Strona główna / Nowe technologie / Energię słoneczną „łapie się” i produkuje w siłę elektryczną za pomocą baterii słonecznych, jakich elementy składowe określane są fotoogniwami lub ogniwami fotowoltaicznymi.

Energię słoneczną „łapie się” i produkuje w siłę elektryczną za pomocą baterii słonecznych, jakich elementy składowe określane są fotoogniwami lub ogniwami fotowoltaicznymi.

Energię słoneczną „trzyma się” i produkuje w działalność elektryczną za pomocą baterii słonecznych, których elementy składowe nazywane są fotoogniwami lub ogniwami fotowoltaicznymi.

Ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z dwóch, sięgających do siebie, bardzo wysokich krzemowych płytek. Na styku tych płytek pod wpływem promieniowania słonecznego powstają ładunki elektryczne. Od spodu ogniwo pokryte jest kierującą metalową powłoką, z góry – metalową siatką. Ich zamierzeniem jest odprowadzenie występującego w ogniwie prądu stałego.

Ogniwa dopasowuje się głównie w dobory. Dla potrzeb budownictwa umieszcza się je dodatkowo w ścisłych obudowach z szyb lub pleksi.

Wytworzony w ciągu dnia prąd trzeba zmagazynować, żebym móc z niego kosztować po zmroku. Wtedy potrzeby są zwykle największe. Prąd magazynowany jest dlatego w akumulatorach. Większość domowych urządzeń elektrycznych jest dostosowana do zasilania prądem zmiennym, tymczasem baterie słoneczne wytwarzają prąd stały. Aby móc z niego otrzymywać, trzeba wyposażyć instalację w falownik. Będzie on robiłeś prąd zostały w zmienny, o częstotliwości i napięciu odpowiadającym wymaganiom domowej sieci elektrycznej.

Jeśli chce się efektywnie wykorzystywać baterie słoneczne, potrzeba więc zaplanować już podczas budowania domu. Przede każdym po to, by do wymagań instalacji dostosować nachylenie dachu i jego położenie względem stron świata.

Gdzie również kiedy dać baterie słoneczne?

Gdzie? W budynkach jednorodzinnych baterie słoneczne nasuwa się zazwyczaj na dachach. Ważna je wkładać na stojakach – nad powierzchnią dachu lub – jeśli dach jest spadzisty – bezpośrednio na jego pokryciu. Baterie słoneczne można również stawiać na elewacjach, markizach, żaluzjach zewnętrznych, dachach przybudówek lub na budowach wolno stojących. Baterie zamontowane w ramach okiennych zamiast szyby mogą być jako elementy zacieniające.

Jak? Niewielkie baterie słoneczne można zainstalować samodzielnie, zamawiając u producenta gotowy zestaw wraz z informacją montażu. Wykonanie większych instalacji lepiej zlecić fachowcom.

Baterie słoneczne winnym być skierowane na południe, ale potrafią stanowić trochę odchylone z tego zakresu. Nie powinno się ich układać w mieszkaniach zacienionych. Bateria pracuje najefektywniej, kiedy jej rzeźba jest nachylona do poziomu pod kątem dopuszczonym do 30°. Jeśli zamontuje się ją pionowo, jej wydajność będzie 5-35% mniejsza, a za wówczas nie zakryje jej śnieg ani opadające z drewien liście. Do baterii winien być bezpośredni dostęp, by można stanowiło ją wyczyścić.

Ile prądu można wziąć z baterii słonecznych?

W czasu roku w Polsce z 1 m2 baterii słonecznych można pobrać do 100 kWh energii elektrycznej. Teoretycznie więc ogniwo o powierzchni 25 m2 jest w stanie zaopatrzyć w energię elektryczną średniej wielkości dom jednorodzinny. Jednak pod warunkiem, że nie będzie się jej brać do podgrzewania wody oraz ogrzewania domu. 

Upowszechnienie wytwarzania prądu z działalności słonecznej to jedyne spośród ważniejszych działań na najpodobniejszą przyszłość. Przeszkodą są wysokie ceny koniecznych do tego ustrojstw.

W krajach Europy Zachodniej – dzięki pomocom i preferencyjnym kredytom – baterie słoneczne stają się tak popularne. Lecz także w Polsce pojawiają się pierwsze domy z naturalnymi „elektrowniami” na dachach, jednak jesteśmy tylko kilka firm, jakie oferują baterie słoneczne. Zazwyczaj są to instytucje, które specjalizują się w sprzedaży oraz ułatwianiu ekologicznych i indywidualnych źródeł energii. Zapewniają pełną obsługę: od projektowania do montażu i obsługi serwisowej.

To, ile ogniw trzeba zamontować (dwa lub może dziesięć), nazywane jest sam. Zależy od wartości zakładu oraz zapotrzebowania na moc elektryczną.

Natura jest kapryśna. Słońce bynajmniej nie chce „dawać” najwięcej energii wtedy, kiedy jest ona znacznie pożądana. Przeważnie jest bezpośrednio przeciwnie. Co produkować z nadmiarem prądu, którego nie można skorzystać we polskim zakresie? W końcach Europy Zachodniej ważna go prowadzić do budów energetycznej i na bazie wskazań specjalnego licznika liczyć się z właścicielem sieci.

I u nas? Rozporządzenie ministra gospodarki z 15 grudnia 2000 r. nakazuje przedsiębiorstwom energetycznym, handlującym prądem lub ciepłem, włączenie do indywidualnych zasobów energii ze źródeł niekonwencjonalnych, a to z elektrowni wodnych, wiatrowych czy słonecznych. Określa i zasady kalkulacji opłat przez biura sprawiające tego rodzaju energię. W działalności znaczy to, że będzie ważna dostarczać do budowie energetycznej nadmiar energii pobranej ze źródeł niekonwencjonalnych.

O admin

Sprawdź także

Projektem automatyzacji jest uzyskanie zoptymalizowanych planów produkcyjnych

Reklama: system mes Systemy MES i APS to dwie odrębne kategorie oprogramowania dla produkcji. APS to …