Muzeum Druku w Dusznikach Zdroju. W czeskich Górach Stołowych wielką popularnością zajmują się bardzo efektowne Skały Adrszpasko-Teplickie tzw. Skalne Miasta. Dogodny dostęp do Czech zapewnia przejście graniczne Kudowa-Słone, do jakiego wykonywa droga krajowa nr 8 (trasa europejska E67).

O admin

Sprawdź także

Niektórzy wybierają wyjazdy na polską rękę, właśni wolą wycieczki zorganizowane.

Niektórzy wybierają wyjazdy na inną rękę, inni wolą wycieczki zorganizowane. Niezależnie od tegoż na jaką …