Strona główna / psychologia / Emocje wraz z intelektem pomagają nam wszystek kontakt z otaczającym światem.

Emocje wraz z intelektem pomagają nam wszystek kontakt z otaczającym światem.

Reklama: Psycholog Toruń

Emocje wraz z intelektem umożliwiają nam pełny związek z otaczającym światem. W postaciach zagrożenia emocje pomagają natychmiast podejmować decyzje – np. strach przez rozpędzonym samochodem zachęca do natychmiastowego uskoczenia z ważny, ból po dotknięciu gorącego żelazka zachęca do natychmiastowego cofnięcia ręki. O ile intelekt idzie na zrozumienie otaczającej rzeczywistości, to miłości pokazują nam, co stanowi dla nas ważne, czego wolimy oraz czego nie chcemy. Emocje czyli ich brak w możliwości utraty jakieś relacji pokazują, na ile ta historyjka jest dla nas ważna. 

Także negatywne doświadczenia są to istotnym składnikiem związku z rzeczywistością. Motywują do życia, by spędzić ich uwagę: mąż, którego żona grozi odejściem, może postanowić zmienić swoje zachowanie, aby uniknąć poczucia odrzucenia. Pracownik, którego lider jest niezadowolony z jego produkcji, może pod wpływem obawy przed zwolnieniem poprawić formę swojej pracy, bądź zawczasu poszukać innej posady. Chrześcijański wniosek o sensie cierpienia znajduje tu swoje prawo. Cierpienie bowiem często nie pozwala oderwać się z rzeczywistości, skłania do opamiętania się nad sobą również indywidualnym stanowiskiem, motywuje do pracowania oraz wymaga do rozwiązywania problemów, jakie niesie życie. 

Ale dla alkoholika podstawowym źródłem uczuć stoi się alkohol. Wydające się doświadczenia euforyzującego działania alkoholu sprawiają, że naturalne sposoby wywoływania obok siebie przyjemnych doznań stają się mniej popularne. Proste środki i sytuacje, w jakich przewidujemy się świetnie, muszą na ogół wysiłku, sprowadzają się okazjonalnie dodatkowo nie mamy nad nimi dużej kontroli. Picie alkoholu przecież jest bezproblemowe i powoduje w prosty rozwiązanie zmieniać swój stan emocjonalny. Także przykre pytania nie motywują do rozważań również do wymiany postępowania, gdyż alkoholik zna popularniejszy podejście do uśmierzenia przykrych emocji. Obawa przed utratą ważnych informacji z linią bądź przyjaciółmi, obawa przed utratą pracy, poczucie winy i wstyd spowodowane niewłaściwym zachowaniem, czy strach przed karą – mogą stać łatwo uśmierzone za pomocą nowej dawki alkoholu. Alkoholik w system zamierzony kieruje swoimi doświadczeniami za pomocą alkoholu, uzyskując emocjonalną niezależność z otoczenia. W końcu, wydarzenia świata fizycznego są jeszcze mniejszy zysk na jego świat wewnętrzny, gdyż oznacza on własne wrażenia na ulicy chemicznej. Wyraża się w prywatnym świecie, odrywając się z rzeczywistości. Jego najdroższe otoczenie cierpi na niego coraz mniejszy wpływ. Emocje, jakie alkoholik przeżywa, stają się coraz mniej odpowiednie do ostatniego, co wydarza się w jego otoczeniu. 

Życie emocjonalne alkoholika ubożeje. Wszelkie negatywne emocje (poczucie winy, wstyd, strach, osamotnienie) łatwo przekształcają się w głód alkoholowy, prezentujący się pragnieniem doznania natychmiastowej pomocy w mieniu, ssaniem w żołądku i natrętnymi wiedzami o piciu. Dominującymi, pozytywnymi emocjami stają się ulga po wypiciu i euforia pod wpływem alkoholu. Informacje z mężczyznami zatrzymują się powierzchowne, drudzy typy brani są instrumentalne, zaś preferowane towarzystwo to znajomi od kieliszka. 

Nawyk poszukiwania natychmiastowej, doraźnej ulgi zamiast cierpliwego znoszenia negatywnych miłości i realizowania problemów sprawia, iż w granicę rozwoju uzależnienia ogranicza się tolerancja na cierpienie. W wyniku alkoholik pozbawiony dojazdu do alkoholu zatrzymuje się drażliwy i szybki – błahe niedogodności dają w nim wielkie emocje i nieadekwatne reakcje. 

Preferowanym stylem radzenia sobie ze strachem jest system skoncentrowany na unikaniu. Sposób myślenia ilustrujący to podejście to: „problemy znikają, kiedy się o nich nie myśli”. Dawka alkoholu pomaga zapomnieć o problemach, jednak nierozwiązane problemy nie znikają, lecz nawarstwiają się.

O admin

Sprawdź także

Są bogate techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z obecnego, jak często im słuchamy.

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń Są przeróżne techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie przygody z ostatniego, …