Strona główna / Porady / Gdzie dobrze można spotkać niedźwiedzia? A gdy zachować się w razie takiego spotkania?

Gdzie dobrze można spotkać niedźwiedzia? A gdy zachować się w razie takiego spotkania?

Niedźwiedź brunatny, najpotężniejszy ssak drapieżny w Polsce, zadomowił się w Beskidzie Żywieckim i Śląskim – informuje „Dziennik Zachodni”. Gdzie oczywiście można spotkać niedźwiedzia? Oraz gdy obronić się w razie takiego spotkania?

Dotychczas sądziliśmy, że polskie niedźwiadki są wyłącznie transgraniczne; zakładają się latem w własne lasy, ale wolą zimować w gawrach na Słowacji, bo tam śnieg leży krócej i góry są mniej tanie.

Z kilku lat stale zimują one na zboczach Romanki oraz Wyjątkowej Raczy, tu przychodzą więcej na świat małe niedźwiadki. Z pewnej strony ponowna obecność drapieżników cieszy, z kolejnej bywa utrudnieniem życia codziennego mieszkańców Żywiecczyzny. Niedźwiedzie wychodzą czasem z lasu w szukaniu odpowiedniejszego pokarmu. Przed rokiem w strefach Korbielowa sam z drapieżników zaatakował owce. W współczesnym roku inny typ zdemolował pasiekę w gminie Jeleśnia.

Z serii w Beskidzie Śląskim są kolejne dwa, żerują w okolicach Skrzycznego i Baraniej Góry. Doktor często uważa ich wyrazy w rejonie potoku Zimnik w masywie Skrzycznego. Niedźwiedzie widziano tez w nowym momencie w rejonie Babiej Góry, w przestrzeniach schroniska na Markowych Szczawinach.

Czy turyści powinni obawiać się niedźwiedzi? Zdaniem lekarzy nie. Nie jest się czego bać. Niedźwiedzie w obecnym przebiegu są dobrze od tego miejsca. Na trasa wyczują człowieka, a nasz zapach im nie stanowi w styl. Wybierają się, gdyż istniejemy także za hałaśliwi. Na naturalne spotkanie z niedźwiedziem właściwie nie jesteśmy szans. One myślą, że dopiero wieczorem, jak my się wycofujemy z lasu, one potrafią podejść bliżej. I podejmują, bo dają swoje ślady.

Zwiększone ryzyko spotkania z niedźwiedziem prezentuje w nocy. Dlatego poprawia się nocnych jazd po Tatrach, Beskidach czy Bieszczadach. Choć niedźwiedzie unikają spotkania z przedstawicielami, to gdy zostaną zaskoczone mogą stanowić śmiertelnie niebezpieczne.

Jak się wziąć w razie spotkania z niedźwiedziem? Niedźwiedź brunatny nie traktuje człowieka jako potencjalnej ofiary: nie będzie wymagał cię zjeść. Jeśli dotrze do spotkania koniecznie zachowaj spokój. nie kojarz się do stworzenia. Jeżeli niedźwiedź cię także nie zauważył, wycofaj się cisza i dokładnie, jeżeli nie będzie oglądał w twoją stronę. Obserwuj go. Nie krzycz, bo w ostatni rozwiązanie potrafisz go zadziałać i skłonić do ataku.

Jeżeli zwierzę cię zauważy, nie biegnij, wtedy zapewne spowodować pogoń! Niedźwiedź przebywając na tylnych łapach bada otoczenie, aby potwierdzić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Przedstaw mu, że korzysta do działania z przedstawicielem. Wyprostuj się, oddaj mu potrafić o swojej obecności mówiąc niskim, stanowczym głosem i dokładnie wymachuj rękoma ponad głową. Wycofaj się długo i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś – wcale nie uciekaj! Stale obserwuj niedźwiedzia. Staraj się być pełnym. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to wyraz agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, zostań na indywidualnym znaczeniu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans wycofując się powoli.

Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, stawiając przed sobą pewien przedmiot. W sukcesu, kiedy więc nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W ostatniej książce osłonisz osobę i kark. Jeśli posiadasz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż dłoni na szyi i pomagaj głowę – przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często występuje twarz. Udawaj martwego. Gdy atak ustanie, zaczekaj, aż zwierzę przełożyli się definitywnie.

O admin

Sprawdź także

Co uczynić w ciągu urlopu z polskimi roślinami doniczkowymi? Jak ułatwić im przetrwać, gdy my wyjeżdżamy?

Reklama: Poczta kwiatowa Żnin Co Oczywiście najskuteczniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie kwiatów pod kontrolą zaprzyjaźnionych znajomych …