Strona główna / Bez kategorii / Gdyby wygra opcja Brexit, to Polacy winnyście

Gdyby wygra opcja Brexit, to Polacy winnyście

Wyobraźmy siebie, iż istnieje paręnaście minut po północy. Pierwsze danie, sondażowe owoce wskazują, że większa część Brytyjczyków inkrustowałaby droga Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brexit staje się faktem. Co teraz oczekuje Polaków mieszkających na Wyspach oraz ich szkoły?

Napis opublikowany został początkowo w Magazynie TVN24 w maju br. Naprowadzamy go w związku spośród dzisiejszym referendum ws. Brexitu.

Rozumie się samo przez się owo ale wręcz pesymistyczna prognoza. Nie sposób w tym momencie zgodnie zaplanować, jaki będzie rezultat referendum, w którym mieszkańcy Wielkiej Brytanii zadecydują, jednakowoż ich kraj pokutowanie w Zgodzie, czy opuści ją po powyżej 40 latach od wstąpienia aż do przebrzmiałej EWG. Głosowanie będzie zero-jedynkowe – czy też jesteś za obecnością w UE, albo chcesz wystąpienia z niej. Nie będzie żadnej trzeciej drogi. Jeśli Wyspiarze wybiorą Brexit, będzie to świadczyć liczne kłopoty dla Polaków mieszkających a pracujących w Licznej Brytanii oraz ich rodzin w Polsce. Jednak nawet jeśli Brytyjczycy zdecydują o pozostaniu w UE, sytuacja Polaków w Anglii, Walii, Szkocji i Północnej Irlandii może się bez ogródek zdemoralizować.

Typ I. Niewiele się zmieni

W największym stopniu optymistyczny scenariusz gwoli mniej więcej 800-900 tys. Polaków mieszkających, pracujących czy studiujących w Obfitej Brytanii jest taki, że wsio trwa dla nich po leciwemu. Nie zmienia się ich stan prawny imigracyjny, mając pracę i mieszkanie, mogą w przyszłości wykorzystywać z priorytetów, jakie sprezentowałaby im decyzja o otwarciu rynku opowieści gwoli Polaków po dojściu do Unii Europejskiej w 2004 r. W takim korzystnym scenariuszu nawet ewentualny obowiązek specjalnego zarejestrowania swojego statusu nie będzie problemem, jeśli pozostanie tylko administracyjną drogą. Niewykluczone, iż rząd brytyjski, realizując Brexit, nie będzie chciał komplikować sytuacji lokalnych firm, jakiego zatrudniają Polaków, zaś dlatego pozwoli, aby wszystko zostało po nieprzełożonemu.

W przypadku Brexitu tego rodzaju gatunek istnieje w gruncie rzeczy korzystny, ale w tej beczce miodu jest też dziegciu. Jeśli Brytyjczycy zagłosują za wyjściem z Unii Europejskiej, to nawet gdy obecni w tej chwili na Wyspach Polacy nie zagubią swoich praw, może zajść do tego, że wystartują natrafiać się spośród znakami większej niechęci czy wredności. Być może wielu Anglików, Walijczyków czy Irlandczyków zaskoczy odnosić się aż do Polaków nieprzyjaźnie, podkreślając, że są niewrażliwie rozróżniani w charakterze obcy, którzy zabierają pracę a mieszkania. Jest dozwolone sobie wyobrazić, że wielu Polaków spotka się z reakcjami w rodzaju: „Co jeszcze w tej okolicy postępujecie? Wyszliśmy z Zgodzie Europejskiej, więc wyjeżdżajcie do swojego kraju! Nie macie tu czego szukać. My sami będziemy decydować, kto u nas ma prawo mieszkać i pracować”.

Może to daleka podobieństwo, atoli po II wojnie powszechnej, kiedy ogromna rzesza Polaków, żołnierzy Naszych Krzep Zbrojnych na Zachodzie, uległa na Wyspach Brytyjskich, nie chcąc powracać do dowodzonego przez komunistów kraju, wielu Brytyjczyków odnosiło się do nich wrogo. „Co tu coraz robicie? Wojna się przerwała! Wracajcie do se” – powiadano aż do byłych krajowych żołdaków i oficerów w sklepach, zakładach pracy czy egzaminach. Szybko w nirwana poszły zapłata Polaków dla Znacznej Brytanii w wojnie z Niemcami.

Symptomy takiej ansy zdołają iść dalej a drasnąć np. niekrajowych studentów. Nie zostaną oni może usunięci spośród akademii, jednak będą musieli płacić znacznie za naukę, np. tyle, ile płacą dziś Amerykanie, Japończycy, bogaci Saudyjczycy ewentualnie Rosjanie. Co więcej zdołają poniechać prawo do długów studenckich, na które wielu z nich liczy na równych prawach ze scholarami z całej Unii i z Wielkiej Brytanii. Komisje stypendialne czy grantowe mogą, nawet zupełnie nieformalnie, eliminować wnioski polskich żaków na zasadzie: Polacy a w rzeczy samej już wykorzystali wiele na obecności w Wielkiej Brytanii, teraz trwanie na dopomaganie naszych „tutejszych” studentów.

Wariant II. Potrzebne obywatelstwo

Drugi wariant jest mniej optymistyczny, ale nie oznacza natychmiastowej katastrofy. Jeśli zwyciężą zwolennicy Brexitu, owo i tak negocjacje o warunkach opuszczenia Zgodzie Europejskiej przez Wielką Brytanię potrwają dwa lata i będą bardzo skomplikowane. Powiedzmy, że nastąpi ono do 1 lipca 2018 r. Można zakładać, że Polacy na Wyspach zachowają swój status właśnie do tego momentu. Będą być wyposażonym dwa lata na przygotowanie się do następnych warunków, jakiego określą właśnie rozmowy spośród Unią. Istnieć może okaże się, że prawa specjalności i zamieszkania nie zostaną nam odnowione, natomiast pozostać na Wyspach na mozolniej będą zdołaliby tylko niniejsi, którzy otrzymają specjalne pozwolenie (coś w rodzaju amerykańskiej zielonej karty) lub ci, jacy uradzą się zostać obywatelami brytyjskimi, a ich wnioski zostaną pozytywnie przeanalizowane.

Do rzeczonej pory przepisy brytyjskie są wcale liberalne. Jest dozwolone zostać mieszkańcem Stłoczonego Królestwa, jeśli kilka lat legalnie przebywa się na Wyspach, płaci się podatki, jest się ubezpieczonym oraz dysponuje się legalną, krainą pracę i aż do tego jest się z trudem zakorzenionym w społeczeństwie brytyjskim (np. poprzez złożonego małżeństwo). Jednak jeśli Polacy gremialnie zaczną zasypywać brytyjskie MSW podaniami o obywatelstwo, to rząd brytyjski może, biorąc pod uwagę sukces konkurentów Sztamie Europejskiej, większość takich podań odrzucić i nie aprobować odwołań. Dodatkowym utrudnieniem może istnieć fakt, iż plus wielu obywateli UE spośród kantów bogatszych od Polski, np. z Francji czy Niemiec, będzie reflektowało zdobyć brytyjskie obywatelstwo, zabezpieczając swoje dotychczasowe interesy po Brexicie. Wtedy nie można wykluczyć, że choć niektórzy urzędnicy brytyjscy, wskazując się uprzedzeniami w związku do biedniejszych państw UE, będą preferowali dopłata obywatelstwa bogatszym.

Rodzaj III. Prędki wyjazd spośród kraju

Kolejny wariant jest już śmiałość negatywny. Zwycięstwo „brexitowców” oznaczać może, iż rząd brytyjski niby z dnia na dwadzieścia cztery godziny zacznie wprowadzać ograniczenia dla obywateli UE, którzy w tej chwili pracują czy badają na Wyspach. Niemal spośród dnia na dwadzieścia cztery godziny wobec tego Polacy staną przed ogromną niewiadomą. Być może część z nich będzie musiała aktualnie sądzić o wyjeździe z Kolosalnej Brytanii do Mowa ojczysta bądź aż do cudzych europejskich państw. Naturalnie Londyn może w owym czasie dokonać inicjacji nadzwyczajne rozróżnienia w odcinkach gospodarki i np. zezwolić jednym wykonywać pracę dalej, a nieodrębnym nakazać stopniową rezygnację z posady.

Wszyscy ci, którzy pracują na czas zarysowany, mogą mieć nie lada kłopot w odnowieniu umów o zatrudnieniu, dlatego że pracodawcy brytyjscy lub pozyskaną nakaz wygaszania takich umów i nieodnawiania ich, czy też po prostu, widząc antyeuropejskie i antyimigranckie tryby, nie będą skłonni aż do odnowienia kontraktów. Ów wariant oznacza podobnie, że Polacy planujący odjazd na Wyspy w celu podjęcia pracy i osiedlenia się w ową stronę na mozolniej będą musieli albo porzucić plany, albo poważnie się zastanowić, czy wskazane jest ryzykować wyjazd tudzież pracę na nieciemno. Wydawać iżby się mogło, że po 2004 r., od kiedy Polska istnieje w Federacji Europejskiej, aktualnie nigdy więcej w Europie Polacy nie będą „nieprawni”. Jednak Brexit być może łatwo wskrzesić to ponure widmo.

Lach uchylony z zapory

Następujący znak spytania to w ogóle kwestia tego, na jakich zasadach Polacy będą mogli po Brexicie wjeżdżać na Wyspy Brytyjskie. Wolno mieć otuchę, że Brytyjczycy nie zdecydują się na wprowadzenie wiz, lecz wstrzymają swobodę czynu turystycznego. Ponieważ Wielka Brytania nigdy nie była członkiem zasięgu Schengen, to po wyjściu z UE może chcieć zaostrzyć kontrole na przeszkody i nakazać wszystkim wjeżdżającym okazywanie paszportu, a nie, jak aż do nierzeczonej pory, dokumentu autorskiego. To też może być spory kłopot dla Polaków, skoro na pewno wielu z nich przyzwyczaiło się do podróżowania na dowód a nawet nie wyrobiło sobie paszportu. Bezwizowy ruch do Kolosalnej Brytanii asocjowałby lecz wyłącznie wędrówce ściśle krajoznawczych i to jedynie na 3-6 miesięcy. Wszystkie wyjazdy na studia, staże, stypendia pochłaniałyby wtedy ponadprogramowych wniosków, aplikacji, zezwoleń itd.

Wskazane jest też przypomnieć, że przed wejściem naszego kancie do Fuzji Europejskiej Lachowie ułudny się na Wyspy Brytyjskie musieli się liczyć z tym, że na granicy urzędnik imigracyjny może, bez ordynowania przyczyn, po prostu odmówić zezwolenia na wjazd. Takie przepisy są pospolitego w krajach anglosaskich. Dzisiaj trochę zapominamy o tym, że tysiące Polaków, którzy próbowali się dostać do Wielkiej Brytanii po zniesieniu wiz w 1993 r., nie dały rady tam wjechać, ponieważ na granicach uznawano, że jadą na Wyspy nie w charakterze turyści, lecz w charakterze architekci, opiekunki do dzieci bądź pracownicy na hacjendach. Ten obraz Lachów cofanych spośród zaporze także może powrócić.

skrupulatnie próbować przebieg negocjacji o zasadach wyjścia Wielkiej Brytanii z Fuzji choćby po to, tak aby zorientować się w sprawach znacznie z większym natężeniem pobieżnych, które mogą złamać się okazałej zmianie. Np. czy polskie prawidła konnicy zachowają ważność na Wyspach, tak kiedy jest teraz? Czy niekrajowe dyplomy niepouczające lub te z wyższych uczelni będą uznawane dalej na Wyspach faktycznie jak dzisiaj, tzn. praktycznie bez zastrzeżeń? Jednakowoż specjalizacje nieprofesjonalne, jakże ważne dla tysięcy Lachów na Wyspach bez względu na ich status, nadal będą w całości uznawane? Czy np. polszczyzna hydraulik czy stolarz nie będą musieli kroczyć po Brexicie ponadplanowych kursów lub adaptacji?

W pewnym sensie niewiadomą jest także to, gdy Polacy będą postrzegani i traktowani za pomocą Brytyjczyków, jeśli wygrają zwolennicy Unii Europejskiej. Jeżeli takie zwycięstwo było nieznaczne, owo jest dozwolone się spodziewać, że odraza aż do Lachów a ograniczenia, zwłaszcza nieformalne, w ich zatrudnianiu, będą coraz częstsze. Tylko wyraźna porażka „brexitowców” może położyć rąbek antyimigranckim nastrojom.
Brexit jak domino?

Na pewno i zwycięstwo współzawodników UE na Wyspach doda wiatru w żagle nieodmiennym „exitowcom” w brzegach, w jakich setki tysięcy Lachów pracują zaś docieka, zarabiając lepsze pieniądze niż w Polsce zaś przesyłając miliardy złotych do kraju. Brexit nasili presję na bogate kraje, aby zaczęły pałąkowato patrzeć na biedniejszych imigrantów z UE u se. To przypuszczalnie prędzej czy później oznaczać zamykanie możliwości pracy i oświaty np. w Niemczech, Skandynawii, Francji czy Włoszech. Drzewo kraje mogą zaszantażować UE i Polskę, żądając zmian w rozkazach o wolności konkurencji i zamieszkania natomiast grożąc, że zawód tych żądań znamionować będzie sukces wyborcze wrogów Zgody Europejskiej, a nawet sposób dalszych państw spośród Federacji. Brexit może się przekształcić w rozbiórka całej obecnej struktury unijnej.

Zapoczątkowany Brexitem upadek Unii Europejskiej nie jest wyjęty. Wielu zakomunikuje: to agenda zdecydowanie przerysowany i cokolwiek realistyczny. Niekoniecznie. Brytyjskie „nie” dla Unii może uruchomić niekontrolowany łańcuch zdarzeń, łącznie spośród jakimś załamaniem się ładu europejskiego. Na czymś takim najwięcej stracą otoczenie takie jak Polacy, a na ratowanie Unii może znajdować się za późno. Polscy „suwereniści”, zwolennicy ostrego umiaru do Brukseli i obrębków „starej UE” mogą dopiero wtedy zrozumieć, co naprawdę oznacza upadek niedoskonałej, aliści jednak funkcjonującej i zapewniającej pokój Federacji Europejskiej. Skłócona Europa być może także odstraszyć Ameryka Zjednoczone, które, jak przed II wojną światową, wycofają się ze Starego Kontynentu. Dlatego sekundujmy konkurentom Brexitu. My, Polacy nie możemy kibicować jakimkolwiek „exitowcom”.

O admin

Sprawdź także

Witamina C lewoskrętna – obalamy niebezpieczny mit towar stanowi promowany

Poznaj najaktualniejsze rady dotyczące różne witaminy C lewoskrętnej. Efekt ostatni jest proponowany poprzez kilku nieuczciwych …