Strona główna / budownictwo / Etapy budowy domu

Etapy budowy domu

Reklama: Nowe mieszkania Bydgoszcz

Projektowanie

Pierwszym etapem budowy domu jest realizowanie. Zabierają się tym architekci i inżynierowie projektanci. Architekci decydują o bryle budynku, jego częściach konstrukcyjnych, wyborze artykułów do jego konstrukcji i o sposobie elewacji. Projektują i rozkład pomieszczeń wewnątrz budynku. Inżynierowie projektanci opracowują projekty instalacji, w które będzie urządzony dom.

Pomiary geodezyjne

Obszar pod postać domu wymierza geodeta. W ostatnim celu przeprowadza pomiary terenu, a efekty swej funkcji wykonywa w perspektyw mapy. Na karcie tej zaznacza charakterystyczne punkty terenu, jak również nanosi na nią całe istotne aspekty konstrukcyjne budynku, np. ściany.

Wznoszenie fundamentów, ścian, dachu

Aby murarze mogli wznieść fundamenty, pracownicy muszą zbudować w wyznaczonych miejscach specjalne wykopy. Fundamenty są ważnym punktem konstrukcyjnym budynku, ponieważ równomiernie rozkładają jego obowiązek na tłu gruntowym. Gdy fundamenty są gotowe, murarze mogą zacząć wznoszenie ścian. Ściany pragną być wykonane z odpowiednio dobranych materiałów, zależnie z tego, które będą spełniać role. Ściany nośne przenoszą ciężar stropu oraz dachu na grunty, a ściany działowe przegradzają dane wnętrza w obiekcie. Żeby zapobiec utracie ciepła w bloku, monterzy zakładają izolację termiczną, zbudowaną ze styropianu czy nowych materiałów. Budowę dachu daje się dekarzom. Kiedy ściany i dach są gotowe, monterzy wstawiają okna oraz drzwi. Całością budowy domu kieruje inżynier.

Zakładanie instalacji domowych

Wybudowany dom zakłada się w nowego sposobie instalacje i akcesoria. Elektryk zakłada instalację elektryczną, domofon, telewizję kablową; hydraulik instalację wodno-kanalizacyjną i pierwszego ogrzewania. Inni monterzy zakładają pozostałe instalacje, na przykład gazową i telefoniczną.

Prace wykończeniowe

Prace wykończeniowe w niektórych pomieszczeniach wykonują glazurnicy, malarze i stolarze. Istnieją obecne takie rzeczy, jak wykładanie ścian kafelkami, stawianie na ziemiach parkietu, malowanie i tapetowanie ścian oraz tworzenie boazerii.

Lp. Etapy budowy domu

1 projektowanie

2 pomiary geodezyjne

3 wznoszenie fundamentu, ścian, dachu

4 zakładanie instalacji domowych

5 prace wykończeniowe

O admin

Sprawdź także

Opalanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zatem co raz dużo rozpowszechniony forma ogrzewania domu. Istnieje zatem ostatnie taki podejście …